صالحی در نخستین نشست خبری با اصحاب رسانه:

در مدت تصدی وزارت ارشاد، مشورت گیری در همه حوزه‌ها انجام شده است

به گزارش نویدتهران،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در مدت یک ماهه تصدی این وزارتخانه، مشورت گیری در همه حوزه‌های فرهنگی و هنری انجام شده است.

سید عباس صالحی در مراسم معارفه خود وعده داده بود تا یک ماه پس از تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نخستین نشست خبری خود را با حضور رسانه‌های دیداری، نوشتاری و شنیداری برگزار کند.

وزیر ارشاد در این نشست افزود: در این مدت تلاش کردیم برنامه‌های ارائه شده به مجلس شورای اسلامی برای اخذ رای اعتماد را عملیاتی کنیم که ما این برنامه‌ها را مشتمل بر سه هدف، ۹ مسئله و ۴۰ برنامه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می‌کنیم.

صالحی با بیان اینکه بسته اول اهداف، بسته هویت ایرانی اسلامی است که دارای دو مسئله و ۹ برنامه است، به بسته دوم که بسته تولید و مصرف فرهنگی است نیز اشاره کرد و گفت: آن هم چهار بسته و ۱۲ برنامه دارد.

وی بسته سوم را بسته مناسبت‌های فرهنگی و بین‌المللی ذکر کرد و افزود: این بسته شامل ۳ بسته و ۱۲ برنامه است؛ این بسته‌ها به معاونت‌ها ابلاغ شده است و در پایان مهر باید برنامه‌ها و اقدامات ما تکمیل شده باشد.

صالحی در پاسخ به سؤالی در خصوص چگونگی مواجهه با ممنوعیت و لغو کنسرت‌ها افزود: درست است حجم زیاد کنسرت داریم و لغو هم داشته ایم، ولی نباید این فضا را ترسیم کنیم که این تصور پیش بیاید هیچ اجرای صحنه‌ای نداریم! کشور را باید با قانون اداره کرد و ما بر این باوریم که قانون بد بهتر از بی قانونی است و این معیار زندگی اجتماعی است.

وی ادامه داد: لغو یک کنسرت هم غلط است و باید آن را به صفر برسانیم و مسلما باید کشور را با قانون اداره کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در وزارت ارشاد قرارداد مخفی نباید داشته باشیم افزود: یکی از برنامه‌های ما در وزارت ارشاد شفافیت است که طبق آن همه فعالیت‌های مالی باید شفاف باشد و همه قراردادهای وزارت ارشاد با همه سازمان‌ها باید امکان انتشار داشته باشد؛ همچنین بهبود فضای کسب که شناسایی قوانین و مقررات یاری دهنده آن است، در دستور کار ماست.

صالحی گفت: ما گرفتار فقر گفتگو در حوزه فرهنگ هستیم و تشکیل این دبیرخانه برای بهبود این شرایط کمک می‌کند؛ بر اساس مشورت هایی که در این یک ماه انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که در همه حوزه‌های فرهنگ و هنر پنج نفر انتخاب شوند و با آن‌ها گفت‌و گوی انفرادی انجام شود.

وی افزود: با پیشکسوتان و افراد شاخص هر حوزه در همه حوزه‌های فرهنگی و هنری اعم از سینما، ​تئاتر، ​نقاشی، ​مجسمه سازی، ​کتاب، رسانه و … گفتگو داشتیم و آن‌ها محبت کردند نقطه نظراتشان را در حوزه‌های تخصصی خود به شخص وزیر ارائه دادند و ما می‌خواهیم از این نقطه نظرات استفاده کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: انسجام‌گرایی درونی وزارتخانه مهم است که بخشی از اقدامات ما را در این یک ماه به خود اختصاص داد.

وی با بیان اینکه وزارت ارشاد ۱۰ حوزه فعالیتی دارد که در هر بخش معاونت‌ها، سازمان‌ها و مدیریت مختلف دارد افزود: این ۱۰ حوزه هم در درون خودشان انسجام کمی دارند و هم بیرون از خودشان؛ در حال حاضر ۱۰ کارگروه در این مسئله شروع به کار کرده‌اند تا این انسجام‌ها بیشتر شود.

صالحی درخصوص معرفی معاونان خود گفت: نگاه بنده این است که ماه اول را به شناسایی و تدوین برنامه خودم برای وزارت اختصاص دهم و در ماه دوم به استقرار معاونت‌ها و مدیریت‌ها و مجموعه‌ها اختصاص داده شود و گاهی نیاز است افراد تازه اضافه شوند و گاهی نیز می‌توان از افرادی که هستند، بهره گرفت و با برنامه‌های تازه و انرژی تازه با مجموعه ادامه فعالیت دهند.

وی همچنین درباره محل برگزاری نمایشگاه کتاب و مشکلات امسال نمایشگاه ​​گفت: امسال دومین سالی بود که نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب برگزار شد، اما شرایط شهر آفتاب مناسب نبود و این مسئله چه در ایام نمایشگاه و چه قبل از آن به مسئولان منتقل شد.

وزیر ارشاد افزود: هفته قبل هم جلسه‌ای با مسئولان دست‌اندرکار داشتیم و بنده اعلام کردم که اگر تا پایان مهر اتفاقی رخ ندهد وزارت ارشاد در برگزاری نمایشگاه سال بعد در این محل تجدیدنظر می‌کند.

وی همچنین درباره فیلم‌های توقیفی هم گفت: در این‌باره وزیر تصمیم گیرنده نیست، زیرا هزاران کالا و محصولات فرهنگی در حوزه‌های مختلف تولید می‌شوند و این نکات در ساختار خودشون بررسی می‌شود و تبعا نتیجه آن اعلام خواهد شد؛ ​ این تصمیم به کمیته‌ای ارجاع داده شد و در حال حاضر گزارش کمیته آماده است.

وزیر ارشاد ادامه داد: آن مواردی در این کمیته اتفاق افتاده مورد قبول است و اگر افراد طبق روال پیش رفته باشند زمینه نمایش آثار با ساختارهای جاری فراهم می‌شود و گرنه باید اصلاحات صورت گیرد، ولی مسیری که پیموده شده قانونی است.