دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور؛

در حماسه کم نظیر انتخابات تفضل الهی شامل حال ملت شد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر آمریکا مانع از ارسال پول،سلاح و افراد مسلح از عربستان به سایر نقاط شود؛دیگر نه برج دوقلویی در نیویورک منفجر و نه هزاران نفر از مردم بیگناه عراق، سوریه و لبنان کشته و زخمی می شوند.
به گزارش نویدتهران، دکتر لاریجانی در نشست علنی امروز (سه شنبه 2 خردادماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور با اشاره به برگزاری انتخابات در 29 اردیبهشت ماه سال جاری گفت: حضور چشمگیر و غیرتمندانه و با متانت ملت عزیز ایران در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره ای مجلس شورای اسلامی ستایش برانگیز و غرورآفرین بود.

صحنه جدیدی از قدرت ملی کشور ما با توجهات ولی الله اعظم(عج) پیش روی ملت ها باز شد

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این حماسه کم نظیر تفضل الهی شامل حال ملت شد و با توجهات ولی الله اعظم امام زمان(عج) صحنه جدیدی از قدرت ملی کشور ما پیش روی ملت ها باز شد.

دکتر لاریجانی افزود: ایران با انتخابات اخیر در دنیا سربلند شد و حضور قوی در منطقه پیدا کرد، در هنگامه ای که در صحنه بین المللی انواع و اقسام مکر را شاهد هستیم و در منطقه به غایت به هم ریختگی امنیتی وجود دارد و برخی قدرت های بزرگ و بعضی از کشورهای مسئله ساز به بحران امنیتی منطقه می دمند؛حضور با صلابت ملت پشتوانه محکم امنیت ملی کشور شده و تداوم انقلاب اسلامی را تضمین کرد.

تدابیر حکیمانه و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب در حضور یکپارچه و آراسته ملت در انتخابات تاثیر منحصر به فرد داشت

رئیس مجلس ادامه داد: تدابیر حکیمانه و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای که کراراً ملت عزیز را به حضور فراگیر و قانونمند دعوت کردند و به دستاندرکاران انتخابات رعایت رأی ملت را به عنوان امانت را گوشزد کردند؛در حضور یکپارچه و آراسته ملت در انتخابات تاثیر منحصر به فرد داشت.

وی با اشاره به راهنمایی های مراجع عظام تقلید و علمای اعلام و نمایندگان مجلس، نخبگان سیاسی، احزاب سیاسی، نخبگان فرهنگی، علمی، هنری و اجتماعی کشور برای حضور مردم در انتخابات گفت: راهنمایی های این عزیزان منجر به ایجاد این حضور افتخارآمیز شد که باید قدردان آنها بود.

امیدواریم دولت آینده کاراتر و مصمم تر در حل مشکلات اصلی کشور گام بردارد

دکتر لاریجانی از دست اندرکاران انتخابات،شورای نگهبان، وزارت کشور،نمایندگان مجلس که در هیأت های نظارت حضور داشتند و دستگاه های امنیتی و انتظامی که تلاش شبانه روزی داشتند،تشکر کرد و گفت: رسانه های گروهی و صدا و سیما با اطلاع رسانی های به موقع برای انتخابات اخیر توفیق خدمتی یافتند.

دکتر لاریجانی با تبریک به دکتر حسن روحانی به عنوان برگزیده ملت در انتخابات اخیر افزود: امیدواریم دولت آینده کاراتر و مصمم تر در حل مشکلات اصلی کشور که متنوع است البته محوریت آن امور اقتصادی و معیشتی مردم است،گام بردارد.

شرایط کاندیداهای ریاست جمهوری منطبق با قانون اساسی نیازمند ضوابط روشن تر است

رئیس مجلس با اشاره به برخی کاستی ها در مسیر انتخابات به ویژه در روز رأی گیری، تصریح کرد:طولانی شدن زمان رأی گیری باعث خستگی مردم شد و همچنین در مورد شرایط کاندیداهای ریاست جمهوری منطبق با قانون اساسی نیازمند ضوابط روشن تر هستیم.

