دکتر لاریجانی در مراسم روز درختکاری مطرح کرد؛

حل معضل آلودگی هوا نیازمند مدیریت واحد

رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت مدیریت مستقل و واحد برای حل معضل آلودگی هوا تاکیدکرد.
دکتر علی لاریجانی امروز(دوشنبه، 16 اسفندماه) با حضور در مراسم روز درختکاری و افتتاح هزار هکتار جنگل‌کاری در دامنه جنوبی البرز گفت: گزارشی که امروز از سوی شهردار تهران بیان شد نشان‌ از عزم جدی برای حل مشکلات مهم تهران دارد؛لزوم حل مشکلات شهر تهران همچون آلودگی هوا امری بدیهی است لذا باید با توجه به این مشکلات در سطح ملی برای خروج از پیچیدگی‌ها تلاش کرد.

به گزارش نویدتهران،رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب خاطر نشان کرد: بحث کمربند سبز در اطراف تهران اقدام خوبی بود که خوشبختانه به آن توجه شد و اگر به زودی به اتمام برسد شاهد ایجاد فضای سبز برای زندگی بهتر در پایتخت خواهیم بود و از گسترش بی‌رویه این کلانشهر نیز جلوگیری می‌شود.

تاکید رئیس مجلس برای اتمام کمربند سبز تهران در طول برنامه ششم

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در قانون برنامه ششم اهتمام ویژه‌ای به ایجاد فضای سبز صورت گرفت، افزود: باید تلاش شود با کمک شهرداری‌ کمربند سبز اطراف تهران را در طول برنامه ششم به اتمام رساند به ویژه آن که اکنون شاهد معضل بخش حاشیه‌نشینی در شهر تهران هستیم که ایجاد کمربند سبز می‌تواند به ساماندهی مطلوب شهرها کمک کند.

وی ادامه داد: اینکه براساس آمارها جنگل کاری در تهران از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز به 16 هزار متر مربع رسیده نشان دهنده حرکت سنجیده و مثبتی است که در راستای انجام درخت کاری در اطراف تهران صورت گرفته است.

انتقاد از تخریب بسیاری از باغات در تهران

دکتر لاریجانی با انتقاد از تخریب بسیاری از باغات در تهران یادآور شد: متاسفانه باغات زیادی در تهران تبدیل به ساختمان شدند و این نکته که شهردار تهران در حال خریداری باغات تهران هستند باعث خوشحالی است.

وی ادامه داد: زمانی که نهالی را می کاریم حدود 30 سال طول می کشد به فضای مطلوب تبدیل شود که در این میان لازم است جدای از کاشت نهال به فکر حفظ باغات باشیم.

ضرورت برخورد با تخریب کنندگان باغات / آمادگی مجلس برای رفع خلاءهای قانونی

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت برخورد با تخریب کنندگان باغات تهران گفت: باید با کسانی که باغات را تخریب می کنند برخورد شدیدی صورت گیرد که مجلس نیز آمادگی رفع خلاءهای قانونی در این خصوص را دارد؛ اگر چه باید از طبیعت برای زندگی بهتر استفاده کنیم اما اینکه با تخریب طبیعت آلودگی به سراغ شهرها آید خود مشکل بزرگی است و نمی توان آن را تخلف کوچکی برشمرد.

وی یادآور شد: البته با قوانین موجود می‌توان با تخریب‌کنندگان باغات برخورد قانونی صورت گیرد اما اگر شهرداری ها نیازمند قانون محکم تری هستند می توانند از مجلس کمک بخواهند.

در قانون برنامه ششم توسعه برداشت از جنگل ها به مدت 3 سال ممنوع شد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محیط زیست دغدغه جدی مجلس و نمایندگان به شمار می رود، افزود: این موضوع تا حدی برای نمایندگان حائز اهمیت است که در قانون برنامه ششم توسعه برداشت از جنگل ها به مدت 3 سال ممنوع شد چرا که حجم جنگل ها در ایران محدود و نوع برداشت نیز مطابق قوانین به درستی صورت نگرفته است لذا نیاز بود در دوره ای تنفسی برای جنگل ها ایجاد می کردیم این در حالی است که در همین قانون از افرادی که اقدام به حفاظت از جنگل‌ها می کردند، حمایت های لازم دیده شده است.

