وزیر ارتباطات:

حوزه صنعت فضایی نیاز به تمرکز منابع و مدیریت دارد

به گزارش نویدتهران،وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه برای حصول نتیجه در حوزه فضایی باید در منابع و مدیریت تمرکز داشته باشیم، گفت: نمی توان هر سال به دنبال ثبت نقطه مداری باشیم و بعد به دلیل عدم قراردادن ماهواره در مدار به دنبال ثبت نقطه دیگری باشیم.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم بزرگداشت فناوری فضایی با بیان اینکه صنعت فضایی دو رکن دارد که نخست تحقیق، پژوهش و توسعه و دوم اقتصاد و کاربرد است، گفت: در کشور ظرفیت های خوبی وجود دارد و در حوزه ماهواره سنجشی و مخابراتی در حوزه تحقیق و پژوهش پیشرو هستیم بطوریکه سه ماهواره در مراحل پایانی برای پرتاب و قرارگیری در مدار هستند و یک ماهواره نیز آماده پرتاب داریم و انشااله جوانان ما در دانشگاه شریف بتواند نتیجه و دستاورد خود را ببینند و این ماهواره که با اهداف پژوهشی و سنجشی آماده قرار گرفتن در مدار است، دستاورد نخبگان داخلی است.

وی با اشاره به عدم تمرکز در حوزه اقتصاد و کاربرد صنعت فضایی افزود: ساخت، خرید و در مدار قراردادن ماهواره یک پروژه اقتصادی است و از طرفی ظرفیت های مورد نیاز برای برقراری ارتباطات داده ای و همچنین بخش تلویزیونی کاملا مشخص است و از طرفی صداوسیما برای خودش کار خرید، ساخت و در مدارقراردادن ماهواره های تلویزیونی را دنبال می کند و سازمان فضایی نیز در حوزه داده ای پیگیری های خود را انجام می دهد و طبیعتا از منابع بیت المال در این حوزه ها استفاده و روز به روز بر هزینه های کشور افزوده می شود و نتیجه مورد نظر بدست نمی آید.

آذری جهرمی با بیان اینکه کشور و سازمان تلویزیونی را در دنیا سراغ ندارم که ماهواره را بخرد و خود در مدار قرار دهد، اظهار کرد: البته برای این موضوع در مجلس نیز بودجه در نظر گرفته شده درحالیکه ما شاهدیم در بخش ماهواره های مخابراتی این کار اقتصادی نیست و طبیعتا دوستان ما در صداوسیما نیز چنین ملاحظه ای را دارند که باید با تمرکز و در نظرگرفتن چهارچوب ها پیگیری بر اساس تفاهم صورت گیرد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه در حوزه هایی چون ناوبری هواپیماهها، در عرصه مخابرات و پخش صداوسیما در کشور با مشکلاتی مواجه هستیم، تصریح کرد: باتوجه به گستردگی جغرافیایی که در کشور داریم اگر تمرکز در منابع و مدیریت ایجاد نشود نمی توان این مشکلات را حل کرد.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه برای رسیدن به جمع بندی باید صحه صدر داشته باشیم و نگاه های صنفی را کنار بگذاریم، خاطر نشان کرد: اگر صداوسیما آمادگی پذیرش ماموریت های فضایی را داشته باشد و بخش خصوصی نیز ظرفیت آن را داشته باشد چون مجموعه کار برای نظام و کشو راست ما آمادگی واگذاری آنرا داریم.

وزیر ارتباطات با اشاره به تدوین پنج مدل برای هماهنگی سازمان فضایی و صداوسیما گفت: البته در هماهنگی ها دستاوردها مطلوب نیست و نمی توان هر سال نقطه ای را در مدارهای فضایی ثبت کرد و بعد به دلیل ناتوانی در قراردادن ماهواره در آن نقطه به دنبال ثبت نقطه دیگری باشیم.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه کاربرد ماهواره ها باید تلاش ویژه ای انجام دهیم، افزود: پس از روز جهانی فضایی از سازمان فضایی خواستیم که در جهت ترویج کاربردهای صنعت فضایی اقدام کنند که در پی آن جلسات و کارگاه های متعددی برگزار شد تا این عرصه معرفی شود.

آذری جهرمی به تفاهم میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و کشاورزی اشاره کرد و ادامه داد: هم اکنون سند تفاهم این دو وزارتخانه آماده شده است تا با استفاده از ظرفیت های داخلی مشکلات خود را در این حوزه رفع کنیم.