دکتر لاریجانی افزود: لازم است کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با همکاری مرکز پژوهش ها و وزارت کشور و همچنین شورای نگهبان، طرحی برای ساماندهی بهتر انتخابات تهیه و به مجلس ارائه کند؛به ویژه در زمینه مکانیزه کردن انتخابات که قبلاً در قوانین مربوطه مورد تاکید واقع شده بود ،از حالا پیگیری و نظارت شود تا برای انتخابات بعدی با شرایط آسان تری ملت عزیز رأی خود را به صندوق های رأی بیاندازند.

ریاض مرکز صدرو تروریسم شده است

رئیس قوه مقننه خطاب به نمایندگان مجلس در خصوص اجلاس اخیر ریاض تصریح کرد: اینکه رئیس جمهور آمریکا در ابتدای صحبتش گفته است که چقدر پول از دولت سعودی گرفته تا قبول کرده در این اجلاس شرکت کند،نکته جالبی است که قابل باور نبود که به صورت علنی گفته شود.

وی ادامه داد: آمریکایی ها ریاض را به عنوان مرکز مبارزه با تروریسم اعلام کردند که کار درستی بود؛زیرا مرکز صدور تروریسم آنجا است و اگر آمریکا موفق شود مانع ارسال پول، سلاح و افراد مسلح از عربستان به سایر نقاط شود دیگر نه برج دوقلویی در نیویورک منفجر می شود و نه هزاران نفر از مردم بیگناه عراق، سوریه و لبنان کشته و زخمی می شوند.

امروز سعودی ها و آمریکایی ها علمدار مبارزه با تروریسم شده اند!

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: از عجایب روزگار این است که سعودی ها و آمریکایی ها علمدار مبارزه با تروریسم شده اند؛از اشغال افغانستان توسط شوروی سابق تا به امروز که انواع و اقسام جریان های تروریستی ایجاد شده ،در کدام یک سعودی ها در پشت صحنه یا روی صحنه آن نبودند.

وی ادامه داد: در مورد طالبان فقط کافی است به مصاحبه خانم “بینظیر بوتو “نخست وزیر فقید پاکستان توجه کنیم که در جواب خبرنگاری گفته بود چرا پاکستان طالبان را ایجاد کرد؛گفت اینقدر پاکستان را سرزنش نکنید،طالبان از یک مثلث همکاری به وجود آمد که طراحی و هدایت آن با آمریکا و انگلیس بود و پول آن را سعودی و امارات دادند که تنها اجرای آن توسط پاکستان بود.

دکتر لاریجانی با اشاره به گزارش اخیر مسئولان آمریکا در مورد 11 سپتامبر توسط القاعده که هنوز چند ماه از انتشار آن نمی گذرد که آنها مقامات سعودی را در ماجرای 11 سپتامبر دخیل دانستند، گفت: آیا تردیدی وجود دارد که داعش و النصره به کمک سعودی ها و برخی کشورهای کوچک منطقه ای ایجاد و حمایت شده اند؟ همینطور گروه های تروریستی نظیر احرار الشام و ده ها گروه تروریستی دیگر که از حمایت سعودی برخوردارند.

وی ادامه داد: در حال حاضر سعودی ها ادعا می کنند ایران محور تروریسم در منطقه است و بعد از انقلاب خمینی(ره) منطقه با تروریسم مواجه شده است، این مطلب روشنی از نظر تاریخی است که حکومت عربستان از آغاز کار همیشه درگیر جنگ و ترور بوده و آن هم فقط جنگ را مسلمانان عرب و سعودی ها حتی یک تیر هم به سوی صهیونیست ها شلیک نکردند.

