قاسمی در نشست خبری:

خروج امریکا از برجام گمانه زنی است

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: خروج آمریکا از برجام گمانه‌زنی بوده و در رسانه‌ها مطرح می‌شود،مضاف بر اینکه ساز و کارهای لازم در این زمینه اندیشیده شده است.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه، بیستم شهریور) با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد، با محکوم کردن جنایات میانمار و ابراز همدردی با توفان آمریکا و زلزله مکزیک درباره خروج احتمالی آمریکا از برجام اظهار کرد: همه این موارد گمانه‌زنی بوده و در رسانه‌ها مطرح می‌شود، در این زمینه باید صبر کرد و دید چه می‌شود؛ تصمیمات ما را هیأت عالی نظارت بر برجام به هنگام خواهد گرفت. سناریوهای لازم در این باره دیده شده و آنچه به صلاح کشور است اقدام خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر امور خارجه پاکستان به ایران، تصریح کرد: وزیر خارجه پاکستان وارد تهران شده و مذاکرات از ساعت ۱۰:۳۰ با حضور ظریف وزیر امور خارجه کشور در ساختمان شماره ۱ در حال انجام است. موضوعات متعددی در حوزه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی برای دو کشور همسایه وجود دارد و این سنت که وزرای خارجه جدید پاکستان در اولین سفر خود به ایران می‌ آیند، تا موارد مورد علاقه دو طرف را بررسی کنند و امیدواریم این سفر سنگ بنای دیگری برای فهم و درک مشترک میان دو کشور همسایه ایران و پاکستان باشد.

قاسمی درباره ادعای روزنامه دیلی‌تلگراف که مدعی شده ایران در ساخت بمب هسته‌ای به کره شمالی کمک کرده است، تأکید کرد: این موضوع حرف بی‌ربط و بی‌جایی است و قابل اعتنا نیست. برخی رسانه‌ها ادعاهای زیادی را مطرح می‌کنند که صحت ندارند و پرداختن به آنها تنها تلف کردن وقت است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به انتخابات همه پرسی اقلیم کردستان و درخواست بارزانی از ایران برای پایان دادن به اختلافات اربیل و بغداد یادآور شد: علاقه‌مندیم مذاکراتی که بین اربیل و بغداد آغاز شده بود ادامه پیدا کند و به نتایج مثبت منجر شود. مواضع ایران در خصوص تمامیت ارزی عراق و وضعیت همه پرسی در اقلیم کردستان پیش از این بیان شده و تکرار نمی‌کنند. نهایتا امیدوارم عقلانیت و درایت در مجموع منطقه کمک کند تا وضعیت امروز در نقطه حساس جهان پیچیده‌تر از گذشته نشود. ایران در حد توان ارتباطات خوبی با اکراب، شخصیت‌های عراقی و غیره داشته و تلاش می‌کند تا حد زیادی از ورود برخی بحران‌ها که می‌توانند خطرناک باشند جلوگیری کند.

وی درباره ادعاهای عربستان علیه ایران، بیان داشت: بحث ایران‌ هراسی موضوع جدیدی نیست و حربه نخ‌نمایی است که از دور خارج شده است. اینکه برخی کشورهای منطقه و آمریکا سعی می‌کنند با به کار بردن این واژه‌ها شرایط را برای ایران سخت کنند به دلیل منافع اقتصادی خودشان است.

قاسمی با تأکید بر اینکه حضور و نفوذ ایران در منطقه بحثی طبیعی و بسیار روشن است، اذعان داشت: فرهنگ و تمدن در اسارت جغرافیا قرار نمی‌گیرد و آنچه در منطقه و محیط پیرامونی ایران وجود دارد بحث تمدنی است که در مورد ایران به کار برده می‌شود. برخی دولت‌ها تلاش می‌کنند با طرح سیاست‌های غلط مانند نگرانی از نفوذ ایران، کشور ما را از مجموعه منطقه جدا کنند و از طریق سیاست‌های ناپخته در جهت تخلیه خزانه کشورهای منطقه گام بردارند و ثروت‌های آنان را به سمت خود هدایت کنند.

