پادشاه اردن:

در حال حاضر، همه گزینه‌ها از جمله باقی بودن اسد روی میز هستند

%d8%a7%d8%b1%d8%af%d9%86«ملک عبدالله دوم»، پادشاه اردن در یک مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره امکان ابقای بشار اسد و رژیم او در سوریه گفت: «فکر می‌کنم در مرحله کنونی، همه گزینه‌ها روی میز هستند».
به گزارش نوید تهران وبه نقل از فارس، «عبدالله دوم» در مصاحبه مفصل خود با «ای بی سی» استرالیا اظهارات مختلفی درباره سوریه، داعش، روسیه و مواضع دولت آینده آمریکا در قبال مسائل منطقه داشته است.

پادشاه اردن در بخشی از این مصاحبه که روز گذشته منتشر شده بود، ایران را مسئول «برافروخته شدن درگیری‌های طائفی» در منطقه خواند

در بخشی از این مصاحبه که «اردن تایمز» آنرا منتشر کرده، خبرنگار سوال کرد: «آیا شما نگرانی دارید که رئیس‌جمهور ترامپ سیاستی را اتخاذ کند که همان موضع روسیه در حفظ رئیس‌جمهور اسد و رژیمش در قدرت باشد؟»

پادشاه اردن گفت: «من فکر می‌کنم در مرحله کنونی، همه گزینه‌ها روی میز هستند اما دوباره باید این موضوع را صریح تکرار کنم که از نظر من، اغلب ماهایی که سوریه را می‌شناسیم به این موضوع معتقدیم که بدون روس‌ها، امکان حصول به راه حل وجود ندارد و این چیزی است که ما برای یک یا دو سال اخیر درباره اش در حال بحث و رایزنی بوده‌ایم».

او ادامه داد: «در مرحله کنونی، ما باید منتظر باشیم و ببینیم استراتژی آمریکا چیست و اینکه آنها چطور می‌خواهند با روس‌ها تعامل کنند و فکر می‌کنم این چیزی است که در ذهن همگان است».

ملک عبدالله دوم در پاسخ به سوالی درباره شکست مذاکرات پیشین آمریکا و روسیه درباره سوریه اینطور گفت: «در موضوع مذاکرات و اینکه چه کسانی از آن خارج شدند، سخت است که تقصیرها را به گردن کسی انداخت. ما همه امیدواریم که با آمدن دولت جدید آمریکا و اتخاذ استراتژی‌اش، نوعی اشتراک مساعی و همکاری ایجاد شود».

خبرنگار استرالیای بازهم از عبدالله دوم پرسید که از نظر شما آیا فرصتی برای ایجاد یک توافق بین پوتین و ترامپ بر سر سوریه وجود دارد و اینکه آیا کشورهای متحد آمریکا آمادگی ابقای بشار اسد در سوریه را دارند؟

پادشاه اردن جواب داد: « ما قطعا به یک فرصت نیاز داریم چرا که در شش ماه اخیر شرایط و چشم انداز برای حل سیاسی (بحران سوریه) آنچنان خوب پیش نرفته است. اگر یک فهم مشترک بین روسها و آمریکاییها برای آغاز همکاری بازیگران بزرگ و سپس بین بقیه ما ایجاد نشود، ما سال آینده همین جا خواهیم بود و فقط به فاجعه و تراژدی در روی تحولات میدانی سوریه تماشا خواهیم کرد».

او همچنین گفت: «البته من باید بگویم که حتی اگر شما شاهد پیش رفتن فرایند سیاسی باشید خواه این روند شامل اسد شود یا نشود، مردم یک موضوع را فراموش می‌کنند و آن اینکه آنها می‌گویند خوب یک فرایند سیاسی وجود خواهد داشت و اینکه خوب ما دیگر نباید نگران چیز دیگری باشیم. بخش دوم این مساله، باید جنگ با تروریسم در داخل سوریه باشد و این موضوع زمان خواهد برد».

عبدالله دوم افزود: «سیاسیون فکر می‌کنند که خوب ما مسائل سیاسی را حل کردیم بس است اما واقعیت میدانی برای مدت زمان طولانی تری با ما خواهد بود و فقط مختص به سوریه نخواهد بود».

در بخش دیگری از این مصاحبه، پادشاه اردن ضمن تاکید بر لزوم «اولویت دادن به مقابله با داعش»، به حضور تروریست‌های بوکوحرام، الشباب، طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی در نقاط مختلف جهان از آفریقا گرفته تا افغانستان اشاره کرد و گفت: «من این را بارها تکرار کرده‌ام که امروز، این یک جنگ جهانی است».