اختصاص 100 میلیون دلار برای حل مساله آلودگی هوا از صندوق توسعه ملی در برنامه ششم نشان از اهمیت این مشکل برای مجلس دارد

دکتر لاریجانی آلودگی هوا در شهرها به ویژه در خوزستان را امر مهمی برشمرد و گفت: متاسفانه این پدیده رو به پیشرفت است که البته بخشی از آن به جهت خشکی سرزمین مان و بخش دیگر آن با کشورهای دیگر مرتبط است.

وی تاکید کرد: برداشت از صندوق توسعه ملی معمولا برای بخش تولید صورت می گیرد اما به جهت اهمیت آلودگی هوا 100 میلیون دلار برای ساماندهی این مهم اختصاص دادیم که همه این موارد نشان از دغدغه های زیست محیطی مجلس دارد.

ضرورت مدیریت مستقل و واحد برای حل معضل آلودگی هوا

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت اتخاذ مدیریت مستقل و واحد برای حل معضل آلودگی هوا تصریح کرد: برای حل این موضوع باید دولت و مجلس در کنار هم ورود جدی داشته باشند اگر چه به جهت مقررات قانون اساسی نمی توان آن را به راحتی حل کرد .

دکتر لاریجانی با اشاره به این مشکل قانونی گفت: شورای نگهبان بر این باور است که بنا بر آنچه که در قانون اساسی آمده وزرا نمی توانند اختیار خود را به یک مدیریت واحد دهند اما به نظر می رسد می توان در مدتی محدود و تا زمان رفع معضل آلودگی و مشکلات زیست محیطی این اختیارات واگذار شود تا شاهد مدیریت مستقل و واحد بود.

محمدباقر قالیباف : راه حل رفع معضلات زیست محیطی با آدرس های غلط دست نمی آید/ سایه مدیریت ضعیف و ناکارآمد بر سر مشکلات محیط زیست

به گزارش خبرگزاری خانه ملت شهردار تهران نیز با حضور در مراسم روز درختکاری بر این نکته تاکید کرد که همه در مقابل حفظ و گسترش جنگل باید تلاش کنیم.

قالیباف یادآور شد: محیط زیست مهمترین شاخص کیفیت در روستا و شهرها به شمار می رود و طی دهه های اخیر به این باور رسیدیم که اگر محیط زیست را از دست دهیم هیچ چیزی نخواهیم داشت.

شهردار تهران افزود: نباید برای معضلات زیست محیطی به گذشته و پیشینیان اشاره کرد و در این راستا آدرس غلط داد؛ قطعا آلودگی هوا امر مهمی است اما اینکه بگوییم آلودگی هوا ریشه در جمعیت تهران دارد امر نادرستی است چرا که بروز آلودگی هوا ریشه در خودرو و وسایل متحرک شهر دارد که باید تلاش شود این مدیریت ضعیف و ناکارآمد را در حوزه‌های مختلف با تاکید بر حفظ محیط زیست حل کنیم.

وی با یادآوری مذاکرات با رئیس مجلس برای پیگیری رفع آلودگی هوا گفت: بارها به دکتر لاریجانی مطرح کردم که اولین مشکل در این راستا بحث مدیریت و ناکارآمدی است به گونه ای که امروزه روز به روز شاهد گسترش آن هستیم.

شهردار تهران با بیان اینکه شهرداری تلاش کرده تا با خرید باغ های شهر تهران آن را به پارک های عمومی تبدیل کند افزود: تنها در منطقه یک تهران 1700 میلیارد تومان هزینه کردیم تا باغات را به پارک تبدیل کنیم که این نشان دهنده عزم جدی شهرداری برای حفظ فضای سبز است.