سردار كيومرث عزیزی:

دستگيري هكرهاي ميلياردي در استان مركزي

به گزارش نویدتهران،فرمانده انتظامي استان با اشاره به دستگيري اعضاي يك باند هك سايبري گفت: اعضاي اين باند به سرقت اطلاعات ۲ هزار و ۸۰۰ حساب بانكي، برداشت غيرمجاز ۷ ميليارد ريال وجه نقد از اطلاعات به دست آمده و هك ۹ هزار و ۶۵۵ سايت و اكانت شبكه اجتماعي اعتراف كردند.
سردار كيومرث عزیزی در تشريح اين خبر گفت:با طرح شکایت توسط یکی از شهروندان اراکی با موضوع برداشت غیرمجاز از حساب بانكي اش، رسیدگی به پرونده در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: با ارجاع پرونده هاي مشابه در ديگر شهرهاي استان به پليس فتا مشخص شد، یک باند حرفه ای تحت عنوان نرم افزار هایی جعلي با نام کمیاب، صیغه یاب، همدم یاب، ماهواره جیبی و ماهواره اندرویدی تبليغات گسترده اي رادر شبکه های اجتماعی انجام مي دهند.

سردار عزيزي با اشاره به جزئيات اين سرقت هاي اينترنتي یادآور شد: شیوه این باند به این گونه بوده است که کاربر با نصب اين برنامه ها براي فعال سازي و پرداخت وجهي ناچيز به درگاه جعلی يك بانک هدايت و به محض ورود اطلاعات، كليه داده ها و مشخصات حسابش سرقت و از اين اطلاعات براي برداشت هاي غيرمجاز استفاده مي شده است.

اين مقام ارشد انتظامي تصريح كرد: در روند تحقيقات كارشناسان پليس فتا مشخص شد كه اعضاي اين باند هك سايبري، براي پولشويي و فرار از قانون، از شگردهاي بسيار پيچيده ای براي ناشناس ماندن استفاده مي كنند كه با ادامه یافتن اقدامات تخصصي كارشناسان، سرنخ هايي از اعضاي اين باند به دست آمد.

وي اظهار داشت: سرانجام با ادامه اقدامات تخصصی پلیس، ۴ نفر از اعضاي اين باند هك سايبري كه در ۳ استان مختلف زندگي مي كردند، شناسایی و پس از هماهنگی با مقام قضائی هر ۴ نفر در عمليات هايي جداگانه دستگير و تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی كه براي اقدامات مجرمانه شان مورد استفاده قرار مي گرفت، ضبط شد.

سردار ” عزيزي”خاطرنشان كرد: اين هكر ها در بازجويي هاي پليس اذعان داشتند كه در فضای مجازی و از طریق شبکه های اجتماعی با یکدیگر آشنا شده و ارتباط برقرار می كردند.

وي اظهار داشت: پس از انجام تحقیقات تخصصي بر روی تجهیزات رایانه ای و مخابراتی اعضاي اين باند، اطلاعات ۲ هزار و ۸۰۰ حساب کشف و همچنين در بررسي هاي انجام شده، مبلغ برداشت هاي غيرمجاز بیش از ۷ میلیارد و ۲۳۰ میلیون ریال برآورد شد كه تاكنون با اقدامات انجام شده مبلغ ۵ میلیارد ریال از مبلغ مذکور به مال باختگان برگردانده شده است.

فرمانده انتظامي استان تصريح كرد: در تحقيقات تكميلي پليس مشخص شد، اعضاي اين باند علاوه بر عمل مجرمانه در خصوص برداشت وجه، در حوزه هک سایت های اینترنتی نیز فعالیت داشتند و در فعاليت هاي مجرمانه آنان ۸ هزار و ۸۵۵ سايت داخلي و خارجي و ۶ هزار و ۸۰۰ اكانت اينستاگرام هك شده بود.

سردار عزيزي در پايان گفت: كساني كه به اين روش از آنان سرقت شده است، براي طرح شكايت از طریق شماره تلفن هاي ۰۸۶۲۱۸۴۰۶۸ و ۰۸۶۲۱۸۴۰۶۹ با پليس فتا استان مركزي تماس برقرار کنند.