قاسمی با اشاره به بازی فوتبال ایران و سوریه و حواشی آن، تصریح کرد: شکایت از ایران درباره حجاب صحت ندارد و آنچه مطرح شده به صورت اشتباه بیان شده است. چیزی که فدراسیون سوریه دنبال می‌کند برای گرفتن برخی امتیازات در زمینه‌های دیگر است و تا جایی که اطلاع دارم این بحث با واقعیت منطبق نیست.

سخنگوی وزارت امورخارجه درباره اظهارات علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی درباره خروج آمریکا از برجام و ادامه آن گفت: برجام یک توافق دو جانبه نیست بلکه یک تفاهم چند جانبه است که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مورد تأیید سازمان ملل است. بقا و موفقیت برجام منوط به رعایت تمامی تعهدات از سوی تمامی کشورهای متعهد است. در صورتی که کشوری از اجرای تعهدات خود کوتاهی کند و یا این که تعهدات خود را به هر دلیلی انجام ندهد باید تاوان و بهای سنگین عدم اجرای تعهدات خود را پرداخت کند. در اینجا لازم است تأکید کنم همان گونه که قبلا هم بیان شده ایران آغاز کننده نقض برجام نخواهد بود و البته در مقابل نقض برجام توسط هر کشور دیگری عکس‌العمل‌های لازم را خواهد داشت و نقض برجام توسط دیگران را تحمل نخواهد کرد. برجام مکانیسم، ضوابط و موضوعیت خود را دارد و هر گونه اقدامی که مغایر با برجام باشد ما موضوع را در هیات عالی نظارت بر برجام پیگیری خواهیم کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به بحث اتهام تروریسم به ایران گفت: این موضوع بحث جدیدی نیست و تصور می کنند همه موضوعات از جمله تروریسم را می‌توان به عنوان یک کالای تجاری قلمداد کرد و با اتهام تروریسم از کشورهای منطقه امتیاز گرفت. امروز به جای برخورد جدی با تروریسم شاهد هستیم که تروریسم تبدیل به یک سوژه برای تجارت شده و ایران که در سطح نخست مبارزه با تروریسم بهای سنگینی داده متهم به حمایت از آن می‌شود اما جای شگفتی ندارد چون افراد کنونی دولت آمریکا در کمپین‌های خود دولتمردان گذشته را به ایجاد گروه‌های ترویستی نظیر القاعده متهم می‌کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا عدم صدور ویزا از سوی برخی سفارتخانه‌های اروپایی مطرح شده آیا این موضوع در دستور کار وزارت خارجه قرار داشته یا خیر؟، اظهار کرد: به هرحال این موضوع معضلی است که در حاشیه دریافت ویزا از سوی برخی کشورها وجود دارد که بعضی از آنها از طریق گفتگو و همکاری‌های متناسب و دریافت تذکرات لازم تا حد زیادی حل شده است.

قاسمی در ادامه گفت: وزارت امور خارجه مشکلی درباره اینکه سفارتخانه‌ها بخش خدمات کنسولی خود را به برخی از شرکت‌های قانونی و ثبت شده در داخل ایران واگذار کنند که بتوانند خدمات سریع‌تری را به شهروندان ایرانی ارائه دهند، ندارد و در این خصوص می‌توانیم آنها را تشویق کنیم. داشتن دفاتر خارج از سفارتخانه‌ها مشکل ما نیست و گلایه شهروندانمان این بوده که برخی شبکه‌های مافیایی در اطراف سفارتخانه‌ها به کار بازار سیاه، صدور ویزا و روادید مشغول هستند.

سخنگوی وزارت امورخارجه تصریح کرد: ما در حال پیگیری این موضوع هستیم جلساتی را با نهادهای ذیربط داشته‌ایم و در صورت نیاز از طریق سیستم قضایی اقدام خواهیم کرد و با تمام توان تلاش می‌کنیم این معضل را کاهش دهیم و اجازه نمی‌دهیم دیگران برای سودجویی با هموطنان خود این گونه رفتار کنند.

