درخواست رئیس عدلیه از دستگاه‌ اطلاعاتی برای پیگیری اتفاق رخ داده در حرم مطهر امام راحل

به گزارش نويدتهران،رئیس قوه قضاییه گفت:نسبت به اتمام سریع‌تر تحقیقات درخصوص حادثه متروپل پیگیری‌های لازم را انجام دهید تا پرونده هر شخص به هر میزانی که در این حادثه مقصر بوده طبق قانون تکمیل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، در جریان نشست شورای عالی قوه قضاییه، ضمن تبریک و تهنیت ولادت با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و دهه کرامت و گرامیداشت سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) و همچنین قیام ۱۵ خرداد، اظهار کرد: امام راحل آموزش دیده مکتب قرآن و اسلام ناب است لذا همانطور که اسلام و قرآن زنده است، امام عظیم‌الشأن ما نیز زنده است و زنده خواهند ماند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با تبیین و تشریح ابعاد شخصیتی و معرفتی حضرت امام خمینی(ره) که ایشان را متمایز از سایر شخصیت‌های برجسته دنیا و جهان اسلام در عصر حاضر می‌کند، بیان داشت: حضرت امام خمینی(ره) برای خدا قیام کردند و از خود گذشتند و به خدا پیوستند و در این مسیر الهی و نورانی با صداقت، صراحت، شجاعت، مردم‌داری، جهاد و دوراندیشی، پیش رفتند و از چیزی غیر از خداوند نهراسیدند.

رئیس عدلیه با تاکید بر اینکه حضرت امام خمینی(ره)، رضای خداوند را بر رضای دیگران مقدم شمردند و این رمز پیروزی این مرد الهی بود، گفت: امام عظیم‌الشأن ما قلب‌ها و دل‌ها را تسخیر کردند و هر انسان روشن ضمیر و پاک باخته‌ای در اقصی نقاط دنیا، شیفته این مشی و مرام و معرفت خداگونه و الهی حضرت امام(ره) شد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه همان اوصاف حضرت امام خمینی(ره) امروز در ولی امر زمان، مقام معظم رهبری نیز قابل مشاهده است، تصریح کرد: علی‌رغم همه دشمنی‌ها، فتنه‌انگیزی‌ها، جنگ‌های روانی و اقدامات ترکیبی که شیاطین در داخل و خارج ترتیب می‌دهند اما نصرت خداوند و امام زمان(عج) همراه و شامل مقام معظم رهبری است و آزادگان و انسان های پاک سیرت در اقصی نقاط دنیا، شیفته بصیرت، شجاعت، زمان‌شناسی و دشمن‌شناسی معظم‌له هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه نشست امروز به «معاونت حقوقی» و «پژوهشگاه» قوه قضاییه دستور داد که نسبت به جمع‌بندی و تجزیه و تحلیل فرمایشات امام راحل و مقام معظم رهبری در حوزه مسائل قضایی و حقوقی، برنامه مدونی را در دستور کار قرار دهند تا این فرمایشات به مثابه چراغ راهنما و هدایتگری در گام دوم انقلاب در دستگاه قضایی به قانون، دستورالعمل و رویه تبدیل شوند.

درخواست رئیس عدلیه از دستگاه‌ اطلاعاتی برای پیگیری اتفاق رخ داده در حرم مطهر امام راحل در حین مراسم چهاردهم خرداد

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به اتفاقی که در مراسم گرامیداشت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در روز چهاردهم خرداد در حرم مطهر امام راحل (هنگام سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حسن خمینی) رخ داد و با موضع‌گیری و نارضایتی رهبر معظم انقلاب همراه بود، گفت: با توجه به اینکه اتفاق رخ داده در روز ۱۴ خرداد در حرم مطهر امام راحل، مسبوق به سابقه است، از دستگاه اطلاعاتی می‌خواهیم تا این موضوع را دنبال کنند؛ چنانچه عده‌ای از روی غفلت مبادرت به چنین عملی می‌کنند باید متنبه شوند؛ همچنین چنانچه عده‌ای ناخواسته از ناحیه شیاطین تحریک می‌شوند، باید به این مساله توجه کنند؛ از سویی دیگر، اگر دست‌های پشت پرده‌ای نیز وجود دارد که می‌خواهند اینگونه مراسم ملی و مهم ما را مخدوش کنند و سوژه به دست دشمن بدهند، باید موضوع دنبال و تعقیب شود و اقدام مقتضی و متناسب صورت گیرد.

