سخنگوی تعزیرات خبر داد:

دریافت ۶ هزار میلیارد ریال جریمه نقدی از متخلفان

به گزارش نویدتهران،سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: متخلفان به پرداخت ۴۹ هزار میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده‌اند و مأموران اجرای احکام موفق به اخذ ۶ هزار میلیارد ریال جریمه نقدی از آنها و بازگشت مبالغ به صندوق دولت شده‌اند.

سید یاسر رایگانی در نشست خبری درباره عملکرد سازمان تعزیرات از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه افزود: از ابتدای سال تا پایان دی ماه، ۴۹۴ هزار و ۷۶ فقره پرونده به این سازمان وارد شده که ۳۸۴ هزار و ۳۴۶ پرونده در حوزه کالا و خدمات، ۷۱ هزار و دو پرونده در زمینه قاچاق کالا و ارز و ۳۸ هزار و ۷۲۸ پرونده بهداشت، دارو و درمان بوده است.
وی ادامه داد: ۳۵۱ هزار و ۳۲ فقره پرونده شامل ۲۷۹ هزار و ۶۱۵ پرونده کالا و خدمات، ۴۳ هزار و ۴۳ پرونده قاچاق کالا و ارز و ۲۸ هزار و ۳۷۴ پرونده بهداشت، دارو و درمان برای اجرا به واحد اجرای حکم ارجاع شده و در مجموع ۱۶۵ هزار میلیارد ریال جزای نقدی برای وصول به این واحد ارسال‌شده و ۹۹۶ میلیارد ریال اعاده حق شاکی به واحد اجرای احکام ارسال‌شده است.
رایگانی اظهار داشت: بیشترین احکام صادره در یک‌ ماهه اخیر مربوط به یک شرکت به دلیل احتکار پلی‌اتیلن در یزد است که به پرداخت ۲۱ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده است.
وی اضافه کرد: همچنین دو نفر در استان تهران به دلیل قاچاق و واردات کالا با استفاده از تسهیلات در نظر گرفته‌شده در قانون برای کالاهای مصرف شخصی به پرداخت ۱۱۲ میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شدند.
رایگانی درباره بیشترین احکام اجراشده در یک ماه گذشته گفت: مبلغ ۸۴۱ میلیون ریال از فردی به دلیل خریدوفروش پلی‌اتیلن ایمین اخذ شد که جمع محکومیت این فرد در این پرونده یک میلیارد و ۴۰۱ میلیون ریال بود همچنین جریمه یک میلیارد و ۹۰۸ میلیون ریالی از قاچاقچی نفت سفید دریافت شد.
آخرین وضعیت پرونده‌های احتکار کاغذ
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی درباره آخرین وضعیت پرونده های احتکار کاغذ افزود: از ابتدای سال، ۲۱ پرونده با ارزش ۳۸ میلیارد ریال تشکیل و ۱۹ پرونده مختومه شده است.
وی ادامه داد: برای هفت پرونده حکم قطعی صادر و متخلفان پنج میلیارد و ۶۱۸ میلیون ریال محکوم شده اند، همچنین سه پرونده با ارائه مدارک لازم حکم برائت، دو پرونده عدم صلاحیت و برای هفت پرونده نیز قرار صادر شده است.
برگزاری حدود ١٣٠ هزار گشت تعزیرات
وی درباره فعالیت گشت های تعزیرات گفت: ۲۶ هزار و ۸۲۷ تیم گشت مشترک اقدام به برگزاری ۱۲۹ هزار و ۶۳۰ بازرسی کردند.
رایگانی ادامه داد: در این بازرسی ها ۴۵ هزار و ۷۶۴ واحد دارای تخلف، ۵۰ هزار و ۸۴۸ واحد بدون تخلف و ۳۳ هزار و ۱۸ واحد با دریافت تذکر با توجه به نداشتن سابقه تخلف، اقدام به اصلاح تخلف کردند.
وی اظهار داشت: همچنین ۴۶ هزار و ۲۶۹ پرونده برای واحدهای متخلف تشکیل شده و متخلفان به پرداخت ۹۲۸ هزار میلیارد ریال جرای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شدند.
پرتکرار ترین تخلفات
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی درباره پرتکرارترین تخلفات گفت: عدم درج قیمت، گرانفروشی، عدم ارائه فاکتور خرید و عدم صدور فاکتور و تقلب بوده است.
تهران بیشترین و کردستان کمترین تخلف
