آیت الله اعرافی:

حوزه های علمیه ارتقا پیدا می کنند

به گزارش نویدتهران، مدیر حوزه های علمیه گفت: برنامه پنج ساله حوزه های علمیه نیز تا اوایل سال آینده ابلاغ می شود، انتظار می رود در استان ها نیز برنامه پنج ساله ای تدوین شود.
آیت الله علیرضا اعرافی، در دیدار حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی، با تقدیر از همکاری های امام جمعه تبریز با حوزه علمیه ابراز داشت: اعتمادسازی و وحدت بخشی جامعه با حضور حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم در آذربایجان شرقی، گسترش پیدا کرده که واکنش های خوبی نیز در مجامع ملی داشته است.

وی همچنین با اشاره به اینکه در فصل جدید مدیریت حوزه علمیه، بیش از ۲۰۰ عنوان طرح و برنامه تدوین شده است، اظهار داشت: ۲۵۰ کارویژه برای روحانیت شناسایی و گروه بندی شده و براساس آن آمایشی صورت گرفته است.

آیت الله اعرافی افزود: نظام جامعه رشته ای در جامعه المصطفی العالمیه تشکیل شده و همچنین نظام جامع کاربردی حمایتی نیز شکل گرفته است تا وضع فعلی حوزه های علمیه ارتقا پیدا کند.

مدیر حوزه های علمیه شرقی تاکید کرد: حوزه های علمیه رشد کمی پیدا کرده اند اما در کیفیت و سطح، به ویژه در شهرستان ها چندان توفیقی نداشته ایم.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه انتظار داریم تبریزی ها به کمک نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی بیایند تا سیاست های جدید حوزه علمیه محقق شود، ابراز داشت: امتحان های شفاهی باید به استان ها منتقل شود که در حال انجام آن هستیم، در پایه ۸ و ۱۰ نیز پنج نمره برای ارائه مقاله علمی به صورت اختیاری اختصاص پیدا کرده است.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور عنوان کرد: از مدیریت حوزه علمیه آذربایجان شرقی خواسته ایم تا اساتید پایه های ۸ و ۱۰ را معرفی کنند تا حوزه علمیه استان از قم مستغنی بشوند.

وی همچنین تصریح کرد: باید درس خارج فقه و اصول در استان آذربایجان شرقی به دو یا سه درس افزایش پیدا کند، تا سطح علمی و فقهی حوزه های علمیه افزایش پیدا کرده و به دوران شکوه پیشین تبریز بازگردیم.

آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه ۸۰ درس خارج فقه و اصول در کشور شناسایی شده است، گفت: ۱۲ درس خارج در استان ها از سوی شورای عالی حوزه های علمیه کشور تایید شده است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه اذغان داشت: اگر سطوح عالی منظم بشود و درس های خارج نیز ساماندهی شود، زمینه ای فراهم می شود تا گروه های علمی در استان ها تشکیل شود و سطح سه نیز در استان ها راه اندازی شود.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه بر ضرورت تشکیل گروه های علمی در مدارس علمیه تاکید کرد و اظهار داشت: اگر گروه های مختلف علمی در مدارس تشکیل شود در تقویت پایان نامه نویسی نیز بسیار موثر خواهد افتاد که مدیران حوزه های علمیه باید نسبت به تقویت آن اهتمام داشته باشند.

وی تاکید کرد: شورای مدیران مدارس استان آذربایجان شرقی باید هر ماه در شهرها و مدارس مختلف تشکیل شود تا فعالیت های آنان را هماهنگ تر کند.

آیت الله اعرافی گفت: برنامه پنج ساله حوزه های علمیه نیز تا اوایل سال آینده ابلاغ می شود، انتظار می رود در استان ها نیز برنامه پنج ساله ای تدوین شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی نیز در ابتدای این دیدار با اشاره به تشکیل مجمع خیرین حوزه علمیه استان ابراز داشت: حوزه علمیه باید به سمت خودکفایی برود در همین راستا شورای راهبردی تشکیل شده که با حضور استاندار برگزار می شود.

امام جمعه تبریز افزود: حجره ای در مدرسه علمیه تبریز گرفته ایم که هر هفته حضور پیدا می کنم تا در جمع طلاب قرار بگیرم تا مطالبات و سخنان آنان را بشنویم.

وی همچنین به حضور آیت الله العظمی سبحانی به تبریز اشاره کرد و اظهار داشت: آیت الله العظمی سبحانی در سفر به شهر تبریز، یک روز خود را به حوزه های علمیه اختصاص دادند و با حضور در مدرسه علمیه طالبیه، برای اساتید و طلبه های حوزه علمیه سخنرانی فرمودند و از حجره ها و واحدهای مدارس علمیه بازدید کردند.