خطیب نماز جمعه؛

حضور مردم، دشمن را ناامید کرده است

به گزارش نویدتهران،آیت الله خاتمی گفت: حضور مردم با بصیرت در انتخابات ، دشمن را ناامید کرد و عملاً “مرگ بر آمریکا” را تحقق بخشید.

خطیب جمعه امروز تهران در خطبه دوم نماز جمعه با اشاره به روایتی از امام جعفر صادق (ع) گفت: بهترین و لازم‌ترین سفارش این است که خدا را فراموش نکنید و مدام خدا را در یاد داشته باشید، خدا را نافرمانی نکنید در حال نشسته و ایستاده عبادتش کنید (بحارالانوار جلد ۷۸)
آیت الله احمد خاتمی به ۴ مناسبت اشاره کرد و افزود: مناسبت اول سالروز شهادت شهید حجت الاسلام محلاتی و همراهانشان در حمله دو جنگنده به هواپیمای مسافری در سال ۱۳۶۴ بود که روز روحانیت و دفاع مقدس نامیده شده و ما یاد این شهیدان را گرامی می‌داریم و برای آن‌ها علو درجات را درخواست می‌کنیم.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به مناسبت دوم که مربوط به اول رجب، ششم اسفند و میلاد امام محمد باقر (ع) است گفت: مناسبت سوم مربوط به روز پنجشنبه ۳ رجب، ۸ اسفند شهادت امام کاظم (ع) است که تجلیل و تکریم از مقام شامخ امامان (ع) مصداق تکریم شعائر است و ادای حق رسالت است. ان شاءالله مردم با این مناسبت‌ها در حد توان خود انجام وظیفه خواهند کرد.
آیت الله خاتمی با اشاره به مناسبت چهارم که چهلم شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی است افزود: عرض ادب به ساحت مقدس این شهید داشته و ذکر خیر این شهید را لازم می‌دانم و وصیت نامه‌ای که از این شهید منتشر شد یک وصیت حکیمانه بود و کسی جز این شهید و عنصر اخلاص توانایی انشاء این وصیت را ندارد.
وی افزود: چشمه‌های حکمت از زبان این عزیز بیرون آمد و این وصیت بار‌ها خواندنی است.
آیت الله خاتمی ادامه داد: عمده‌ترین بخش این وصیت نامه تاکید به ولایت مداری است و، اما دو تحلیل دیگر که اولی مربوط به مسئله روز کشور، انتخابات است که نکاتی در مورد انتخابات نوشته ام که به اختصار مطرح می‌کنم.
وی با بیان اینکه نصف روز ۲ اسفند گذشته و نیمه دیگر آن باقی است گفت: عزیزانی که رفتند و رای خود را به صندوق رای انداخته اند خدا از آن‌ها قبول کند، عزیزانی که هنوز رای نداده اند به سفارش مقام معظم رهبری عمل کنند و هر چه زودتر رای دهند و در حد توان به ۳۰ نفر در تهران که نیاز مجلس است رای دهند یا خود توان شناخت پیدا کرده اند یا بر اساس راهنمایی‌هایی که می‌شوند، فهرست را پر کنند.

خطیب نماز جمعه با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری فرمودند” انتخابات جهاد عمومی، مایه تقویت کشور، آبروی نظام اسلامی است و حضور مردم در پای صندوق‌های رای مایه برکت و تاثیرات تحول آفرین در کشور خواهد شد” و گفتند: “انتخابات و رای دادن، وظیفه شرعی، ملی، انقلابی، جشن ملی و احقاق حق آحاد مردم برای دخالت در سرنوشت کشورشان است و این حضور‌ها مقدمه حفظ نظام است و مقدمه واجب حفظ واجب است. ”
وی گفت: همین در صف ایستادن‌ها، دشمن را به خشم می‌آورد و ان شاءالله در باقی مانده روز عزیزان به این واجب عمل کنند.
آیت الله خاتمی افزود: برای اینکه می‌خواهید بدانید این انتخابات چه تاثیری دارد نگاه کنید به شیطنت‌های دشمن قسم خورده ملت مبنی بر عدم حضور، که این ساعات آخر ملتمسانه از مردم می‌خواستند از حضور در انتخابات خودداری کنند، اما بصیرت مردم هوشیار، آن‌ها را ناامید کرد و عملاً مرگ بر آمریکا را تحقق بخشیدند.