آل سعود در هیچ نبردی علیه اسرائیل حاضر به هزینه کردن و فداکاری نشد

دکترلاریجانی افزود: سعودی ها یک روز با “جمال عبدالناصر ” و ناصریست ها جنگیدند و بسیاری از افسران و سربازان مصری به دست دولت سعودی کشته شدند؛هنوز سخنرانی معروف جمال عبدالناصر رئیس جمهور فقید مصر در مراسم تشییع پیکر افسران مصری که به دست رژیم سعودی کشته شدند،در خاطره ها مانده است.

وی ادامه داد: چه تعداد از ناصریست های عرب در کشورهای عربی با توطئه رژیم سعودی کشته یا زندانی شدند و روز دیگر با اخوان المسلمین در دنیای عرب جنگیدند، بیشترین ضربه را اخوانی ها در دنیای تسنن از آل سعود خوردند، علما و روشنفکران زیادی از مذاهب مختلف اهل سنت با خشم وهابی های سعودی آسیب فراوانی دیدند و رژیم سعودی چندین بار به یمن حمله کرد و به بهانه های گوناگون مردم این کشور را به خاک و خون کشاند؛اما آل سعود در هیچ نبردی علیه اسرائیل حاضر به هزینه کردن و فداکاری نشد.

عربستان با آموزش جوانان ایدئولوژی خشونت را در جهان توسعه داده است/ ایران با برگزاری انتخابات درحال گسترش دموکراسی در منطقه است

دکتر لاریجانی تصریح کرد: نزدیک به 60 سال است که دولت عربستان به نام گسترش اسلام با ایجاد مساجد و آموزش جوانان وهابیت را که نه اهل سنت آن را قبول دارند و نه دیگران ؛ایدئولوژی خشونت را در جهان گسترش داده و از طرفی دولت سعودی تلاش کرد تا “الازهر” را که مرکز فکری عمیق تر و اعتدالی تر اهل سنت است به حاشیه براند و آن را منزوی کند، چنین کشوری با چنین ایدئولوژی افراطی مدعی شده است که ایران از طریق گروه های مسلح در منطقه در حال توسعه تروریسم است؛اشتباه می کنید! ما با ارائه انتخابات، رأی و صندوق های رأی در حال گسترش دموکراسی در منطقه هستیم و شما هنوز به زنان اجازه رانندگی نمی دهید، انتخابات ندارید و قانون اساسی در کشور شما وجود ندارد آنوقت مدعی می شوید؟.

تروریسم خواندن حماس و حزب الله مایه ننگ عربستان است

وی با بیان اینکه آنچه که باعث شد سعودی ها از انقلاب اسلامی ایران بترسند؛الگو شدن ایران به عنوان یک کشور آزاد است که با رأی مردم اداره می شود،افزود: این مایه ننگ یک کشور اسلامی است که در پایتخت خود صدای آمریکا را منتشر کند که دو گروه مجاهد عرب یعنی “حزب الله “و” حماس” که در راه مبارزه با رژیم صهیونیستی تلاش کردند را به عنوان تروریسم بخواند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به سعودی ها گفت:شما کینه نااهلانه ای نسبت به شیعه دارید،”حماس” که یک گروه اهل سنت مبارز علیه صهیونیست ها است آیا این برای شما خجالت آور نیست که با آن بجنگید.

آیا ایران به بحرین لشکر زرهی اعزام کرده یا تانک های شما بحرین را اشغال کردند؟

وی با بیان اینکه باید برای شاه عربستان که مدعی شده ایران در مسائل داخلی سایر کشورهای منطقه دخالت می کند تأسف خورد، گفت: آیا نمونه ای از تجاوز ایران به یک کشور را سراغ دارید؟ جز این است که شما و برخی کشورهای منطقه صدام را تحریک به تجاوز به خاک ایران کردید که البته بعدها ابراز تأسف کردید که 40 میلیارد دلار به صدام در این رابطه کمک کرده اید اما در همین حین وقتی صدام به سعودی و کویت حمله کرد ما در کنار شما بودیم و ما به مردم در مقابله با صدام کمک کردیم.

