معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش:

در پی ایجاد شرایط ایمن برای بازگشایی حضوری مدارس در مهر ۱۴۰۰ هستیم

به گزارش نویدتهران،معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که تعطیلی مدارس تبعات زیادی دارد، گفت: آموزش و پرورش، در پی ایجاد شرایط ایمن برای بازگشایی حضوری مدارس در مهر ۱۴۰۰ است.
علیرضا کمرئی، با حضور در برنامه ۱۸:۳۰ شبکه خبر، با موضوع «پروژه مهر و بازگشایی مدارس»، به سناریوهای بازگشایی مدارس در مهرماه ۱۴۰۰پرداخت و اظهار کرد: در تلاشیم که ضمن حفظ سلامت دانش آموزان و معلمان، بتوانیم مدارس را به صورت حضوری در مهرماه ۱۴۰۰ بازگشایی کنیم.

کمرئی با بیان این که پژوهشگران تعلیم و تربیت، معتقد هستند دوره طولانی تعطیلات و عدم حضور دانش آموزان در مدارس، تبعات جبران ناپذیری برای دانش‌آموزان از حیث یادگیری و مسائل تربیتی به‌دنبال دارد، تصریح کرد: خوشبختانه از اوایل بهار امسال، نشست هایی پیرامون حضور دانش آموزان در مدارس با رعایت پروتکل های بهداشتی، بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صورت گرفته است که در این نشست ها، تمایل آموزش و پرورش به بازگرداندن دانش‌آموزان به مدرسه در ضمن حفظ سلامت آنان مطرح و آثار و تبعات تعطیلی مدارس بررسی شده است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، گفت: تأمین سلامت دانش‌آموزان فقط در مراقبت از سلامت جسمی و خطرات ناشی از تهدید کرونا، خلاصه نمی شود بلکه باید به تأمین سلامت روانی آنها نیز توجه شود.

وی درباره سناریوهای بازگشایی مدارس گفت: در تلاشیم تا با واکسینه کردن معلمان از نهم تا بیست و پنجم مرداد‌ماه، بتوانیم شرایط را برای حضور معلمان در مدارس، ایمن کنیم تا برای بازگشایی مدارس دغدغه ای نداشته باشیم.

کمرئی با اعلام این که تمام کادر آموزشی، معلمان و رانندگان سرویس مدارس تا پایان شهریورماه واکسینه خواهند شد در پاسخ به این سوال که «دانش‌آموزان باید مهرماه در کنار یکدیگر بنشینند و آیا این موضوع خطرناک نیست؟» افزود: مراجع بهداشتی را درباره بازگشایی مدارس صاحب‌نظر می دانیم. این موضوع به تحلیل افراد کارشناس برمی‌گردد. اما می‌توانیم ترکیبی از آموزش‌های حضوری و غیرحضوری را داشته باشیم و یا پروتکل‌های بهداشتی را بیشتر رعایت کنیم.

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش سعی دارد با نگاه همسو با وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور، شرایط را به گونه ای مهیا سازد که بتوانیم تمام مقاطع تحصیلی را به صورت حضوری برگزار کنیم اما باز هم باید منتظر شرایط کشور در زمان بازگشایی مدارس باشیم. ممکن است با توجه به روند شیوع بیماری در آن زمان، مجبور به اولویت بندی مقاطع شویم.

معاون وزیر با اعلام این که تمام معلمان مدارس واکسینه خواهند شد؛ گفت: در شهرهای کمتر از ۲۰هزار نفر جمعیت، حوزه‌های بهداشتی این موضوع را اجرا می‌کنند و در شهرهای بالای ۲۰هزار نفر جمعیت با هماهنگی وزارت بهداشت از امکانات آموزش و پرورش استفاده خواهد شد‌.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش دغدغه سلامت را در کنار تعلیم و تربیت دارد و نگران هستیم که با افت تحصیلی دانش‌آموزان روبرو نشویم. اما دوری از مدرسه به شدت به دانش‌آموزان آسیب می‌زند.