سامانى سخنگوى وزارت كشور خبر داد:

درخواست وزارت كشور براى تمديد يكساله امهال تسهيلات زلزله زدگان کرمانشاه

به گزارش نویدتهران،سخنگوى وزارت كشور از درخواست اين وزارتخانه براى تمديد زمان امهال تسهيلات زلزله زدگان کرمانشاه خبر داد.

سید سلمان سامانی معاون هماهنگی و سخنگوی وزارت کشور با اشاره به آخرین وضعیت اقدامات انجام شده در خصوص بازسازی و نوسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه اظهار کرد: از تعداد ۴۱ هزار و ١٥٨ واحد مسکونی تخریبی ۳۸ هزار و ۷۴۴ واحد احداث و به بهره برداری رسیده و عملیات اجرایی ۲۴۱۴ واحد باقیمانده نیز در حال ساخت با پیشرفت فیزیکی ۹۴ درصد می باشد.

وى در ادامه افزود: همچنین کلیه واحدهای تعمیری مشتمل بر ۶۷ هزار و ۵۴۸ واحد اتمام و به بهره برداری رسیده است.

سخنگوى وزارت كشور با بيان اينكه در حوزه بازسازی واحدهای دامی در مناطق زلزله‌زده تعداد ۱۲ هزار و ۹۵۲ واحد نوسازی تکمیل و بهره‌برداری رسیده است، اضافه كرد: تعداد ۹ هزار و ٧٥١ واحد صنفی، صنعتی و خدماتی در مناطق آسیب‌دیده تکمیل گردیده اند.

سامانى با بيان اينكه در هزارمین روز از زلزله آبان ماه ۹۶ نیز هزار کلاس درس به بهره‌برداری رسید، گفت: از تعداد ۲۴۷ واحد بهداشتی و خدمات درمانی آسیب دیده نیز ۲۴۰ واحد تکمیل و به بهره برداری رسیده است.

معاون هماهنگى وزارت كشور يادآور شد: در فرآیند بازسازی و نوسازی مناطق آسیب دیده تعداد ۱۱ هزار نفر در قالب ۵۴۰ پیمانکار مشغول فعالیت بوده و ۲۲۰ مهندس ناظر نیز مسئولیت نظارت بر فرآیند ساخت و سازها را برعهده داشته است.
سامانى تاكيد كرد: پدیده مهاجرت معکوس به روستاهای مناطق آسیب‌دیده نیز همزمان با انجام اقدامات بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی و زیرساخت‌ها شکل گرفته است.
وى با اشاره به اینکه وزير كشور شخصاً از زمان وقوع زلزله تاکنون مدیریت و به سرانجام رسيدن مسائل مربوط بازسازي زلزله كرمانشاه را مورد تاكيد و نظارت قرار دادند، تصريح كرد: در شهرها و روستاهای مناطق زلزله‌زده کاملا زندگی به حالت عادی بازگشته و کسب و کار رونق دارد
سامانی افزود: در همين ارتباط نيز درخواست کرده ایم که با توجه به شرایط سخت اقتصادی زلزله‌زدگان و با توجه به پیگیری های متعدد از طریق بانک مرکزی و وزارت صنعت معدن و تجارت و ….. یک سال دیگر پرداخت تسهیلات مربوطه امهال شود که اميدواريم با دستور رياست محترم جمهورى اين موضوع منجر به نتيجه شود.