دکتر لاریجانی خطاب به سران سعودی تصریح کرد: آیا ایران به بحرین لشکر زرهی اعزام کرده یا تانک های شما بحرین را اشغال کردند و آیا به یمن، ایران حمله کرده یا سعودی ها این ملت عزیز را بمباران می کنند.

ایران مخالف حمایت از تروریست های آدمکش است

وی با تاکید بر اینکه ما با هیچ کشور همسایه مشکلی نداریم گفت: ما حتی با سعودی ها نیز بنای دشمنی نداریم؛این شما هستید که سال ها است علیه ایران دشمنی پنهان و آشکار را آغاز کرده اید و به رئیس جمهور اسبق آمریکا پیغام داده اید که سر اژدها را که منظورتان ایران بود را بزند،البته ایران با رفتار شما در حمایت از تروریست های آدمکش مخالف است و برای کشور اسلامی ننگ می داند که در حین جنگ 33 روزه اسرائیل علیه لبنان به کمک رژیم صهیونیستی بشتابد و همکاری اطلاعاتی با این رژیم کند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه ایران با جنگ افروزی سعودی ها علیه مسلمانان یمن مخالف است و آن را نوعی نسل کشی می داند،افزود: ایران با لشکرکشی سعودی ها در بحرین مخالف بوده و با اقدامات وقیحانه اخیر این کشور در خصوص آیت الله مجاهد شیخ عیسی قاسم مخالف بوده و آن را محکوم می کند.

وی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور آمریکا در اجلاس ریاض در خصوص اینکه هدف آنها تحقق صلح و امنیت و شکوفایی در این منطقه و دیگر نقاط جهان است تصریح کرد: باید به آقای ترامپ گفت اگر واقعا چنین قصدی دارید این پولی که حسب اطلاع در حدود 500 میلیارد دلار است و از دولت سعودی گرفته اید تا اقتصاد آمریکا را آباد کنید؛بگذارید در کشورهای منطقه خرج توسعه و پیشرفت شود تا جوانان از این وضع خلاصی پیدا کنند.

دکتر لاریجانی ادامه داد:در صورتی که این مبلغ خرج آبادانی کشورهای منطقه شود؛جوانان آنها در دام گروه های تروریستی نخواهند افتاد.

تامین بودجه رفع مشکلات اقتصادی آمریکا با دستبرد به منابع مردم مسلمان عربستان

رئیس مجلس شورای اسلامی دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اظهارات ترامپ در مبارزات انتخاباتی اش گفت: ترامپ در مناظرات انتخاباتی خود در خصوص مشکلات شدید اقتصادی آمریکا بسیار سخن می گفت و اینکه می خواهد زیرساخت ها را بازسازی کند ؛ دراین خصوص صاحبنظران متفق القول بودند که ترامپ از کجا این بودجه را تامین خواهد کرد که حال معلوم شد این منابع با دستبرد به منابع مردم مسلمان عربستان تأمین شده است که در خلال این مهم بهانه ای جور کرده و گفتند ایران عامل تروریسم در منطقه است.

دکترلاریجانی ادامه داد:ترامپ در سخنان خود می گوید از ریاض می خواهیم منطقه را رصد کند که چه کسانی کمک های مالی، آموزشی و انسانی به تروریست ها می کنند؛باید به آنها بگوییم این احتیاج به رصد ندارد،همانجا که نشسته اید تروریست همانجا است و نیازی به گشتن به دنبال آن نیست.

