دکتر روحانی:

حل مشکلات منطقه تنها با گفتگو‌های سیاسی امکان پذیر است

به گزارش نویدتهران،جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان روز چهار‌شنبه و همزمان با سفر رسمی حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به باکو، هشت سند و یادداشت تفاهم همکاری مشترک امضا کردند.

این اسناد همکاری با هدف توسعه بیش از پیش روابط تهران و باکو، پس از مذاکرات فشرده روسای جمهوری دو کشور و در حضور آنان، به امضای مقامات عالی رتبه ایرانی و آذربایجانی رسید.
برنامه اجرایی یادداشتتفاهم همکاری در زمینه زنان و خانواده، یادداشت تفاهمهمکاری در زمینه ورزش و جوانان، برنامه مبادلات فرهنگی میان ایران و آذربایجان، یادداشت تفاهم همکاری‌های بهداشتی و درمانی، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه توسعه مشترک بلوکهای اکتشاف نفتی در دریای خزر، یادداشت تفاهم در زمینه تقویت همکاری‌های صنعتی، یادداشت تفاهم همکاری اقتصادی و موافقتنامه سرمایه‌گذاری مشترک در احداث راه آهن رشت-آستارا، هشت سندی است که میان دو کشور به امضا رسید.

حل مشکلات منطقه تنها با گفتگو‌های سیاسی امکان پذیر است

روسای جمهور ایران و آذربایجان با اشاره به ظرفیت های گسترده روابط و امضای اسناد جدید همکاری‌های دو کشور در بخش های مختلف، بر ضرورت تلاش در راستای توسعه، تقویت و تحکیم بیش از پیش مناسبات تهران-باکو تاکید کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه پس از امضای 8 سند همکاری میان ایران و جمهوری آذربایجان در نشست خبری، ضمن ابراز خرسندی از سفر به جمهوری آذربایجان در ایام عید نوروز و تبریک این عید به دولت و ملت این کشور، گفت: نوروز یکی از بهترین پیوندهای فرهنگی دو ملت ایران و آذربایجان و سایر ملل منطقه است.

رئیس جمهور اظهار داشت: اسناد مهمی که امروز به امضاء رسید در سایه حسن نیت، احترام متقابل و توجه به منافع مشترک و حسن همجواری انجام شد.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه باید از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌هایی که سال‌های طولانی باقی مانده، به نفع دو ملت استفاده و بهره‌برداری کنیم، افزود: در طول این سال‌ها اعتماد بین دو دولت و احترام به یکدیگر افزایش یافت و اقدامات و همکاری‌های مشترکی صورت گرفت و دولت‌ها و ملت‌های دو کشور شاهد بودند که گسترش همکاری‌ها چه ثمرات مهمی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز تصمیم داریم تا درخت همکاری‌های ایران و آذربایجان را تنومندتر از گذشته کنیم تا در تاریخ باقی بماند، گفت: اسناد تاریخی که امروز به امضاء طرفین رسید، به نفع دو ملت و مردم منطقه و حتی جهان خواهد بود.

دکتر روحانی با اشاره به همکاری‌های دو کشور در بخش ترانزیت گفت: در زمینه ترانزیت، آب‌های جنوب ایران و جاده و راه‌آهن به منطقه قفقاز، آسیای مرکزی، روسیه و اروپای شرقی متصل خواهد شد که این نشان می‌دهد، کریدور شمال – جنوب، اهمیت بسیار بالایی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ایران و آذربایجان در دریای خزر، منافع مشترک فراوانی دارند، اظهار داشت: باید با همکاری‌های علمی، اقتصادی، فنی، تجاری، کشتیرانی، ماهیگیری و توریستی بتوانیم حداکثر استفاده را از ظرفیت‌های دریای خزر ببریم و تصمیم امروز برای استفاده مشترک از مخازن دریای خزر نشان می‌دهد که دو ملت و دیگر ملت‌ها در سایه همکاری می‌توانند به منافع گسترده‌ای برسند.

دکتر روحانی افزود: سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه ساخت خودرو و احداث راه‌آهن آستارا – آستارا به معنای این است که دو کشور تصمیم به همکاری گسترده در آینده دارند.

رئیس جمهور اظهار داشت: همچنین همکاری در زمینه بهداشت و درمان، تولید دارو و انرژی و گردشگری نشان آن است که دو کشور در منافع و برنامه‌های مشترک می‌توانند، گام‌های جدیدی بردارند.

دکتر روحانی با اشاره به ضرورت توسعه همکاری‌های بانکی ایران و آذربایجان گفت: کمیسیون مشترک باید تلاش کند که این همکاری‌ها به روز شده و بتوانیم در تبادل اسناد پول و مالی، تسریع کنیم.