همزمان با رسیدگی در دادگستری خوزستان پای برخی متهمان حادثه متروپل به دادسرای تهران باز می‌شود؟

رئیس دستگاه قضا در ادامه نشست امروز شورای عالی قوه قضاییه، دستوراتی را در راستای رسیدگی دقیق و سریع درخصوص پرونده‌هایی که در استان خوزستان در رابطه با فروریختن ساختمان متروپل تشکیل شده، صادر کرد؛ از جمله آنکه به معاون اول خود دستور داد موضوع را از این حیث که ممکن است رسیدگی به پرونده برخی افراد تحت تعقیب قرار گرفته در صلاحیت تهران باشد، بررسی کند.

وی افزود: چنانچه امکان تفکیک وجود ندارد، بر اساس ضوابط تدبیری شود تا در یک مرجع با سرعت، نظم و هماهنگی توأمان باشد و بدین‌ترتیب امکان حاشیه‌سازی از آنهایی که قصد حاشیه‌سازی دارند، سلب شود.

قاضی‌القضات همچنین به معاون اول دستگاه قضایی دستور داد که نسبت به اتمام سریع‌تر تحقیقات درخصوص حادثه متروپل آبادان پیگیری‌های لازم را انجام دهد تا پرونده هر شخص به هر میزانی که در این حادثه مقصر بوده طبق قانون تکمیل شود.

رئیس عدلیه در ادامه از برخی رسانه‌های داخلی که بعضی دروغ‌ها و مطالب خلاف واقع را درخصوص حادثه متروپل منتشر می‌کنند گلایه کرد و به آنها تذکر داد که مبادا ناخواسته در زمین دشمن بازی کنند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: افراد متدین و وظیفه‌شناس عنایت داشته باشند، خبری که می‌خواهند منتشر کنند، آیا صحت دارد یا نه؟ حتی اگر صحت داشته باشد با چه ادبیاتی باید منتشر کنند و چه کسی از این خبر بهره می‌برد؟ آیا این خبر به تحقق عدالت کمک می‌کند؟ مبادا برای دشمن سوژه سازی شود.

گلایه قاضی‌القضات از برخی رسانه‌های داخلی

قاضی‌القضات در ادامه مشخصاً به انتشار خبر و تفاسیر خروج یکی از مسئولان سابق استان خوزستان از کشور و سپس بازگشت او به ایران اشاره کرد و گفت: هیچ کدام از مسئولین ذیربط و هیت‌های اعزامی(دولت، مجلس و دادستانی کل کشور) نسبت به فرد مورد اشاره در خصوص فروریختن ساختمان آبادان گزارشی ارائه نداده‌اند و طبیعتاً اقدام قضایی نیز در مورد وی در این خصوص صورت نگرفته است.

رئیس دستگاه قضا در پایان اظهاراتش به بخشی از التهاب‌آفرینی و موج‌سواری رسانه‌های دروغ‌پراکن دشمن درخصوص قضیه فوق‌الذکر اشاره کرد.

شایان ذکر است، در ابتدای نشست امروز، به مناسبت دهه مبارک کرامت، کاروان حامل پرچم متبرک حرم امام رضا(ع) در جلسه شورای عالی قوه قضاییه حضور یافتند و خادمان حرم رضوی با در دست داشتن پرچم متبرک شده حرم مطهر علی بن موسی الرضا(ع) به مدیحه‌سرایی پرداختند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در بخش دوم نشست امروز شورای عالی قوه قضاییه، با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان بازرسی کل کشور در زمینه رسیدگی به تخلفات مربوط به ساخت یک ابر ویلا در یکی از روستاهای استان مازندران اظهار کرد: ممکن است برخی تصور کنند ساخت و ساز یک ویلا چه اهمیتی داشته که سازمان بازرسی به موضوع آن ورود کرده است؛ این موضوع صرفا رسیدگی به یک ساخت و ساز غیرقانونی نبود؛ چنانچه به تخلفات صورت گرفته در ساخت این ویلا بی‌توجهی می‌شد این امر ساخت و سازهای غیرقانونی دیگری را در آن منطقه در پی داشت.

