معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی؛

دستگاه‌های دیگر بدون هماهنگی با سازمان در اعتکاف ورود نکنند

به گزارش نویدتهران،معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در نشستی خبری پیرامون برنامه‌های اعتکاف گفت:دستگاه های دیگر بدون هماهنگی با سازمان تبلیغات اسلامی در اعتکاف ورود نکنند.

حجت‌الاسلام حسین روحانی نژاد در این نشست خبری در ابتدای سخنانش گفت: اعتکاف در طول تاریخ اسلام همیشه مورد توجه بوده اما به صورت فراگیر برگزار نمی شده است. بعدها با توجه به ماهیت انقلاب اسلامی و حکومت اسلامی که در کشور ما ایجاد شد، اعتکاف مورد توجه قرار گرفت و امروز یکی از رویش های انقلاب اسلامی به شمار می رود.

وی ادامه داد: سازمان تبلیغات اسلامی از دو دهه پیش در پی احیای سنت حسنه اعتکاف بوده است. در سال ۱۳۷۵ که این حرکت آغاز شد فقط چند هزار نفط معتکف شدند در حالی که در سال ۹۶، ۷۷۰ هزار و ۹۱۷ نفر معتکف داشته ایم. همه ساله شاهد افزایش شمار شرکت کنندگان در مراسم اعتکاف بوده ایم. تعداد معتکفین در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، ۲۱ هزار نفر بیشتر بوده است.

وی ضمن تبیین شرایط مساجدی که اعتکاف می تواند در آنها برگزار شود، گفت:در سال ۹۶، در ۶ هزار و ۱۳۳ مسجد اعتکاف برگزار شد که اگر روزی بتوانیم برتعداد مساجد بیفزاییم قطعا آمار معتکفین بیشتر از این تعداد خواهد شد.

روحانی نژاد با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد از معتکفین از قشر جوان جامعه هستند، تصریح کرد: در سالهای گذشته بانوان بیش از ۶۰ در صد از معتکفین را تشکیل می داده اند که در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ میزان حضور بانوان ۸ درصد کاهش و میزان حضور آقایان ۲۶ درصد افزایش داشته است.

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر این که بیشتر معتکفین تحصیل کرده و جزو دانشجویان و طلاب بوده اند گفت: ۲۱۳ هزار و ۴۸۸ نفر از معتکفین سال ۹۶ روستایی و ۵۵۷ هزار و ۴۲۹ از آنها جزو جمعیت شهری بوده اند.

روحانی نژاد همچنین یادآور شد: جالب اینجاست که هر کس یک بار در اعتکاف شرکت می‌کند علاقه مند می‌شود که باز هم در این مراسم حضور داشته باشد. طبق برآوردی دیگر ۱۹۳ هزار و ۳۲۸ نفر از معتکفین برای بار اول، ۱۹۲ هزار و ۱۹۲ نفر برای بار دوم و ۱۵۷ هزار و ۷۴۴ نفر برای بار سوم و ۲۳۲ هزار و ۶۴۲ نفر بیشتر از سه بار در مراسم اعتکاف شرکت کرده اند.

روحانی‌نژاد ضمن بیان بخشی از احکام اعتکاف بر پر اهمیت بودن بحث های امنیتی، اورژانسی،بهداشتی و فرهنگی مراسم اعتکاف اشاره کرد و گفت: تمام هزینه های اعتکاف از سوی مردم و معتکفین تامین می‌شود و هزینه دولتی وجود ندارد. ما از خیران درخواست داریم از طریق نذورات و وقف و اطعام بخشی از هزینه های معتکفین را کاهش بدهند.

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید بر اینکه دستگاه های دیگر بدون هماهنگی با سازمان تبلیغات اسلامی در اعتکاف ورود نکنند، گفت: ممکن است دشمن بخواهد از بستر اعتکاف برای ورود تفکرهای انحرافی استفاده بکند.

وی اضافه کرد: امسال ایام اعتکاف از ۱۱ فروردین شروع خواهد شد. پیشبینی می‌کنیم که تعطیلات ظرفیتی ایجاد کند که افراد بیشتری در اعتکاف شرکت کنند.

روحانی نژاد افزود: ما در مراسم اعتکاف امسال سه برنامه عمومی داریم؛ اول ولادت امیر المونین (ع)، دوم سالروز وفات عقیله بنی‌هاشم که از شهدای مدافع حرم در این روز تجلیل خواهد شد و سوم دعای ام داوود.

وی در پایان ضمن برشمردن پاره ای از مشکلات و موانع مراسم اعتکاف تصریح کرد: به مسئولین اعتکاف اعلام کردیم از تراکم برنامه‌ها در حین انجام مراسم خودداری شود تا خلوت معتکفین بر هم نخورد.