وی افزود: بیشترین پرونده ها در گشت های مشترک مربوط به استان تهران با تعداد هشت هزار و ۳۹۰ پرونده و استان کردستان با ٧۵٢ پرونده کمترین میزان تشکیل پرونده تخلف را داشته است.
گلایه تعزیرات از شرکت های هواپیمایی
سخنگوی سازمان تعزیرات در ادامه با گلایه از شرکت های هواپیمایی گفت: مردم درخصوص فروش بلیت هواپیما از ما توقع نظارت دارند.
وی ادامه داد: اخیرا در یک اقدام شخصا ملاحظه کردم که بلیت تهران اهواز قیمت ٣٢٠ هزار تومان برای یک نفر خریداری شد و به فاصله یک دقیقه بعد همین بلیت ۴۶٠ هزار تومان شد.
رایگانی با تاکید بر لزوم نظارت در فروش بلیت هواپیما افزود: آگهی های فروش در سایتهای رسمی یک قیمت دارد و در پرداخت و خرید نهایی این قیمت ها افزایش می یابد.
ضرورت مدیریت توزیع شیرهای سنتی
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در پاسخ به سوال ایرنا درباره نحوه نظارت تعزیرات بر لبنیات و شیر گفت: بالاترین مرجع در این زمینه وزارت بهداشت است و وزیر بهداشت اعلام کرده که میزان آفلاتوکسین موجود در شیرهای کارخانه ای از استانداردهای جهانی پایین تر است.
وی ادامه داد: دغدغه ما مربوط به لبنیات سنتی است زیرا مبدا شیرهای سنتی، فاصله آنها تا بازار مصرف، نحوه نگهداری باید مدیریت شود و سازمان تعزیرات در این خصوص با نهادهای متولی همراهی می کند.
رایگانی افزود: واحدهای صنفی عرضه لبنیات سنتی باید اتحادیه داشته باشند و اگر ندارند، اتاق اصناف باید ورود کند تا فعالیت های قانونمندی داشته باشند.
وی درباره نحوه نظارت تعزیرات بر لبنیات و شیر افزود: بالاترین مرجع در این زمینه وزارت بهداشت است و وزیر بهداشت اعلام کرده که میزان آفلاتوکسین موجود در شیرهای کارخانه ای از استانداردهای جهانی پایین تر است بنابراین مردم با خیال راحت لبنیات مصرف کنند.
رایگانی خاطرنشان کرد: دغدغه ما مربوط به لبنیات سنتی است زیرا مبدا شیرهای سنتی، فاصله آنها تا بازار مصرف، نحوه نگهداری باید مدیریت شود و سازمان تعزیرات در این خصوص با نهادهای متولی همراهی می کند.
رایگانی افزود: واحدهای صنفی عرضه لبنیات سنتی باید اتحادیه داشته باشند و اگر ندارند، اتاق اصناف باید ورود کند تا فعالیت های قانونمندی داشته باشند.
رسیدگی به بیش از ٢٠ هزار پرونده خودرویی در ٢ سال
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در مورد نوسانات بازار خودرو و رسیدگی های تعزیرات گفت: بیش از ۲۰ هزار پرونده را طی دو سال رسیدگی کرده ایم و ۸۰ درصد با رضایت شاکی و تبدیل خودرو و پرداخت وجه انجام شده است.
وی ادامه داد: اما شاهد گرانی بی دلیل و بی ضابطه هستیم که این قیمت در بازار می ماند اما اگر نظارت و مدیریت شود اینگونه نخواهد بود.
رایگانی اظهار داشت: دو شرکت بزرگ خودروساز قرار بود تا پایان سال معوقات را به صفر برسانند و امیدواریم تا پایان سال، بازار خودرو به ثبات برسد.
وی اضافه کرد: در مورد خدمات پس از فروش خودرو شکایات زیادی داریم و مشتری ها راضی نیستند و قطعات کیفیت لازم را ندارند.
رایگانی در مورد کم فروشی در پمب بنزین ها گفت: در این باره آمادگی داریم با شرکت ملی پخش فراورده های نفتی برویم و جلوی کم فروشی احتمالی را بگیریم.
تعزیرات در زمینه رمزارزها بلاتکلیف است
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در مورد رمز ارزها نیز گفت: ما در این خصوص، بلا تکلیف هستیم.
وی ادامه داد: از مسئولان خواسته ایم نسبت به قانونی شدن رمز ارزها اقدام شود و به ما اعلام کنند زیرا شفاف به ما اعلام نشده است اما ما ناچار هستیم در حوزه رمز ارزها رسیدگی ها را انجام دهیم.