حضور رئیس قوه قضاییه در جلسه ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران

به گزارش نویدتهران،رئیس قوه قضاییه به صورت سرزده در جلسه ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران حضور یافت.

آیت‌الله رئیسی در این جلسه گفت: ‌اختیاراتی که شورای عالی امنیت ملی با تنفیذ رهبر معظم انقلاب برای مدیریت و کنترل بیماری کرونا به مسئولان اجرایی داده اتمام حجت است. اختیارات لازم داده شده، همه دستگاه‌ها به کمک دستگاه بهداشت و درمان کشور بشتابند. در صورت نیاز جلسه ستاد مقابله با کرونا در عالی ترین سطح، باید هر روز برگزار شود نه هفته‌ای یکبار.

رییس قوه قضاييه با بیان اینکه دوست داشتم در بیمارستان‌های محل بستری بیماران مبتلا به کرونا حاضر می‌شدم و ضمن عیادت از بیماران به پزشکان و پرستاران فداکار کشور از نزدیک خداقوت می‌گفتم، افزود: با برخی از مدیران این بیمارستان‌ها در استان‌های تهران، قم و گیلان تلفنی گفتگو کردم و ضمن خداقوت به این عزیزان از آنها خواستم سلام من را کادر درمانی خود ابلاغ کنند.

آیت الله رییسی در رابطه با اقدامات دستگاه قضایی گفت: به دادستان‌های سراسر کشور دستور داده‌ام با احتکارکنندگان به شدت و سرعت برخورد کنند. برخی فکر می‌کنند کار دستگاه‌های نظارتی مچ‌گیری است در حالیکه مجموعه‌های نظارتی باید همراه با دستگاه‌های اجرایی و در کنار آنها کمبودها و نیازمندی‌های موجود را از مسئولین مطالبه کنند.

لازم به ذکر است رئیس قوه قضاییه صبح امروز به صورت تلفنی با دکتر ولایتی رئیس بیمارستان مسیح دانشوری دکتر سیامک ریماز رئیس بیمارستان رازی گیلان دکتر پرهام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم و دکتر میرزابیگی رئیس سازمان نظام پرستاری برای پیگیری وضعیت درمان بیماران کرونا گفت گو کرد و ضمن تقدیر از خدمات و زحمات ارائه شده به جامعه پزشکی خداقوت گفت.

آیت الله رئیسی در این گفتگوی تلفنی در جریان آخرین وضعیت بیماران تحت درمان، کاستی‌ها و نیازمندی‌های این مجموعه ها قرار گرفت.

رئیس قوه قضاییه در حاشیه جلسه ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ستاد‌های مبارزه با کرونا در سراسر کشور به ویژه ستاد مبارزه با کرونا در استان تهران صمیمانه به دلیل اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی تشکر می‌کنم.

رئيس قوه قضاييه با تاکید بر اینکه سطح مداخلات ستاد‌های مبارزه با کرونا باید پذیرفته شود که بتوانند در سطح ادارات، سازمان‌ها و زندگی مردم اقدامات بهداشتی صورت دهند، افزود: پیشگیری‌ها می‌تواند آمار تلفات را در کشور کاهش دهد و این موضوع حتما به نفع مردم است که به تصمیمات ستاد‌های مبارزه با کرونا عمل کنند.

آیت الله رییسی ادامه داد: ستاد‌های مبارزه با کرونا باید از ظرفیت‌های موجود در کشور که ظرفیت کمی نیست، نهایت استفاده را در جهت انجام این ماموریت خطیر که برای حفظ سلامت مردم است، ببرند و همه دستگاه‌ها باید در کشور خود را موظف بدانند که ستاد‌های مبارزه با کرونا را در انجام این وظیفه خطیر یاری کنند.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: ستاد مبارزه با کرونا در سطح عالی‌ترین مسئولین کشور است؛ یعنی اینکه این ستاد، عالی است و باید علی‌القاعده با ریاست رئیس‌جمهور تشکیل جلسه دهد و اجرا شدن مصوبات پیگیری شود.

آیت الله رییسی افزود: وزیر بهداشت نکاتی را مطرح کرد و مصوباتی در ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا و شورای عالی امنیت ملی تصویب شد که به تنفیذ مقام معظم رهبری نیز رسید و جنبه قانونی پیدا کرد.

رئيس قوه قضاييه خاطرنشان کرد: در واقع مصوبات ستاد مبارزه با کرونا برای همه دستگاه‌ها لازم‌الاجراست و پیگیری این قضیه به نفع همه در کشور است؛ چرا که زمان شیوع بیماری در کشور را کاهش می‌دهد و محدود می‌کند و سلامت را در کشور تضمین می‌نماید.

آیت الله رئیسی گفت: خواسته بنده این است که این جلسات نه فقط هفته ای یکبار، بلکه اگر لازم شد روزی یکبار تشکیل شود تا این امر دچار توقف نشود و هر مشکل لجستیک و پشتیبانی که عزیزان ما در وزارت بهداشت و درمان دارند، باید مورد پیگیری قرار گیرد.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: وزارت بهداشت و جامعه پزشکی کشور سربازان در وسط میدان و در خط مقدم هستند و نباید مشکل تدارکات، کمبود اعتبارات و لوازم پزشکی داشته باشند. لازمه این کار این است که وزارت بهداشت و درمان فقط به موضوع بهداشت و درمان فکر کند و دغدغه اش مسائل بهداشتی و درمانی باشد و تدارک و پشتیبانی به عهده بخش هایی باشد که در کشور مسئولیت دارند. در این صورت طبیعتا در این میدان توفیق بیشتری حاصل می شود.

