حضور دکتر ظریف در مراسم نوروزی «جهان نوروز»

به گزارش نویدتهران،دکتر محمد جواد ظریف امروز در همایش بین المللی جهان نوروز که در محل سالن همایش‌های برج میلاد اظهار داشت: این مراسم بعد از پنج سال توقف در ایام میلاد حضرت زهرا (س) برگزار شد و که در این راستا ما از رئیس سازمان میراث فرهنگی و دیگر دست اندارکاران آن تشکر می‌کنیم.
وی افزود: در این مراسم نمایندگانی از کشورهای آذربایجان، ترکمنستان، ترکیه، تاجیکستان، پاکستان، قرقیزستان، قزاقستان، عراق، هندوستان، افغانستان و ایران حضور دارند و ما خوشحالیم که در خدمت نمایندگان سرزمین نوروز هستیم.

وزیر امور خارجه خطاب به حضار گفت: شما نوروز را جهانی کردید که این اتفاق مبارکی است، بیاییم امروز پیمان ببندیم که سرزمین و جهان خود را نوروزی کنیم.

ظریف خاطرنشان کرد: نوروز یک رویداد طبیعی نیست بلکه یک تحول انسانی است که یونسکو آن را در صدر برنامه‌های خود قرار داده است.

وی افزود: ما امروز در دنیا با مشکل فهم و شناخت مواجه هستیم، باید بسان حافظ که می گوید بپذیریم «زکوی یار می آید نسیم باد نوروزی» یعنی باید خشونت‌ها، کینه‌ها، رنج‌ها و سلطه‌گری‌ها و سلطه‌طلبی‌ها را دور بریزیم. ما باید فرهنگ نوروز را جهانی کنیم، این وظیفه ما کشورهایی است که میراث‌دار نوروز هستیم.

ظریف ادامه داد: ما نیاز داریم تفکر مبتنی بر قدرت، سلطه استفاده از سلاح‌های مخرب را به تفکر گفت وگو، فراگیری، همدلی و همراهی و همزیستی در خانه‌هایمان، جامعه، منطقه و جهان خود تبدیل کنیم.

وی تصریح کرد: ما باید بپذیریم در یک کشتی نشسته ایم و خشونت برای هیچکس امنیت نمی‌آورد. ما میراث‌داران فرهنگ نوروز نباید میان خود جنگ و دعوا داشته باشیم، نباید میان هند و پاکستان درگیری باشد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: باید بدانیم امنیت به قیمت ناامنی دیگران، توسعه به قیمت عقب ماندگی دیگران نه تنها نامطلوب بلکه ناممکن است. باید بپذیریم در جهان به هم پیوسته کنونی یا همه به ساحل نجات می رسیم یا همه غرق می‌شویم. چه غرق در بحران محیط زیست، چه غرق در ناامنی و چه غرق در بحران فقر.

ظریف گفت: بیایید به همه دنیا از زبان ایران، از زبان سرزمین نوروز و فرهنگ نوروز بگوییم با سلطه گری، صلح فراهم نمی‌شود. بیایید با رفتار و اندیشه نوروزی خود به دنیا نشان دهیم دوران هژمون و سلطه گری سرآمده است.
وی افزود: آنان که هفت تریلیون دلار هزینه که کرده اند شرایطشان از روز اول بدتر شده، بدانند اگر ۷۰ یا ۷۰۰ تریلیون دلار هم هزینه کنند، شرایط همین است. تا زمانی که نپذیرند بشریت یک آینده و مشکلات مشترک با راه حلی مشترک دارد، نمی توانند روی صلح را ببینند.

وزیر امور خارجه گفت: نوروز زبان همدلی است، نوروز زبان کنار گذاشتن قهرها است، ما امروز در ایران بیش از هر زمان دیگری نیاز به همدلی و انسجام داریم. ما وارثان فرهنگ نوروز هستیم.
ظریف یادآور شد: ما از فرهنگی تغذیه شده ایم که امامش یک هزار و ۴۰۰ سال قبل می گوید با مردم مهربان باش، یا برادر تو در دین است یا هم نوع تو در آفرینش.

وی با بیان این که «همدلی از همزبانی خوشتر است»، سخن خود را با این شعر به پایان برد: آمد بهار عاشقان، تا خاکدان بستان شود/ آمد ندای آسمان تا مرغ جان پران شود.