روز جمعه؛

دستور فیلترینگ تلگرام در روسیه صادر شد

دادگاه عالی روسیه حکم توقف فوری فعالیت پیام‌رسان تلگرام در این کشور را صادر کرد.
به گزارش نویدتهران وبه نقل از یورونیوز، دادگاه عالی روسیه روز جمعه درخواست دولت برای فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام در این کشور را پذیرفت.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نوشت دادگاه مذکور امروز به سازمان نظارت بر رسانه‌های روسیه اجازه داد پیام‌رسان تلگرام را فورا و بدون انتظار برای صدور رای دادگاه تجدید نظر، مسدود کند.

بر اساس این گزارش، نشست دادگاه بدون حضور نماینده تلگرام کمتر از نیم ساعت طول کشید و به دنبال آن قاضی برای صدور رای خود به اتاق مشورت رفت.

نمایندگان سازمان نظارت بر رسانه‌های روسیه و سازمان امنیت فدرال روسیه در نشست دادگاه اعلام کردند امتناع تلگرام از واگذاری کلید‌های رمزگشایی خود به سرویس‌های اطلاعاتی، منافع دولت و جامعه را تهدید می‌کند و به نفع تروریست‌هاست.

دولت روسیه یک هفته پیش از مقام‌های قضایی این کشور خواسته بود تا دستور فیلترینگ این نرم‌افزار پیام‌رسان را صادر کنند.

«روسکومنادزور»، نهاد دولتی ناظر بر ارتباطات و فناوری اطلاعات روسیه، از دستگاه قضایی این کشور خواسته بود تا دسترسی کاربران به این شبکه را به دلیل امتناع از ارائه داده‌ها به سرویس‌های امنیتی محدود کند.

این نهاد جمعه هفتم آوریل (۱۷ فروردین) در بیانیه‌ای اعلام کرد درخواست خود را برای محدود کردن تلگرام به دادگاهی در مسکو ارائه داده است.

مسئولان دولت روسیه اخیرا از شرکت تلگرام خواسته بودند که کلید‌های رمزنگاری را در اختیار آن‌ها قرار دهند؛ اما تلگرام این درخواست را رد کرده بود.

پاول دورف، موسس تلگرام، اهل روسیه است.