آیت الله رییسی خاطرنشان کرد: نظر فنی در مورد تعطیلی یا عدم تعطیلی بخش‌های کشور بر عهده وزارت بهداشت و درمان است؛ ولی اجرا، پیگیری و اقداماتش بر عهده بخش‌های دیگر است.

رئيس قوه قضاييه با بیان اینکه تقسیم کار در سطح عالی در کشور باید صورت گیرد، گفت: در بخش‌های میدانی هم اگر با همین همکاری و هماهنگی که امروز بین ارتش، سپاه، وزارت بهداشت و درمان، دولت و همه آحاد ملت وجود دارد، حرکت کنیم، فکر می‌کنم زمان چندانی طول نمی‌کشد که بر این پدیده و ویروس نحس مسلط خواهیم شد و شرایط متفاوت خواهد شد.

آيت الله رئيسي با اشاره به همکاری دستگاه قضا در حوزه نظارت و اینکه سازمان بازرسی کل کشور باید برای پیگیری مشکلات و کمبودها در کنار وزارت بهداشت قرار گیرد، اظهار کرد: سازمان بازرسی کل کشور با وزارت بهداشت و درمان همکاری و در آن بخش‌هایی که کمبود وجود دارد، همانند وزارت بهداشت و درمان پیگیری کند، تا کمبودها رفع شود.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: به دادستان‌های سراسر کشور دستور داده‌ام با احتکارکنندگان بشدت و بسرعت برخورد کنند. برخی فکر می‌کنند کار دستگاه‌های نظارتی مچ‌گیری است؛ در حالیکه مجموعه‌های نظارتی باید همراه با دستگاه‌های اجرایی و در کنار آنها کمبودها و نیازمندی‌های موجود را از مسئولین مطالبه کنند.

آیت الله رئیسی در ادامه گفت: در جهت اجرایی کردن مصوبات ستادهای مبارزه با کرونا حتما دادستان ها و مسئولان اجرایی می توانند نقش بسیاری داشته باشند. دکتر زالی و همکارانشان تصمیماتی گرفته اند که این تصمیمات ضمانت اجرا می خواهد و باید اجرایی شود. بخش جدی اجرایی کردن مصوبات و تصمیمات اتخاذ شده، این است که بخش های قضایی هم اجرایی شدن این موارد را دنبال کنند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: بنده معتقدم رسانه ملی و سایر رسانه ها در این زمینه می توانند مهمترین نقش را داشته باشند. فضای مجازی هم در جهت تبیین مصوبات و تصمیم ها نقش دارد. متاسفانه در برخی حوزه ها با نوعی شایعه پراکنی مواجه هستیم؛ برخی توی دل مردم را خالی می‌کنند و در این موارد ایجاد اضطراب می بینیم؛ این در حالی است که فضای مجازی و رسانه ها باید در خدمت تبیین افکار عمومی باشند و مردم را نسبت به خطرات این ویروس، اجرا کردن دستورات و نظرات ستادهای مبارزه با کرونا آگاه کنند.

آیت الله رئیسی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر رسانه ها این کار را انجام دهند، هم حوزه بهداشت قوی تر خواهد شد و هم از بسیاری از اضطراب ها جلوگیری می شود. یکی از کارهای مهمی که باید در این حوزه انجام گیرد، نقش بسیار مهم روشن کردن افکار عمومی و مردم نسبت به مسئولیت هایی است که در این رابطه دارند.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: هرجا که با مردم با صداقت سخن گفتیم و همکاری آن ها را طلبیدیم، مردم خوب پای کار آمدند و کمک کردند. تجربه ما نشان می دهد باید به مردم اعتماد کرد و با آن ها با صداقت و صفا سخن گفت. یقین می دانم مردم در این رابطه با ما همیار و همکار خواهند بود.

رئيس دستگاه قضا اذعان کرد: امیدواریم حرکتی که امروز در کشور با همکاری بخش های مختلف شروع شده، با جدیت ادامه پیدا کند و شاهد باشیم کشور توانسته در زمانی نه چندان طولانی این ویروس منحوس را کنترل و سلامت را در کشور تضمین کند.

آیت الله رئیسی ضمن قدردانی از مدافعان سلامت، بیان کرد: حرکت و تلاش افسران، سربازان، پزشکان و پرستاران و اعضای هیات علمی دانشگاه ها، کادر درمانی، پزشکی و خدماتی بیمارستان ها حقیقتا کار مجاهدانه ای است که در خور تقدیر و تشکر است. رهبری معظم انقلاب از همه عزیزان تشکر کردند و بنده نیز به سهم خود به عنوان یک طلبه و مسئول صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: خدمت آقای دکتر زالی عرض کردم که دوست داشتم به تک تک بیمارستان ها می رفتم و به خدمت پزشکان و پرستاران می رسیدم و شخصا از همه آن ها تقدیر می کردم؛ اما چون عزیزان حضور ما را مجاز نمی دانند و می گویند خلاف پروتکل هاست، لذا از همینجا با حضور در ستاد مبارزه با کرونای استان تهران صمیمانه باید تشکر و تقدیر از همه آن ها داشته باشم و یقین می دانم شما عندالله ماجور خواهید بود و انشاءالله نقش شما در سلامت اجتماعی نقش به یادماندنی و مثال زدنی خواهد بود.