سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

دریافت واکسن داخلی کرونا توسط مقام معظم رهبری بزرگترین تشویق برای دانشمندان است


به گزارش نویدتهران،سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: زمانی که رهبر کشور اعتماد و واکسن داخلی تزریق می‌ کنند، بزرگترین تشویق برای دانشمندان داخلی است، البته نه فقط برای واکسن برکت، بلکه برای همه تولید کنندگان داخلی که اعتماد به واکسن داخلی سرلوحه کار قرار گرفته است.

دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه جلسه امروز ستاد به ریاست رییس جمهور و حضور همه اعضا برگزار شد که روند شیوع بیماری در جهان و کشور مرور شد، از تغییر شکل مداوم ویروس کرونا در دنیا خبر داد و اظهار کرد: روزانه افراد زیادی در هندوستان به این بیماری مبتلا و تعداد زیادی هم فوت می کنند. روند بیماری در کشورهای جنوب شرق آسیا رو به افزایش است و در کشورهای شرقی ما هم میزان بیماری افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه روند بیماری در برخی کشورهای غربی ایران هم افزایشی است، عنوان کرد: به طور کلی ویروس جدید (دلتا) که همان ویروس جهش یافته هندی است در حال تاخت و تاز در سطح دنیا است. کشورهایی که حتی تعداد زیادی از افراد واکسینه شده اند هم در امان نیستند و امکان ابتلا همچنان وجود دارد البته این به آن معنا نیست که واکسن بی اثر است، قطعا واکسن در کاهش بستری و مرگ و میر بسیار بسیار موثر است. این ویروس علی رغم جهش هایی که دارد یک ویروس واکسن پذیر است یعنی تزریق واکسن به میزان کافی و به افرادی که در معرض خطر و سالمند هستند قطعا می تواند بسیار موثر باشد. در کشورهایی که به میزان قابل توجهی واکسن تزریق کرده اند، میزان مرگ و میر به شدت کاهش یافته است. این خبر خوبی است از این جهت که درست است که این ویروس جهش یافته و افراد زیادی را مبتلا می ‌کند، اما واکسن ‌پذیری آن امیدی است که با واکسیناسیون به تعداد زیاد، میزان مرگ و میر در کشورها بسیار کم شود.

دکتر رئیسی ادامه داد: در گزارشی که امروز داده شد، ارزیابی از شیوه رعایت پروتکل ‌ها در برگزاری انتخابات ارائه شد. هم وزارت کشور و هم وزارت بهداشت در زمینه ارزیابی‌ هایی که در سطح کشور انجام شده، گزارشی ارائه دادند. در مجموع در روز انتخابات رعایت ۷۷٫۹ درصدی پروتکل ها را شاهد بودیم که عدد راضی کننده ای است گرچه در برخی نقاط به ویژه در انتخابات شوراها مشکلاتی در بحث تبلیغات وجود داشت. با همکاری ناجا، بهداشت محیط حرفه ای و وزارت بهداشت و درمان، بسیج، هلال احمر و دیگر عزیزان بسیار انتخابات خوبی از نظر رعایت پروتکل ها برگزار شد.

مردم عزیز به هیچ وجه نگرانی برای تزریق دُز دوم واکسن نداشته باشند

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه به موضوع واکسن و واکسیناسیون در کشور اشاره و بیان کرد: مردم عزیز به هیچ وجه نگرانی برای تزریق دُز دوم نداشته باشند، ما به اندازه کافی واکسن برای تزریق دُز دوم در دسترس داریم که توزیع شده است. امروز هم تعدادی از واکسن را مجددا توزیع می کنیم و دُز دوم واکسن برای افراد ۷۰ سال به بالا تزریق خواهد شد، واکسیناسیون جاماندگان بالای ٧٠ سال که دُز اول دریافت را نکرده اند هم انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه در چند روز گذشته در تهران با مشکلاتی از قبیل تجمعات در برخی مراکز واکسیناسیون مواجه بودیم که با راه اندازی ٧۵ مرکز تجمیعی در استان هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت، تصریح کرد: البته در همین ایام در سایر نقاط کشور واکسیناسیون انجام شد و مورد خاصی وجود نداشت.

دکتر رئیسی به نگرانی مردم درخصوص تاخیر در تزریق دُز دوم واکسن اشاره و بیان کرد: امکان تزریق دُز دوم واکسن استرازنکا و اسپوتنیک تا ١٢ هفته و واکسن سینوفارم تا ٨ هفته فاصله وجود دارد و موردی ندارد، ضمن اینکه تزریق دُز دوم را حتما خواهیم داشت.