رئیس جمهور تلاش برای توسعه تجارت آزاد میان دو کشور را حائز اهمیت دانست و ادامه داد: خوشبختانه در زمینه توسعه گردشگری گام‌های مثبتی میان دو کشور برداشته شده و امروز صدها هزار نفر از مردم دو کشور به راحتی می‌توانند، سفرهای متقابل داشته باشند.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه اراده ایران و آذربایجان توسعه همکاری‌های سیاسی، علمی، فناوری و منطقه‌ای با یکدیگر است، گفت: معتقدیم، مسایل منطقه تنها از طریق گفتگوهای سیاسی قابل حل و فصل است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: معتقدیم مشکل یمن و سوریه باید از طریق سیاسی حل و فصل شود و هرگز راه‌حل نظامی ندارد و ایران و آذربایجان در بسیاری از این موضوعات دیدگاه‌های مشترکی دارند.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مسأله قره‌باغ باید از طریق راه‌حل و گفت‌وگوی سیاسی حل و فصل شود تا شاهد ثبات بیشتر در منطقه باشیم، افزود: خوشحالیم که امروز گفت‌وگوهای سیاسی در این راستا شکل گرفته است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: معتقدیم باید تمامیت ارضی کشورها و جغرافیای منطقه حفظ شود.

دکتر روحانی افزود: اراده ما رابطه نزدیک و صمیمانه دولت‌ها و ملت‌های ایران و آذربایجان در راستای منافع مشترک و منافع ملت‌های منطقه و جهان است.

الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان نیز در این نشست خبری با تبریک عید نوروز، گفت: عید نوروز میان مردم ایران و آذربایجان مشترک است و نشان می‌دهد که مردم ما پیوندهای صمیمی با هم دارند.

رئیس جمهور آذربایجان افزود: تاریخ و فرهنگ مشترک ، ایران و آذربایجان را به هم متصل می‌کند و روابط ما بر این اساس توسعه خواهد یافت.

علی‌اف با اشاره به اینکه روسای جمهور ایران و آذربایجان در طول سال‌های اخیر 11 دیدار با هم داشتند، گفت: موافقتنامه‌ها و همکاری‌های دو کشوردر عرصه‌های مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در مسیر اجرا قرار دارد و روابط خوبی با هم داریم.

رئیس جمهور آذربایجان با بیان اینکه ایران و آذربایجان همواره در عرصه بین‌الملل در کنار هم بوده و از یکدیگر حمایت کرده‌اند، گفت: ایران و آذربایجان در چارچوب موازین حقوق بین‌المللی مدافع و در کنار هم قرار دارند.

علی‌اف با بیان اینکه مصمم به توسعه روابط اقتصادی و تجاری و سرمایه‌گذاری‌های مشترک دو کشور هستیم، گفت: اسنادی که در این سفر به امضاء رسید، مطمئناً همکاری‌های دو کشور را گسترده‌تر کرده و در مناسبات منطقه‌ای تأثیرگذار خواهد بود.

رئیس جمهور آذربایجان با اشاره به همکاری‌های چندجانبه ایران و آذربایجان با دیگر کشورها از جمله روسیه، ترکیه و گرجستان، خاطر نشان کرد: گسترش این روابط به توسعه ثبات در منطقه کمک خواهد کرد.

علی‌اف با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا با توسعه روابط و همکاری‌ها نمونه‌ای از همسایگی مثبت در جهان را به اجرا بگذاریم، گفت: همکاری‌های مشترک ایران و آذربایجان در طول 4 سال گذشته نشان می‌دهد که مناسبات دو کشور در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

گسترش روابط تهران – باکو نه تنها به نفع دو ملت بلکه به نفع منطقه است

روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، با استقبال از روند شتابان توسعه روابط تهران – باکو تاکید کردند که مصمم هستند این روابط را که نه تنها به نفع دو ملت بلکه به نفع مردم منطقه خواهد بود، بیش از پیش در همه حوزه های مورد علاقه گسترش دهند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه در نشست مشترک هیات‌های عالی رتبه ایران و جمهوری آذربایجان در باکو، گفت: خوشحالم که با تلاش های گسترده مقامهای ارشد دو کشور ، امروز شاهد ثمرات بسیار خوبی از همکاریهای مشترک هستیم؛ همکاری هایی که نه تنها به نفع دو ملت بلکه به نفع منطقه است.

دکتر روحانی که اظهاراتش از سوی همتای آذربایجانی وی مورد تایید قرار می گرفت، اظهارداشت: مسیر ترانزیت شمال – جنوب که امروز دو کشور در قالب اجرای طرح راه آهن رشت – آستارا با هم مشارکت می کنند، به معنای مسیر راحتتر، ارزانتر و کوتاهتر برای دو کشور، کشورهای منطقه و حتی برای آسیا، اروپا و آفریقا خواهد بود و این نشان می دهد که همکاری های ما، به نفع مردم منطقه و جهان است.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به طرحهای مشترک بین دو کشور که بهره برداری از شماری از آنها روز پنجشنبه آغاز می شود، گفت: بهره برداری از این طرحها که ثمره سرمایه گذاری و تلاش مشترک است، نشان می دهد که دو کشور مصمم هستند برای توسعه دوجانبه و چندجانبه روابط گام های بلندتری بردارند.

