آیت الله حسینی بوشهری در خطبه های نماز جمعه قم:

دخالت سعودی ها در امور لبنان کار زشت و نسنجیده ای است

به گزارش نویدتهران، امام جمعه قم گفت : این کار بسیار زشت و نسنجیده‌ای است که کشور دیگری نخست‌وزیر کشوری را بازداشت و او را وادار به استعفا کند که سعودی‌ها انجام دادند.
آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری در خطبه های نماز جمعه امروز شهر مقدس قم با اشاره به زلزله دردآور در مناطق غرب کشور و تسلیت به داغدیدگان این حادثه و ملت بصیر ایران اسلامی، اظهارداشت: برخود لازم می‌دانیم صمیمانه از اعماق دل از طرف مردم خوب و کریمه اهل‌بیت(س) این مصیبت را تسلیت عرض کنیم، مردم به زیبایی عمل کردند و هر آنچه در توانشان بود تقدیم به زلزله‌زدگان کردند.
نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: مصیبت‌های غم باری بر مردم وارد آمد، فاز امداد و نجات تمام‌شده و فاز دوم که مهم‌ترین کار است تأمین جایگاهی برای زلزله‌زدگان است،که باید انجام گیرد بنابراین با هر توانی که داریم باید به یاری این ملت مظلوم بشتابیم.
امام جمعه قم در بخش دیگری از سخنان خود به اقدام وقیحانه سعودی ها و مداخله آنان در امور سیاسی یک کشور دیگر، ادامه داد: واقعیت این است آن روزی که سعد حریری نخست‌وزیری را بر عهده داشتند، انتظارشان از او این بود که حزب‌الله در انزوا قرار گیرد و حزب‌الله از صحنه لبنان کنار برود اما برخلاف تصورشان حزب‌الله زیبا درخشید و حزب‌الله در کنار دیگران قرار گرفت و تمامی معادلات را برهم زد.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه به سالروز رحلت جانسوز حضرت رسول (ص) و شهادت سبط اکبرش امام حسن مجتبی(ع) اشاره کرد و اظهار داشت: نقش مهم نبی گرامی اسلام بر اساس آیات قرآنی انکارناپذیر است، و اوصاف زیبایی در رابطه با ایشان در آیات قرآنی آمده است.
عضو خبرگان رهبری افزود: بر اساس آیات قرآن پیامبر اکرم(ص) نقش چراغ و هدایتگری داشتند، حیات یک جامعه به این بستگی دارد که دعوت خداوند و رسولش را اجابت کند، پیامبر اکرم(ص) حریص بر سعادت انسان‌ها است و غم‌خوار جامعه است بنابراین قرآن و خدای متعال بهترین معرف پیغمبر اکرم(ص) است.
امام‌جمعه قم با اشاره به سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع) گفت: پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند که تمام قامت امام حسن مجتبی(ع) عقل، تدبیر و درایت بود، امام مجتبی(ع) در حلم و بردباری نمونه دوران است و با محبت و مهربانی دل دشمن را نیز نرم می‌کند.
عضو مجلس خبرگان رهبری شهادت امام رضا(ع) را مورد اشاره قرار داد و گفت: این امام همام الگوی رفتاری مردم در جامعه است، امام رضا(ع) فرمودند : اگر در مجلسی ذکر ما اهل‌بیت (ع) مطرح شود آن روزی که دل انسان‌ها می‌میرند دل شخصی که در این مجلس است، نخواهد مرد.
وی نماد پرشکوه عظمت اسلام و مسلمانان را اربعین حسینی دانست و گفت: هر آنچه در بالای منابر شنیده بودیم همه را در پیاده‌روی اربعین با چشم خود شاهد بودیم، از نیروهای نظامی، انتظامی و مسئولان و دولت و ملت عراق تشکر و قدردانی می‌کنیم.
آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به روایتی از رسول گرامی اسلام اظهار داشت: هرکس تقوا پیشه کند و مسیر زندگی‌اش را در مسیر تقوا قرار دهد مسیر حرکت او با امنیت خواهد بود.
وی معیارهای شناخت معروف و منکر را مورد اشاره قرار داد و گفت: هر آنچه در جامعه رخ می‌دهد و زمینه‌ساز تقویت بنیه دین الهی است به‌عنوان معروف می‌شناسیم و هر چه در جامعه رخ می‌دهد و زمینه‌ساز تضعیف دین الهی است به‌عنوان منکر می‌شناسیم.
امام‌جمعه قم شناخت عمیق دین را یکی از مبانی و زمینه تقویت بنیه‌های دین در جامعه دانست و افزود: ارتقای فکر، عقل و تدبیر در جامعه یکی دیگر از معیارهای شناخت معروف و منکر است، تلاش در جهت حاکمیت دین در جامعه یکی دیگر از معیارها است که باید مورد توجه قرار گیرد.
آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به عواملی که سبب تضعیف دین‌داری می‌شود، اظهارداشت: دنیاگرایی یکی از موارد تضعیف دین‌داری در جامعه است، اگر به دنیاگرایی اصالت داده شد دین‌داری در جامعه تضعیف می‌شود.
وی با اشاره به روایتی از امام علی(ع) در رابطه با دنیاگرایی افزود: این روایت به اصالت دادن به دین و یا اصالت دادن به دنیا اشاره دارد، اگر دنیا برای انسان اصالت یافت هم دین و هم آخرت انسان مورد تهاجم قرار می‌گیرد، و آن روزی که به حساب‌ها رسیدگی می‌شود انسان از زیان‌کاران است، اما اگر اصالت به دین داده شد انسان هم دین و هم دنیا را احراز کرده‌ای و در آخرت جزو رستگاران خواهی بود.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه بخش قابل‌توجهی از خطب نهج‌البلاغه دین‌گرایی را تحقیر کرده و جامعه را به آخرت‌گرایی تشویق کرده است، تصریح کرد: مال‌پرستی که از مظاهر دنیاگرایی در جامعه است دین را سست و ضعیف می‌کند، بنابراین دنیاگرایی سبب تضعیف دین می‌شود.
آیت الله حسینی بوشهری در پایان با اشاره به هفته بسیج گفت: بسیج شجره طیبه‌ای است و مظهر وحدت مقدس آگاهی و مجاهدت ملت ما است، امام ابتکار جالبی با ایجاد بسیج نشان دادند و ان شالله با همت خود در راستای اهداف بسیج عمل کنیم.