آخرین رنگ بندی کرونا در کشور

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره واکسن تولید داخل، مطرح کرد: در وهله نخست باید مجددا به دانشمندان داخلی و شرکت‌ های دانش بنیان که با همتی بلند به سمت تولید واکسن داخلی رفتند، تبریک بگوییم. مردم عزیز هم که همیشه قدردان دانشمندان هستند و ما همیشه قدردان دانشمندان‌ مان خواهیم بود. با پلتفرم‌ های مختلف و گوناگون واکسنی که در کشور در حال تولید هستیم، آینده بسیار خوبی پیش رو داریم. واکسن‌ های دیگری هم ظرف این هفته و هفته آینده فاز دو یا سه خود را آغاز می‌ کنند یا منجر به صدور مجوز مصرف خواهد شد که فکر می‌ کنم بسیار امیدبخش است؛ با ورود واکسن ‌های داخلی واکسیناسیون ادامه یابد.

وی افزود: روز گذشته هم مقام معظم رهبری مانند همیشه اقدام بسیار ارزنده‌ای انجام دادند که فکر می ‌کنم این بزرگترین تشویق و دلگرمی برای دانشمندان داخلی است و نشان ‌دهنده اعتماد به واکسن داخلی است؛ زمانی که رهبر کشور اعتماد و واکسن داخلی تزریق می‌ کنند، بزرگترین تشویق برای دانشمندان داخلی است، البته نه فقط برای واکسن برکت، بلکه برای همه تولید کنندگان داخلی که اعتماد به واکسن داخلی سرلوحه کار قرار گرفته است. ان ‌شاالله در ماه‌ های آینده بیش از هفت تا هشت میلیون دُز ماهیانه فقط از واکسن داخلی در اختیار خواهیم داشت و واکسن ‌هایی هم که از خارج از کشور خریداری کردیم، به دستمان خواهد رسید و فرآیند واکسیناسیون بسیار تسریع خواهد شد و چون این فرآیند تولید پیوسته و پایدار است، دیگر دچار کمبود نخواهیم بود و قولی که از طرف دولت به مردم مبنی بر اینکه ما تا پایان سال برای تمام گروه‌های هدف حداقل یک دُز واکسن تزریق می‌ کنیم، داده شد، محقق می ‌شود.

دکتر رئیسی درخصوص روند شیوع کرونا در کشور، توضیح داد: در استان های جنوبی کشور به ویژه استان بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد شاهد افزایش روند بیماری هستیم. در حال حاضر ۳۲ شهر قرمز و ۱۷۴ شهر نارنجی و ۲۴۲ شهر زرد داریم. روند بیماری در استان هرمزگان و بوشهر گرچه افزایشی بود، اما کندتر شده است که امیدوارم این روند کندی بیشتر شود و مردم هم با رعایت پروتکل‌ ها بتوانند این روند را معکوس کنند و نزولی شود، البته روند کلی کشور یک روند نزولی است. درست است سرعت کمتر شده، اما روند نزولی است که اگر رعایت پروتکل ‌ها را خیلی جدی نگیریم، دیگر استان ‌ها هم می ‌توانند درگیر شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه با توجه به فصل گرما و از طرفی ویروس‌ های جهش‌ یافته ‌ای که وجود دارد، قطعا می‌ تواند در شیوع بیماری موثر باشد، خاطرنشان کرد: راه هم مشخص است؛ در مرحله نخست رعایت پروتکل ‌ها و از طرف دیگر هم انجام واکسیناسیون برای گروه‌های سالمند و گروه‌ هایی که دارای بیماری زمینه ‌ای هستند. باید واکسیناسیون را تسریع کنیم که می‌ تواند بسیار موثر باشد.

وی در پایان با بیان اینکه امیدوارم با تامین واکسن‌هایی که در حال انجام است، روند واکسیناسیون مان طی روزهای آینده بیشتر شود که بیشتر هم شده و ان شاالله هفته آینده خبرهای بهتری در ارتباط با تامین واکسن و انجام واکسیناسیون برای گروه‌های هدف داشته باشیم، یادآور شد: مجددا از همه مردم عزیز تشکر می کنم و درخواست می ‌کنم حتی اگر واکسن هم دریافت کرده اند پروتکل ها را رعایت کرده تا ایمنی کامل برای کشور حاصل شود.