قاسمی درباره تغییرات در ساختار وزارت امور خارجه در دولت دوازدهم بیان داشت: تغییرات وزارت خارجه تغییرات بنیادی و اساسی است که نسبت به دهه‌های گذشته بی‌سابقه بوده و کار بزرگی طراحی شده است و با توجه به ضرورت‌ها و نیازهای سیاست خارجی کشور دنبال می‌شود. بعد از امضای این موضوع از سوی سازمان استخدامی کشور در حال اجرای مراحل عملی شدن آن هستیم که تا مهر ماه به سامان می‌رسد.

وی افزود: بخش دیگر چارت تکمیل شده و به سازمان امور استخدامی رفته و به زودی تصویب می‌شود. بحث معاونت دیپلماسی اقتصادی موضوع مهمی است که بر اساس اقتصاد مقاومتی طراحی شده و امیدواریم با برقراری این معاونت بتوانیم گامهای بیشتری را برای راهیابی به بازارهای جهانی فراهم کنیم. معاونتهای منطقه ای از میان خواهند رفت و ما یک معاونت سیاسی و یک معاونت دیپلماسی اقتصادی خواهیم داشت و ادارات کل اختیارات بیشتری خواهند یافت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به سفر زوار ایرانی به عراق، گفت: از مدت‌ها پیش ستاد اربعین در وزارت کشور و با حضور سایر ارگان‌های ذیربط و بخش کنسولی وزارت خارجه و نمایندگی‌های ما اعم از سفارت و سرکنسول‌گری‌ها در عراق تشکیل شده و برنامه ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌های لازم برای هرچه بهتر برگزار شدن مراسم اربعین مورد پیگیری قرار گرفته و این جلسات ادامه خواهد داشت و امیدواریم امسال با استفاده از تجربیات سال‌های گذشته بتوانیم با تسهیلات بیشتر در خدمت زوار ایرانی باشیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به برگزاری نشست آستانه ۶ در روزهای آینده، یادآور شد: در آستانه۶ ادامه مباحث آستانه پنج را شاهد خواهیم بود که مورد پیگیری و نهایی شدن قرار خواهد گرفت.

وی گفت: قبل از اجلاس اصلی در آستانه ۶ و در روز نخست شاهد اجلاس کارشناسی بین سه کشور خواهیم بود و امیدواریم مباحثی که از جلسات قبلی باقی مانده در این نشست نهایی شود و مرزها و حدود نیروهای ناظر برای نقاط کاهش تنش مشخص شود و طرح‌های مطرح شده در این روند اجرایی شوند.

سخنگوی وزارت امورخارجه درباره پلمپ شدن مدارس ایرانی در شارجه امارات، گفت: این موضوع سیاسی نیست. یک موضوع نسبتا قدیمی است. دو سال است که برخی موضوعات فنی بین این مدارس با مقامات اماراتی وجود داشته اعم از ساختمان، مدیریت و کتابهای درسی با توجه به قوانین داخلی ابوظبی و شارجه و امیدوارم با توجه به مذاکراتی که وجود داشته طرفین ظرف چند ماه آینده تفاهم لازم را داشته باشند. مدرسه ابوظبی به کار خود ادامه می‌دهد.

قاسمی درباره دیدار روحانی رئیس جمهور کشورمان با اردوغان رئیس جمهور ترکیه در قزاقستان، اذعان داشت: رایزنی‌ها و تعاملات بین دو کشور همسایه ایران و ترکیه از سال‌های گذشته وجود داشته و از روند صعودی پیروی کرده است اخیرا هم شاهد سفر سرلشکر باقری به آنکارا بودیم و فکر می‌کنم با توجه به مجموع شرایط جهانی و وضعیت منطقه‌ای باید بر اساس ظرفیت‌های دو کشور همکاری کنیم و بسیاری از مواقع هم افزایی بیشتری داشته باشیم و در جهت امنیت و صلح و ثبات منطقه موثر واقع شویم.

