دبیر مجمع تشخيص مصلحت نظام در دیدار سفیر آلمان در تهران:

خلیج فارس یک ارزش ملی است / ترامپ سرنوشت خوبی نخواهد داشت

به گزارش نویدتهران،دکتر محسن رضایی در دیدار میکائیل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران گفت: اظهارات اخیر ترامپ نوعی اهانت و تمسخر سایر کشورها به ویژه 5 کشور دیگر طرف مذاکره ایران به حساب می آید.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح یکشنبه ٢٣ مهرماه سفیر آلمان در ایران را به حضور پذیرفت و دو طرف پیرامون مسائل مهم منطقه و روابط اتحادیه اروپا و آلمان با جمهوری اسلامی ایران گفتگو کردند.

دکتر محسن رضایی در این دیدار با اشاره به اظهارات ابلهانه ، خصمانه و ضد ايراني دونالد ترامپ گفت : مواضع ترامپ تبدیل به یک مشکل جهانی شده است که قطعا برای اروپا نیز دردسر ایجاد می کند. او اینک در یک طرف منازعات منطقه قرار گرفته و درگیری را از سطح دولت ها به مسائل اختلافی میان ملت ها کشانده است. هیچ یک از روسای جمهور آمریکا تا کنون از واژه مجعول خلیج عربی استفاده نکرده بودند. خلیج فارس یک ارزش ملی است و چه موافقان و چه مخالفان به خلیج فارس علاقه دارند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما عاقبت خوبی برای آقای ترامپ نمی بینیم، این كه به یک توافق بین المللی پشت پا بزند، رفتاری زشت است و نوعی اهانت و تمسخر سایر کشورها به ویژه 5 کشور دیگر طرف مذاکره ایران به حساب می آید. آقای ترامپ با این اظهارات، سرنوشت خوبی نخواهد داشت.

دکتر محسن رضایی گفت: ما خویشتندارانه و با تدبیر رفتار مي كنيم، ولی اگر کسی خيال خامي در باره ايران در سر داشته باشد، درمقابل او خواهیم ایستاد. آقای ترامپ علاوه بر اين كه بلوف هاي بسياري زده است ، اما احتمالا مشاورانش درباره اقتدار نیروهای مسلح ما به او اطلاعاتی داده اند كه موجب شده، بخشي از رفتار ترامپ در مقايسه با اتهامات سابق وي حالت عقب نشيني داشته باشد. همچنین فرستادن بررسی توافق به کنگره هم نوعی عقب نشینی محسوب می شود، زیرا کنگره نمی تواند از برجام بیرون بیاید. احتمالا در کنگره تحریم های جدیدی وضع می کنند، ولی خروج از برجام برايشان بسیارمشکل است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنين در خصوص روابط ایران و آلمان گفت: موضوع آلمان و روابطش با ایران حاكي از ارتباطي تاریخی و ویژه است. مردم ما تصور خوبی از آلمان دارند که با منفعت دو سویه همراه بوده است و از آلمان انتظار داریم همکاری های اقتصادی خود را در امور بانکی و صنعتی با ایران گسترش دهد.

سفیر آلمان نیز با قدردانی از دیدگاه های دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دیگرانی هستند که نزد دولتمردان آمریکا، تبلیغات ضد ایرانی و ذهنیت سازی می کنند. آنها نزد ترامپ هم این کار را کردند ؛ به نحوي كه گفته مي شود آقای ترامپ خریداری شده است.

میکائیل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران افزود: بعید می دانم ترامپ فرق بین شیعیان و تکفیری ها را بداند و ما این آمادگی را داریم که برای درک بهتراز تلاش نیروهای ایرانی در مبارزه با تروریسم، گفتگوهايي را در اروپا سامان دهيم .

سفیر آلمان در كشورمان افزود: در حوزه اقتصاد از طرف آلمان تضمین می دهم که در بسیاری از بخش ها روابط اقتصادی بهبود یابد و معاهده وین پا برجا بماند.