وی افزود: آقای ترامپ مدعی شده برای تامین امنیت متحدان خود که در ریاض حضور دارند،اقدامات نظامی انجام خواهیم داد، اگر به گذشته اقدامات آمریکا در منطقه رجوع کنند این حرف ها را نمی زدند؛زیرا اقدامات نظامی و امنیتی آمریکا، سعودی، امارات و پاکستان باعث شد در افغانستان و پاکستان طالبان به وجود بیاید و حمله آمریکا به کویت موجب تولد القاعده شد و تهاجم به عراق عامل به وجود آمدن داعش و جبهه النصره شد؛این است کارنامه عملکرد شما در واقع این سخن رئیس جمهور آمریکا به معنای ایجاد گروه های تروریستی جدید است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اظهارات دیگر ترامپ ،گفت: وی ایران را مسئول بی ثباتی در خاور میانه می داند؛در حالی که باید گفت ایران در کشورهایی مانند عراق، سوریه و غیره که خدمات مشاوره ای می دهد،تماماً با درخواست دولت های رسمی و قانونی این کشورها است و اگر کمک ایران نبود در حال حاضر داعش بر بغداد و تمام عراق چیره شده بود.

اگر ایران به کمک نرفته بود؛امروزه سوریه و لبنان همه در یوغ تروریست ها بودند

وی با بیان اینکه فتوای آیت الله سیستانی و مجاهدت جوانان عراقی و مساعدت های دولت ایران شر داعش را از عراق دور کرده است گفت:اگر ایران به کمک دولت قانونی سوریه نرفته بود؛امروزه سوریه و لبنان همه در یوغ تروریست ها بودند.

دکتر لاریجانی ادامه داد:اکثرکشورهای غربی امروز به این نتیجه رسیده اند که راه ایران درست بوده و همین کشورها با دولت سوریه ارتباطات اطلاعاتی،سیاسی و امنیت برقرار کردند.

وی با اشاره به بخش دیگری از اظهارات ترامپ گفت: آقای ترامپ گفته اند باید در راستای انزوای ایران گام برداریم؛در این باره باید بگوییم تعجب آور است که آنها متوجه نیستند که دولت آمریکا امروز در جهان منفورترین دولت است، یکی از عواملی که جوانان کشورهای مختلف جذب گروه های تروریستی می شوند نفرتی است که از روابط کشورشان با رژیم ایالات متحده دارند که عملاً به سلطه و تحقیر آنها منجر شده است.

ایران با صبر و متانت پیگیر وحدت امت اسلامی به عنوان میراث تفکر امام خمینی(ه) است/ ایران در مسیر تقویت بنیه دفاعی و موشکی خود را نیازمند کسب اجازه از هیچکس نمی داند

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:ملت های مسلمان قلبشان با ایران است؛چون می دانند ایران موجب عزت مسلمانان در مقابل تحقیر آمریکا شده است،ایران در راه آزادی و استقلال ثابت قدم بوده و با صبر و متانت پیگیر وحدت امت اسلامی به عنوان میراث تفکر امام خمینی(ه) است و برای همه همسایگان احترام قائل است و تقویت بنیه دفاعی و به ویژه موشکی را پشتوانه دفاع از امت اسلامی می داند و در این راه خود را نیازمند کسب اجازه از هیچ کس نمی داند و مبارزه جدی با تروریسم را هم حق خود و هم وظیفه اسلامی خویش می داند.

وی افزود: ملت ما بزرگانی از کشور را از جمله رئیس شورای انقلاب،رئیس قوه قضائیه،رئیس جمهوری،نخست وزیر و تعدادی از ائمه جمعه و تعدادی از وزرا و نمایندگان مجلس و هزاران فرد عادی ایرانی به خاطر ترور از دست داده است و البته برای سعودی ها این ننگ است که ماهانه از گذشته تا امروز به این گروه های تروریستی پول می پردازند.

دکتر لاریجانی گفت: وظیفه اسلامی خود می دانیم که این لکه ننگ تروریسم را از دامن امت اسلامی بزداییم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک به مناسبت سالروز فتح خرمشهر در عملیات بیت المقدس به ملت و خانواده های معظم شهدا و رزمندگان و نیروهای مسلح گفت: به همکارانی که اخیرا در انتخابات میان دوره ای مفتخر به نمایندگی ملت شده اند؛ تبریک می گویم.