وزیر نیرو در حاشیه نشست با استانداران سراسر کشور:

درصدد اتصال به شبکه برق اروپا هستیم/ مرکز ملی باروری ابرها نیاز به نوسازی دارد

به گزارش نویدتهران،وزیر نیرو با اشاره به مبادلات برقی ایران با کشورهای همسایه، گفت: در صدد هستیم علاوه بر استفاده از این فرصت، از طریق برخی همسایه‌ها به شبکه برق اروپا متصل شویم.

رضا اردکانیان امروز (دوشنبه) در حاشیه نشست استانداران سراسر کشور با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: هم اکنون جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهای همسایه از جمله افغانستان، پاکستان، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و عراق امکان تبادل انرژی دارد.
وی با بیان اینکه مبادلات برقی امکان استفاده از ظرفیت وسیع ایجاد شده در صنعت برق کشور را فراهم می‌کند، افزود: در این ارتباط درصدد هستیم امکان مناسب‌تری را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر فراهم کنیم.
وزیر نیرو ادامه داد: این شرایط به گونه‌ای فراهم می‌شود که سرمایه‌گذاران بتوانند برق تولیدی خود را براساس قراردادهای خرید تضمینی به وزارت نیرو عرضه کنند و علاوه بر آن، بتوانند براساس قراردادهای بین‌المللی، برق خود را با استفاده از شبکه برق کشور به دیگر کشورها صادر کنند.
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود در مورد مهار آب‌های مرزی و حل مسایل به وجود آمده در این زمینه با کشورهای ترکیه و افغانستان، گفت: کشور ما از حیث تنوع در مسائل حوزه آب‌های مشترک کم نظیر است و در حوزه‌های آبریزی با کشورهای همسایه از تنوع آب‌های مرزی در پایین دست و بالادست برخورداریم.
وزیر نیرو تصریح کرد: باید از این شرایط به عنوان فرصت استفاده شود، چرا که می‌توانیم از موضوع آب برای توسعه همکاری‌ها استفاده کنیم.
وی از ادامه مذاکرات با کشورهای افغانستان و ترکیه خبر داد و گفت: درصدد هستیم این مذاکرات را به اتمام برسانیم و در فرصتی مناسب، جزییات دستاوردها و گفت‌وگوهای مشترک را در اختیار مردم قرار دهیم.
وزیر نیرو همچنین درباره طرح‌های انتقال آب نیز گفت: اعتقاد ما این است که طرح‌های انتقال آب به تنهایی رافع مشکلات دریافت کننده آب نیست و توقف آن طرح‌ها نیز به تنهایی رافع مشکلات مناطق عرضه کننده آب نخواهد بود.
اردکانیان اضافه کرد: در این ارتباط نحوه مصرف آب اهمیت دارد و باید بتوانیم از فرصت کم آبی استفاده کرده و توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب‌های موجود داشته باشیم.
وی افزود: طرح‌های انتقال آب و تولید آب‌های غیرمتعارف مانند آب شور دریاها یا سایر شیوه‌ها در صورتی راه‌حل خواهد بود که قبل از آن یا حداقل همزمان با آن به شیوه‌های مصرف آب موجود پرداخته باشیم و مطمئن باشیم از سامانه‌هایی برخوردار هستیم که آب موجود را به جا و درست مصرف می کنند.
وزیر نیرو تصریح کرد: البته با رعایت این الزامات، اگر جایی برای مصرف آب شرب نیاز باشد سیاست دولت این است که به هر طریق آب شرب مورد نیاز مردم را تامین کند.
مرکز ملی باروری ابرها نیاز به نوسازی دارد
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره باروری ابرها نیز گفت: این طرح، طرحی جدید نیست؛ ایران از سالها پیش مرکز ملی باروری ابرها را راه‌اندازی کرده است که البته تجهیزات آن کمی مستعمل شده و نیاز به نوسازی دارد.
اردکانیان با بیان اینکه درصدد نوسازی تجهیزات این مرکز هستیم، درباره مشارکت سپاه پاسداران در این زمینه افزود: وزارت نیرو از هر دستگاهی که امکان کمک داشته باشد از جمله سپاه پاسداران که اعلام آمادگی کرده است، استقبال می‌کنیم.