وی با تأکید بر اینکه در ماه‌های آ‌ینده تبادل نظر هیئت‌های دو کشور ادامه خواهد یافت، تصریح کرد: امیدواریم در آ‌ستانه ۶ و پس از آن نیز دو کشور تعاملات خود را داشته باشند و بتوانند به موفقیت‌های بیشتری در حوزه‌ همکاری‌های منطقه‌ای در شرایط خاص امروز دست یابند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به سالگرد ۱۱ سپتامبر گفت: ۱۱ سپتامبر یک بحث روشن است. اتفاق مهمی که رخ داد و دادگاه‌هایی که تشکیل شد و کشور مشخصی متهم به دخالت در آن شد تا حدی به دلایل تجارت رایج و جدیدی که در آمریکا شکل گرفته تا حدی کمرنگ نشان می‌دهد خود را. امیدوارم هر آنچه در دادگاه‌های آمریکا به اثبات رسیده بود در جهت احقاق حق بازماندگان و قربانیان محقق شود.

قاسمی درباره راهبرد جدید آمریکا در افغانستان و افزایش حضور نظامیان در این کشور گفت: در دیدارهای منطقه ای ما و بخصوص سفر وزیر خارجه پاکستان درباره مسائل مورد علاقه دو کشور تبادل نظر خواهیم داشت. افغانستان هیچ راه حل نظامی ندارد و باید برای افغانستان با ثبات تلاش کرد. حضور قدرت‌های فرامنطقه ای نشان داده که نهایتا وضعیت افغانستان بحرانی تر می‌شود. آنانی که علاقه‌مند به آینده افغانستان هستند باید دخالت بی جای خود را کاهش دهند و اجازه دهند مردم افغانستان با رایزنی سرنوشت خود را تعیین کنند.

وی با اشاره به بحران میانمار گفت: ما رابطه سیاسی داریم، سفارتخانه نداریم، سفارت ما در تایلند اکردیته است. با شدت گرفتن بحران در میانمار سفارت ما تلاشهای خود را اغاز کرد تا مجوز اعزام کمک و هیات را بگیرد که تا این زمان مجوز صادر نشده که درباره سایر کشورها هم صادق است. هماهنگی برای ارسال میزانی از کمک‌ها به بنگلادش است که آوارگان میانماری در آنجا هستند.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اعزام یک هیئت از عربستان به ایران گفت: تاریخی مشخص نشده ولی موضوع پابرجاست و دو هیئت ویزای خود را دریافت کرده‌اند و فکر می‌کنم بعد از اتمام حج این تبادل صورت بگیرد و صرفا برای بازدید از اماکن دیپلماتیک است که در هفته های آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.

وی با اشاره به ادعای برخی رسانه‌های خارجی مبنی بر اینکه فرستاده ویژه نخست وزیر ژاپن در سفر به ایران از مقامات ایرانی خواسته تا درباره کره‌شمالی موضع‌گیری کنند و تهران از این موضوع خودداری کرده است، اظهار کرد: رفت و ‌آمدها و تبادل افراد و رایزنی بین تهران و توکیو همیشه وجود داشته و بحث کره شمالی و بحران در شبه جزیره کره یکی از موضوعاتی است که توسط دو طرف مورد گفتگو قرار گرفته ولی اینکه طرف ژاپنی خواسته مشخصی از ایران داشته باشد اطلاعی ندارم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: موضوع شبه جزیره موضوعی مهم است و طرفین نظرات خود را برای یکدیگر ارائه می‌دهند آنچه در وضعیت شبه جزیره دیده می‌شود وضعیت پیچیده‌ای است که می‌تواند برای جهان خطرناک باشد مباحث مربوط به آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی نگرانی‌هایی را در سطح جهان به وجود آورده است آنچه رسانه‌ها درباره همکاری‌های ایران و کره شمالی مطرح می‌کنند گفتاری نسنجیده و دور از واقعیت است و ما در این خصوص هیچ ارتباطی با کره شمالی نداشتیم و مواضع ما پیرامون مواضع هسته‌ای و تسلیحات کشتار جمعی مواضعی روشن است.

