عراقچی در کنفرانس صلح افغانستان در تاشکند:

خروج نظامیان خارجی از افغانستان مقدمه حرکت به سمت صلح در این کشور است

به گزارش نویدتهران،دکتر سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه در راس هیاتی در کنفرانس صلح افغانستان در تاشکند ازبکستان شرکت کرد.

عراقچی در این کنفرانس جنگ در افغانستان را نتیجه حضور نیروهای نظامی خارجی در این کشور دانست و با اعلام اینکه رویکرد نظامی برای حل مساله افغانستان در گذشته شکست خورده و در آینده نیز شکست خواهد خورد، خروج نظامیان خارجی از افغانستان را مقدمه حرکت به سمت صلح در این کشور اعلام کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با استقبال از ابتکار اخیر رئیس جمهور افغانستان مبنی بر دعوت از مخالفان مسلح جهت حاضر شدن در مذاکرات صلح، این اقدام دولت افغانستان را یک گام مثبت دانست و طرفهای درگیر در جنگ را به انجام گفتگو برای یافتن راه حل سیاسی برای مشکلات این کشور دعوت کرد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به دولت افغانستان جهت پیشبرد روند صلح در این کشور را اعلام کرد.

کنفرانس تاشکند با عنوان «صلح در افغانستان، همکاری امنیتی و ارتباطات منطقه ای» روز سه شنبه ۷ فروردین ماه ۱۳۹۷ با شرکت روسای جمهور ازبکستان و افغانستان و نمایندگان ۲۵ کشور و سازمان بین المللی و منطقه ای در پایتخت ازبکستان برگزار شد.