پایان انتخابات، آغاز رفاقت هاست
خطیب نماز جمعه تهران گفت: این حضور در انتخابات، مایه سرافکندگی دشمنان ملت ایران خواهد شد و از همه نامزد‌ها و هوادارانشان می‌خواهیم پایان رقابت‌ها را آغاز رفاقت‌ها ببینند.
آیت الله احمد خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران با اشاره به اینکه نمایندگان باید پس از انتخابات، رعایت ادب و عدالت را داشته باشند و نباید فضای رقابتی را ادامه دهند و جامعه را آکنده از تفرقه کنند، افزود: از کسانی که حائز رای اکثریت هستند می‌خواهم مغرور نشوند و با رقبای خود با غرور رفتار نکنند و هم خودشان و هم هوادارانشان مراقب باشند.
وی گفت: گرمی فضای انتخابات به مردم است که آمدند و شرکت کردند. اینکه نمایندگان بگویند بعد از انتخابات این وزیر را، آن وزیر را ببینیم، یا فلان کسی که از ما حمایت نکرده است، برکنار شود، درست نیست.
خطیب جمعه تهران افزود: وزرا در عزل و نصب هایشان دقت کنند و نکته پنجم اینکه نامزد‌هایی که حائز اکثریت نشده به وظیفه خود عمل کرده اند و نباید به آن‌ها بی مهری بلکه باید از آن‌ها تشکر کرد.
وی گفت: کسانی که حائز اکثریت آرا نشدند نیز ایده هایشان را به نمایندگان مجلس بگویند و همکاری با منتخب مردم داشته باشند. سه ماه از عمر مجلس دهم مانده است از همه نمایندگان می‌خواهیم بنا به سوگندی که خورده اند تا پایان این دوره، وظایف خود را انجام دهند و وظیفه را معطل نکنند.
خطیب جمعه تهران افزود: به بزرگان هر حوزه انتخابیه، توصیه وحدت و همایش وحدت دارم. همه نامزد‌ها چه آن‌ها که رای آورده و چه آن‌ها که رای نیاورده اند، دست در دست هم دهند و برای عمران کشور تلاش کنند.
آیت الله خاتمی گفت: از مردم عزیز هم می‌خواهیم در این هفته فرهنگ سازی کنند و به نامزدهائی که دعوا‌های انتخاباتی را مطرح می‌کنند بفهمانند، انتخابات و رقابت گذشته است و باید فضا، فضای رقابت و همدلی باشد.
خطیب نماز جمعه در ادامه با اشاره به خبر‌های خوش منطقه گفت: در منطقه که هستیم طی هفته‌های گذشته شاهد خبر‌های خوش بودیم، امریکا، منطقه‌ای به هم ریخته، لبنانی بهم ریخته و عراقی بهم ریخته می‌خواهد و آنچه انجام شد برخلاف انتظار آمریکا بود و در لبنان نیز بحمدالله دیدیم نخست وزیر انتخاب شده و در حال تکمیل کابینه خود است که این حمایت از ناکامی آمریکا دارد.

وی افزود: با انتخاب نخست وزیر عراق هم همین خوشحالی ایجاد شده و با راهپیمایی ضد امریکایی عراقی‌ها، بصیرت مردم عراق را می‌بینیم که دشمنان خود را شناخته اند و به امریکا می‌گویند تا امریکا اینجاست منطقه روی خوش نخواهد دید.
آیت الله خاتمی افزود: مردم عراق تجلیل خوبی از شهید حاج قاسم سلیمانی کردند، اینکه این تجلیل یک مرگ بر امریکای دیگر بود و خبر مصوبه مجلس عراق مبنی بر اخراج نظامیان امریکا از عراق، پیروزی دیگری بود که با عقب راندن تکفیری‌ها از جنوب حلب در سوریه نیز این خوشحالی را دو چندان کرد.
وی گفت: امیدواریم در همین تریبون یک خبرخوب دیگر را، اینکه یک وجب از سوریه در دست تکفیری‌ها نیست اعلام کنیم و این پیروزی‌های منطقه پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی بود.
آیت الله خاتمی در ادامه خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به اینکه با تحولات منطقه، امریکا و صهیونیست‌ها روی آرامش را در منطقه نخواهند دید و معامله قرن ترامپ قاتل متولد نشد و نخواهد شد و این طرح شکست خورده است.

در انتخاب‌ها خدا را شاهد و ناظر بدانیم
خطیب نماز جمعه موقت تهران: در انتخاب‌ها خدا را شاهد و ناظر بدانیم.
آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه نخست نماز جمعه تهران با مهم دانستن ذکر و یاد خدا در زبان و عمل گفت: کسی که یاد خدا در همه ابعاد زندگی اش باشد، دیگر گناه نمی‌کند، زیرا خداوند پشتوانه اوست و شیطان از زندگی اش طرد می‌شود.

وی با تاکید بر پاک زندگی کردن افزود: خداوند پاک زندگی کردن را دوست دارد و همواره به بندگان پاکش در پیش ملائک افتخار می‌کند و این نکته‌ای است که نباید از آن غافل ماند.
آیت الله خاتمی لغزشگاه‌های دنیا را مهمترین محل‌های دور شدن انسان از خدا دانست و گفت: یکی از این لغزشگاه‌ها مسئولیت و مسئولیت داشتن است، زیرا انسان ممکن است در جایگاه مسئولیت با یک امضا، سرنوشت یک نفر را تغییر دهد.
خطیب نماز جمعه تهران مسئله قضاوت و در جایگاه قضاوت قرار گرفتن را یکی دیگر از لغزشگاه‌ها برشمرد که باید مورد توجه قرار گیرد.
آیت الله خاتمی گفت: امروز مردم ایران با حضور در پای صندوق‌های رای به قضاوت درباره کاندیدا‌های اصلح می‌پردازند و می‌گویند که چه کسی اصلح است.
امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: باید در جایگاه قضاوت و انتخاب خدا را شاهد و ناظر دانست.
وی با بیان این که تقسیم امکانات از دیگر لغزشگاه‌های انسانی است، افزود: در این مقوله انسان باید ببیند که آیا وقتی که در مقام تقسیم امکانات قرار می‌گیرد، طبق ضابطه عمل می‌کند.

آیت الله خاتمی گفت: در این مقوله انسان باید ضابطه را بر رابطه برتری بدهد و از ارائه امکانات به دیگران براساس رابطه پرهیز کند.
خطیب نماز جمعه تهران همچنین با اشاره به قرار گرفتن در آستانه ماه رجب بر استفاده هرچه بهتر و بیشتر از برکات این ماه تاکید کرد و گفت: تلاش کنیم در این ماه حداقل یک روز روزه بگیریم تا بهتر از مناقب این ماه بهره‌مند شویم.