قاسمی در خصوص منع حمله رسانه‌های سعودی به ایران گفت: آنچه در رسانه ها مطرح شده رسانه ای است ولی در دنیای سیاست سخنان متضاد و متفاوت بسیار شنیده می‌شود و الزاما نباید همه آنها را جدی گرفت و درباره سخنان وزیر خارجه عربستان وی دچار خودشیفتگی مجدد شده و درباره موضوع دیگری قصد صحبت داشته و نام ایران را برده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سفر نیکی هیلی به وین گفت: همه چیز در چارچوب برجام دیده شده و همه مکانیسم‌ها درباره بازرسی ها و نظارت است و هیچکس نمی‌تواند به صورت خودساخته چیزی اعمال کند و آژانس هم اجازه نخواهد داد دیگران خواسته خود را بر این نهاد تحمیل کنند. نماینده آمریکا به دلایل شخصی و اهداف و آرزوهای خود دست به اقداماتی می‌زند که چیزی برای آن نخواهد داشت.

وی درباره اظهارت ضد برجامی نیکی هیلی و عدم واکنش نماینده ایران گفت: نمایندگی ایران در نیویورک در دو مورد و نماینده ایران در وین موضع گیری به هنگامی را داشتند.

قاسمی در خصوص رویارویی احتمالی اسرائیل و ایران و تهدیدات رژیم صهیونیستی گفت: سیاستهای اسرائیل در منطقه روشن است که ایران هراسی است و با این سیاستها تنفس می‌کند و همواره ایران هراسی را دنبال می‌کند تا همواره از خزانه دیگر کشورها بهره مند شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره دیدار روحانی و الهام علی اف گفت: در سفرهای آتی مقامات بین دو کشور رایزنی پیرامون مسایل منطقه دنبال خواهد شد.

قاسمی در خصوص سفر ظریف به آمریکا و نشست وزاری خارجه ایران و ۱+۵ گفت: این سفر به‌زودی انجام خواهد شد در راس هیات بلند پایه برای شرکت در مجمع عمومی و وزارت خارجه در حال برنامه ریزی است.

وی درباره عادی سازی روابط امارات و اسرائیل و واکنش ایران گفت: بسیاری از کشورها با این رژیم ارتبط دارند و ما نیز با آنها رابطه داریم.

قاسمی درباره فضا سازی علیه ایران در دولت ترامپ هر چند ماه یکبار و در موعد امضای برجام صورت می‌گیرد، اظهار داشت: آمریکا در بد عهدی ها و جنگهای روانی خود سعی کرده ایران را از مزایای برجام محروم کند اما موفقیت چندانی نداشته که شاهد آن روابط ایران و تفاهمنامه های منعقد شده با سایر کشورهای اروپایی و آسیایی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین وضعیت پیگیری سرباز ایرانی در میرجاوه، گفت: این موضوع در دستور کار وزارت خارجه قرار دارد و پرونده آن مفتوح است و می‌تواند در سفر وزیر خارجه پاکستان به تهران مورد پیگیری قرار گیرد.

وی با اشاره به تحریم‌ها در حوزه‌های ارتباطات و عدم دسترسی شهروندان ایرانی به اپلیکشین‌های اپل و برخی نرم‌افزارهای گوگل خاطرنشان کرد: دو موردی که در خبرها آمده مربوط به برجام نمی‌شود و به سایر تحریم‌های آمریکا برمی‌گردد.

قاسمی تأکید کرد: وزیر فناوری ارتباطات هفته گذشته اعلام کرد که موضوع در دست پیگیری است و اقدامات لازم را به عمل خواهند آورد.