دکتر روحانی با بیان اینکه باید تلاش شود تا سرمایه گذاری های مشترک را بیش از پیش سودآور کنیم ، به سرمایه گذاری مشترک دو کشور در تولید خودرو اشاره کرد و افزود: محصولات تولیدی باید قادر به رقابت در بازار خودروی منطقه باشند.

رئیس جمهور برقراری تجارت آزاد میان دو کشور را گامی در مسیر تحرک بالا در روابط اقتصادی دو کشور برشمرد و اظهارداشت:در مرحله نخست می توان این طرح را با تعرفه ترجیحی برخی اقلام آغاز کرد و این حرکت می تواند در حجم تجارت دو کشور تاثیرگذار باشد.

دکتر روحانی تقویت بیش از پیش همکاری های بانکی میان ایران و جمهوری آذربایجان را ضروری خواند و با اعلام آمادگی برای بکارگیری پول ملی در مبادلات مشترک، افزود: تسهیل روابط بانکی، کلید توسعه همه جانبه روابط است.

رئیس جمهور همچنین دریای خزر را دریای توسعه ، صلح و دوستی و تحکیم روابط برادرانه دو کشور خواند و تاکید کرد: همکاری های جدید ما در دریای خزر به معنای آن است که از این نعمت خدادادی که در اختیار کشورهای ساحلی قرار گرفته است ، باید حداکثر بهره برداری و استفاده را بکنیم.

دکتر روحانی اظهارداشت: عدم تصمیم گیری بدان معنا است که یک سرمایه بزرگ در این دریا حبس شود و دو کشور می توانند این سرمایه ها را با تلاش و همکاری های مشترک ، در مسیر رفاه و توسعه دو ملت بکار بگیرند.

رئیس جمهور تقویت همکاریهای مشترک در عرصه های علمی و فرهنگی را نیز ضروری خواند و افزود: باید همکاری های دو کشور در حوزه های علمی و فرهنگی و در قالب توسعه همکاری ها میان دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی و همچنین تقویت رفت و آمد مردم دو کشور، بیش از پیش گسترش یابد.

دکتر روحانی به اشتراک نظر دو کشور پیرامون مسایل منطقه ای و بین المللی اشاره کرد و افزود: ایران و جمهوری آذربایجان می توانند در مسیر صلح و امنیت بیشتر منطقه و جهان همکاری های خود را تقویت کنند.

رئیس جمهور با ابراز خرسندی از شکست تروریست های داعش در عراق و سوریه گفت که مبارزه با تروریسم باید با قوت ادامه یابد.جمهوری اسلامی ایران خواهان تقویت ثبات و امنیت منطقه و رفع هر گونه تنش میان کشورهای منطقه بوده و معتقد است که تنش های یمن و سوریه راه حل سیاسی دارند و آماده همکاری دو و چند جانبه در زمینه تقویت ثبات و امنیت منطقه هستیم.

رئیس جمهور آذربایجان نیز در این نشست مشترک هیاتهای عالیرتبه دو کشور، با ابراز خرسندی از جهش در روابط تهران – باکو گفت: با اجرای اسنادی که امروز به امضا می رسد و افق روابط دو کشور را بیش از پیش روشن می کند، شاهد تحکیم روابط مشترک خواهیم بود.

الهام علی اف تصریح کرد: روابط سیاسی و برادرانه دو کشور ، پشتوانه محکمی برای همکاری های موفق در زمینه اقتصاد، تجارت و انرژی است و فعالیتهای مشترک ایران و آذربایجان در طرحهایی همانند انرژی در دریای خزر و راه آهن رشت – آستارا روابط دو کشور را که بر اساس اعتماد و احترام متقابل شکل گرفته ، مستحکمتر ساخته است.

وی تصریح کرد: استفاده مشترک از منابع خزر ، اتصال کریدورهای ریلی شمال به جنوب و شرق و غرب، دستاورد بزرگی برای دو ملت و منطقه است.

رئیس جمهور آذربایجان با اشاره به همکاریهای گسترده دو کشور در حوزه بهداشت و درمان گفت: همکاریهای ما در حوزه بهداشت پیشرفت محسوسی داشته است و ایران بزودی مدیریت چند بیمارستان در باکو را برعهده می گیرد.

علی اف، افزایش سرمایه گذاری های مشترک را در مسیر توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور ضروری خواند و افزود: حوزه هایی همانند احداث ترمینال های باری ، خودروسازی و داروسازی ، از جمله زمینه های گسترده همکاری میان دو کشور است.

وی افزود: در موضوع تقویت همکاری های بانکی نیز با تصمیاتی که در کمیسیون مشترک بررسی می شوند، بزودی شاهد تحول جدیدی در این عرصه خواهیم بود.

رئیس جمهور آذربایجان همچنین با حمایت از سیاست ایران برای تامین صلح و امنیت منطقه، گفت: متاسفانه کشورهایی خارج از منطقه با مداخله های خود باعث افزایش جنگ و کشتار در منطقه شده اند و ما معتقدیم هیچ نیروی خارجی نباید در امور داخلی کشورهای منطقه مداخله کند.