رئیس قوه قضاییه ضمن دستور به رئیس سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر پیگیری مجدانه موضوع ساخت و ساز غیرقانونی ویلا در منطقه مورد اشاره از استانداری مازندران تا حصول نتیجه گفت: پیگیری ساخت ویلای غیرقانونی مورد اشاره زمانی اثربخش است که منتهی به رفع تخلفات در مورد ویلای مزبور و جلوگیری از موارد مشابه شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به پرونده‌های زیادی که در حوزه زمین و اراضی در قوه قضاییه تشکیل شده و می‌شود، گفت: با توجه به شناختی که شخص رئیس‌جمهور وجود دارد بسیار امید داریم اقدام عاجلی از ناحیه دولت برای ساماندهی موضوع زمین، جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز، تغییر کاربری‌ها و دستگاه‌های صادرکننده مجوز و پروانه ساخت‌وساز، صورت گیرد.

تشکیل ۴ پرونده برای ساخت و ساز غیرمجاز در حریم روستای سالدوزکلا شهرستان سیمرغ استان مازندران

خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز در این جلسه به ارائه گزارشی پیرامون رسیدگی‌های این سازمان به تخلفات صورت گرفته در زمینه ساخت و ساز غیرقانونی در حریم روستای سالدوزکلا شهرستان سیمرغ استان مازندران پرداخت و از تشکیل ۴ پرونده برای این ساخت و ساز غیرمجاز خبر داد.

وی در همین زمینه گفت: علاوه بر ارسال گزارش این ساخت و ساز غیرمجاز برای استاندار مازندران، گزارش‌های کیفری علیه مدیر وقت بنیاد مسکن قائمشهر، مسئول فنی بخشداری و همچنین دهیار روستای سالدوزکلا را به مراجع قضایی ذی‌صلاح ارسال کردیم و از دیوان عدالت اداری هم تقاضای ابطال پروانه این ساختمان را داشته ایم.

تدبیر سازمان بازرسی باعث پیشگیری از فاسد شدن ۴ هزار و ۲۰۰ تن مواد پروتئینی در بندرعباس شد

حجت‌الاسلام والمسلمین عبداللهی رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نیز در این جلسه با اشاره به تدبیر سازمان بازرسی در زمینه پیشگیری از فاسد شدن ۴ هزار و ۲۰۰ تن مواد پروتئینی در بندرعباس گفت: در جریان این موضوع عده‌ای قصد داشتند ۱۵۷ کانتینر مرغ و گوشت منجمد را به عنوان کالای متروکه محاسبه کنند که با تدبیر به موقع سازمان بازرسی از فاسد شدن ۴ هزار و ۲۰۰ تن مواد پروتئینی پیشگیری به عمل آمد.

رسیدگی به بالغ بر ۲ هزار و ۵۶۰ فقره پرونده در هیئت‌های عمومی و تخصصی دیوان عدالت اداری در سال گذشته

حجت‌الاسلام والمسلمین مظفری رئیس دیوان عدالت اداری به ارائه گزارشی از پرونده‌های رسیدگی شده در این دیوان طی سال ۱۴۰۰ پرداخت و گفت: در سال گذشته در هیئت‌های عمومی و تخصصی دیوان عدالت اداری، بالغ بر ۲ هزار و ۵۶۰ فقره پرونده رسیدگی شد که از این تعداد، ۵۰۸ مورد حکم به ابطال مصوبات، ۱۵۱ مورد حکم به عدم ابطال مصوبات و ۵۷ فقره رای وحدت رویه در خصوص آراء معارض صادر شده از سوی شعب بوده و بقیه موارد نیز در قالب ماده ۸۵ محسوب می‌شدند.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به برگزاری ۳۰ جلسه توجیهی و پیشگیرانه این دیوان با وزارتخانه‌ها و انجام۶۴ مکاتبه با مجموعه دستگاه‌های اجرایی طی سال گذشته گفت: همچنین در این مدت با مشارکت نمایندگان شورای دستگاه‌های نظارتی در کارگروه مبارزه با فساد اداری، به صورت جدی، تفصیلی و کارشناسی، عملکرد ۷ دستگاه اجرایی مورد آسیب‌شناسی قرار گرفت و موارد لازم به مسئولان این دستگاه‌ها گوشزد شد.

