وزیر آموزش‌وپرورش در آئین رونمایی از طرح نماد؛

خانواده‌ها آموزش‌وپرورش را در اجرای طرح‌ها همراهی کنند

به گزارش نویدتهران،وزیر آموزش‌وپرورش در آئین رونمایی از طرح نماد با اشاره به مخالفت‌هایی که در ماه‌های اخیر با اجرای طرح‌های تحولی صورت گرفته است، اظهار کرد: خانواده‌ها باید آموزش‌وپرورش را در اجرای طرح‌ها همراهی کنند.
عصر امروز سید محمد بطحایی در آئین رونمایی از طرح توانمندسازی روانی اجتماعی دانش آموزان، والدین و کارکنان و نسخه ارتقا یافته سامانه جامع مراقبت‌های روانی اجتماعی دانش آموزان (نماد) در سالن حجاب تهران اظهار کرد:‌ تلاش‌هایی که از گذشته شروع‌شده امروز نتیجه داد و این طرح رونمایی می‌شود، طرح نماد از محدود طرح‌هایی است که توانسته همگرایی را در بین چند دستگاه محقق کند.

وی افزود: مهم‌ترین ویژگی این طرح که توانسته فعالیت‌های پراکنده را در کنار هم جمع‌آوری و در یک مسیر قرار دهد و هر یک از طرح‌ها از پشتیبانی طرح دیگر برخوردار شود.

وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: توانمندسازی دانش آموزان، والدین و معلمان موضوع بسیار مهمی است که اگر از آن غفلت شود آینده را با خطر مواجه خواهد کرد.

وی با اشاره به وجود نیروی انسانی متخصص در هر دستگاهی تصریح کرد: شرط اصلی توانمندسازی، داشتن نیروی انسانی متخصص است، البته نیروی توانمند و باانگیزه باید دارای امکانات کافی باشد.

بطحایی با اشاره به تراکم کلاس‌های درسی گفت: از معلمی که در یک کلاس ۴۵نفری تدریس می‌کند و قرار است همه مطالب و محتوای کتاب‌های درسی را ارائه دهد نمی‌شود توقع داشت این توانمندی را داشته باشد یا از مدرسه‌ای که امکانات اولیه را ندارد چگونه می‌تواند این توانمندسازی را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه اخیراً برای ایجاد توانمندسازی معلمان، مدیران و والدین شبکه تعاملی سینا را راه‌اندازی کردیم تا مخاطبین بدون محدودیت بتوانند مسائل خود را به مسئولین مربوطه در میان بگذارند.

عضو کابینه تدبیر وامید اظهار کرد: در رویکرد جدید تلاش داریم مدرسه در یک چرخش، از محل آموزش تئوری‌ها، به یک محیط تربیتی مهارت محور تبدیل شود تا فرزندان ما که چشم امید ما در آینده هستند بتوانند مهارت‌های لازم را برای اداره جامعه در آینده فراگیرند.

وی لازمه تحقق این رویکرد وجود امکانات موردنیاز دانست و اظهار کرد: نباید دلمان را خوش کنیم که فرزندمان در فلان رشته علمی، رتبه برتر را کسب کند بلکه باید افتخار کنیم که دانش آموزان بتوانند در برابر آسیب‌های اجتماعی مقاومت کنند اما تحقق این موضوع با مخالفت‌ها مواجه شده است و از هم مهم‌تر مخالفت خانواده‌ها در برابر تغییر رویکرد است، لذا این موانع باید برطرف شود.

وزیر آموزش‌وپرورش اظهار کرد: یادگیری یعنی تغییرات پایدار در رفتار دانش آموزان لذا این فشارهایی که در مدرسه برای موفقیت در یک آزمون به دانش آموزان وارد می‌شود یادگیری نیست و سریعاً فراموش می‌شوند بلکه یادگیری آن مهارت‌هایی است که در آینده به درد زندگی بچه‌ها خواهد خورد.

وی افزود: اگر روزی مردم یک محله تهیه امکانات مدرسه را به منازل خود ترجیح دادند آن روز باید به توسعه کشور از طریق مدارس امیدوار شد.

بطحایی در پایان از همه دستگاه‌هایی که در اجرای این طرح همکاری می‌کنند، تقدیر کرد.