فلاحت پیشه با اشاره به احتمال خروج آمریکا از برجام:

خروج آمریکا از برجام ایران را غافلگیر نخواهد کرد / ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه رفتاری خواهد داشت؟

به گزارش نویدتهران،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است خروج آمریکا از برجام ایران را غافلگیر نخواهد کرد ولی لازم است دستگاه دیپلماسی فعال‌تر شود.
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه  در خصوص هشدار عباس عراقچی به جامعه بین‌الملل در مورد خروج احتمالی آمریکا از برجام، اظهار داشت: آمریکایی‌ها هم اکنون نیز در عمل برجام را اجرا نمی‌کنند و کارشکنی‌های آمریکا در قبال برجام اکنون بیش از گذشته شده و بار روانی و عملی خروج آمریکا ازبرجام نیز خودش را نشان داده است.

آمریکا در زمان اوباما نیز در عمل برجام را اجرا نمی‌کرد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکایی‌ها حتی در زمان اوباما نیز عملا برجام را اجرا نمی‌کردند، بیان کرد: به رغم اینکه بارها پایبنیدی ایران به برجام توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شد ولی در عمل آمریکایی‌ها کارشکنی می‌کردند و در تلاش بودند تا تحریم‌های غیربرجامی را به ایران تحمیل کنند.

ایران آمادگی خروج آمریکا از برجام را دارد

وی افزود: از لحاظ روانی و عملی جمهوری اسلامی ایران آمادگی خروج آمریکا از برجام را دارد، زیرا تاکنون آمریکا به گونه‌ای رفتار کرده که اجرای برجام محقق نشود و به نحوی از برجام خارج شده بود.

دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پس از خروج احتمالی آمریکا از برجام باید فعال‌تر شود

فلاحت پیشه با اشاره به اینکه پس خروج قطعی آمریکا از برجام، دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران باید فعال‌تر شود، متذکر شد: در شرایط کنونی ۲ سیاستمدار منفور امروز جهان؛ یعنی ترامپ و نتانیاهو در نقاط مختلف دنیا نوع نگاه و راهبردها نسبت به ایران را شکل می‌دهند.

تایید رفتارهای مثبت جمهوری اسلامی ایران از سوی سازمان‌های بین‌المللی در این حد بی‌سابقه است

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وضعیت کنونی ایران در عرصه جهانی در ۲۰ سال اخیر ویژه است، ادامه داد: در طول ۲۰ سال اخیر که چالش‌هایی بین ایران و دنیای غرب وجود داشته هیچ گاه آژانس بین المللی انرژی اتمی، شورای امنیت سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های بین المللی در این حد موید رفتارهای مثبت جمهوری اسلامی ایران نبوده‌اند.

وی افزود: ایران برای اینکه چنین تاییدی در عرصه جهانی در مورد اقدامات خود را شکل بدهد، هزینه‌های فراوانی را پرداخته است.

رفتار ایران در اجرای برجام صادقانه بود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان‌های بین‌المللی تبعه‌ای از تابعان قدرت در دنیا هستند و قدرت اول؛ یعنی ایالات متحده آمریکا تمام تلاش خود را به کار گرفته تا علیه جمهوری اسلامی ایران ائتلافی را تشکیل دهد، گفت: آمریکا در تلاش بود تا علیه ایران در عرصه حقوق بین‌الملل و کنوانیسون‌ها مشکلاتی را به وجود آورد ولی نوع رفتار ایران در زمینه برجام رفتار صادقانه‌ای بود.

شورای امنیت سازمان ملل زیر بار سیاست‌های فصل هفتمی و فشار آمریکا علیه ایران نرفت

فلاحت پیشه با بیان اینکه ترس از سیاست‌های نا امن‌ساز آمرکیا و رژیم صهینویستی سبب شده تا منبع گزارش‌ها، بیانیه‌ها و قطعنامه‌های رسمی موید رفتار مثبت ایران به گونه‌ای بی‌سابقه در طول ۲۰ سال اخیر شکل بگیرد، اظهار داشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۹ بار پایندی ایران را تایید کرده و شورای امنیت سازمان ملل زیر بار سیاست‌های فصل هفتمی و فشار آمریکا علیه ایران نرفت.

اتحادیه اروپایی و سازمان‌های بین‌الملی به تعهدات برجامی خود عمل کنند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متاسفانه از فضای مثبتی که پیرامون ایران در عرصه بین الملل ایجاد شده استفاده نمی‌کنیم، بیان کرد: در این شرایط وزارتخارجه باید ۲ کار را صورت بدهد؛ در عرصه بین‌المللی باید تلاش کند تا اتحادیه اروپایی و سازمان‌های بین‌الملی به نقش و تعهدات برجامی خود عمل کنند تا این بار آمریکا دچار انزوا شود.

مناسبات دوجانبه ایران با سایر کشورها خاکریزی در مقابل سیاست‌های تحریمی آمریکا است

وی با اشاره به اینکه مناسبات دو جانبه نیز باید به عنوان دومین راهکار در دستور کار وزارت خارجه قرار گیرد، افزود: مناسبات ۲ جانبه ایران با سایر کشورهامی‌تواند نقش خاکریز را در مقابل سیاست‌های تحریمی آمریکا داشته باشد، ولی اکنون این موضوع پیگیری نشده و هموراه تحت شاع است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مناسبات ایران با عراق و سایر همسایگان موضوع مهمی است، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای تکواره تحت عنوان چالشی تکواره با آمریکا روبه رو شده و همه موارد و شئون سیاست خارجی ایران تحت شعاع این موضوع قرار گرفته است که باید متناسب با این وضعیت فعالیت های خود را سامان دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای مثال در حالیکه مناسبات کشور با عراق در حوزه عملی تا ۲ برابر کل مناسبات اقتصادی ایران با ۲۸ کشور اروپایی رفته است، گفت: در مواردی عملا مناسبات مرزی ایران و عراق دچار نوسان می‌شود ولی اثر آن در منافع ملی کشور دیده نمی‌شود که در این وضعیت به نوعی بازنگری عملی در این حوزه نیاز داریم./