دکتر لاریجانی در نشست مشترک با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس:

حمایت از صادرات نیازمند قوانین دائمی است/ لزوم استفاده بهینه از سرمایه ایرانیان خارج از کشور

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم رفع مشکلات اقتصادی کشور تأکید کرد و گفت: باید از ظرفیت سرمایه ایرانیان خارج از کشور استفاده بهینه کرد.
دکتر علی لاریجانی عصر امروز (سه شنبه 9 آبان ماه) در نشست مشترک با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حجم کار کمیسیون اقتصادی سنگین است اما اگر قوانین در بخش اقتصادی به صورت صحیح ساماندهی شود در اقتصاد کشور تأثیرات مثبت خواهد گذاشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با قدردانی از تلاش های اعضای کمیسیون اقتصادی ادامه داد: از وضعیت اقتصادی کشور اطلاع دارید و با توجه به موضوعات می توان به صورت اجمالی عنوان کرد که بودجه تعادل ندارد اما باید با تلاش و همکاری، شرایطی را به وجود آورد که از گردنه ها عبور کرد.

بررسی مشکلات اقتصادی کشور در جلسه سران قوا

دکتر لاریجانی با اشاره به بررسی مشکلات اقتصادی کشور در جلسه سران قوا افزود: کمیسیون اقتصادی روی چند کار مهم تمرکز کاری داشته باشد به طور مثال لایحه مالیات بر ارزش افزوده را با رفع مسائل به سرانجام مشخص برساند و در این راستا از نظرات و دغدغه های تولیدکنندگان استفاده کند.

وی ادامه داد: موضوع به کارگیری صندوق مکانیزه های فروش باید مورد توجه قرار گیرد و همچنین لایحه ایجاد مناطق آزاد اقتصادی باید در اولویت بررسی کمیسیون باشد البته ملاحظات رعایت شود تا شرایط سرمایه گذاری تسهیل شود.

تأکید بر لزوم مبارزه با قاچاق کالا

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم مبارزه با قاچاق کالا گفت: در مبارزه با قاچاق باید به سرمنشأها توجه شود و با این معضل مبارزه جدی کرد.

دکتر لاریجانی با اشاره به لزوم رفع مسائل اقتصادی در حوزه های مختلف افزود: از ظرفیت سرمایه ایرانیان خارج از کشور باید استفاده بهینه شود و شرایط برای سرمایه گذاری ایران در خارج از کشور تسهیل شود.نکته دیگر اینکه توسعه صادرات مشهود به حمایت پایدار و دائمی از این موضوع است.

وی در توصیه به اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: باید برای رفع مشکلات اقتصادی، اولویت بندی مشخص مد نظر باشد و در این راستا باید نمایندگان تلاش کنند مصوبه های خوبی در مجلس به تصویب برسد و نظارت موثری بر اجرای قوانین وجود داشته باشد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: پیشنهاد می شود رسیدگی به موضوعاتی مانند لوایح بکارگیری صندوق مکانیزه فروش، ایجاد مناطق آزاد اقتصادی جدید، مالیات بر ارزش افزوده، مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اولویت کاری باشد و همچنین به بحث ساماندهی بانکداری در کشور رسیدگی جدی شود البته در بررسی لوایح تلاش شود تا شاکله موضوعات تغییر نکند که شورای محترم نگهبان به آن ایراد وارد کند.

لازم به ذکر است در این نشست گزارشی از عملکرد و برنامه های کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از سوی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به دکتر لاریجانی ارائه شد و نمایندگان عضو کمیسیون دغدغه های خود را بیان کردند.