تعداد کل خدمات ثبتی ارائه شده در اردیبهشت سال جاری نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۴۴ درصد رشد را نشان می‌دهد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک با ارائه گزارشی در این نشست تعداد کل خدمات ثبتی ارائه شده در اردیبهشت سال جاری را ۹ میلیون و ۲۱ هزار و ۷۸۹ فقره عنوان کرد و گفت: این رقم نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۴۴ درصد رشد را نشان می‌دهد و در این میان، خدمات ثبتی الکترونیکی‌شده ۴۳ درصد افزایش داشته است.

بابایی با اشاره به افزایش ۹ درصدی توسعه صدور اسناد در اردیبهشت سال جاری نسبت به اردیبهشت سال ۱۴۰۰ گفت: رشد ۳۰ درصدی در صدور اسناد مالکیت اراضی و ساختمان‌های فاقد سند، افزایش ۴۳ درصدی در صدور اسناد مالکیت مربوط به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن ، رشد ۷۲ درصدی در صدور اسناد حوزه اراضی کشاورزی و افزایش ۲۳۱ درصدی صدور اسناد مالکیت در حوزه اراضی موات، از جمله مصادیق افزایش ۹ درصدی توسعه صدور اسناد در اردیبهشت امسال نسبت به اردیبهشت سال گذشته هستند.

وی افزود: میزان وصول سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از مطالبات بانک‌ها در اردیبهشت ماه ۱۹ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۱۹ درصد افزایش داشته است.

بابایی همچنین از ثبت ۴۵ هزار و ۶۴۸ ازدواج در اردیبهشت سال جاری خبر داد و گفت که این آمار نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۸ درصد رشد داشته است.

اعمال ارفاقات قانونی برای برخی زندانیان زندان زنان قرچک

القاصی مهر رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به دستور رئیس عدلیه در جلسه نهم خرداد شورای عالی قوه قضاییه ناظر بر رسیدگی به وضعیت محکومان مدعی بلاتکلیفی و همچنین تعیین تکلیف زندانیان محکوم به قصاص و تلاش برای جلب رضایت اولیاء دم در زندان زنان قرچک، اظهار کرد: بلافاصله پس از این دستور، یک هیئت ۶ نفره از مدیران و مسئولان قضایی استان تهران در زندان زنان قرچک مستقر شدند تا بدون استثناء وضعیت تمامی زندانیان را بررسی کنند؛ پرونده‌های همه زندانیان از شعب استخراج شده و بررسی بر روی این پرونده ها در دست اقدام است؛ تا کنون با مورد و پرونده‌ای که بلاتکلیف باشد و قضات باید آنها را تعیین تکلیف می‌کردند مواجه نشدیم اما با چندین مورد روبرو شدیم که افراد به دلیل عدم توانایی در تودیع وثیقه در زندان به سر می‌برند.

وی از اِعمال ارفاقات قانونی برای برخی زندانیان زندان زنان قرچک نیز خبر داد و گفت: تعدادی از زنان زندانی ندامتگاه قرچک به کمیسیون عفو معرفی شدند و مرخصی یا آزادی مشروط برخی زندانیان دیگر این ندامتگاه نیز در دستور کار قرار گرفته است.

القاصی‌مهر همچنین با اشاره به دستور هفته گذشته رئیس دستگاه قضا ناظر بر بررسی وضعیت مجموعه قضایی شهرستان پیشوا، از بازدید خود و همکارانش از این مجموعه قضایی طی روزهای گذشته و ملاقات‌های چهره به چهره با کارکنان و مراجعه‌کنندگان خبر داد و به ارائه گزارشی ازروند طی شده برای برخی از پرونده‌های کثیرالشاکی شهرستان پیشوا پرداخت.