سردار موسی کمالی خبر داد؛

حضور دانش آموزان و دانشجویان در اربعین حسینی بدون سپردن وثیقه

به گزارش نویدتهران،رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح از تمهیدات برای حضور مشمولان در راهپیمایی اربعین حسینی خبر داد و گفت: دانش آموزان و دانشجویان می توانند با دریافت نامه از دانشگاه یا محل تحصیل خود بدون سپردن وثیقه از کشور خارج شوند.

سردار موسی کمالی در همایش نیروهای مسلح جزیره کیش، گفت: افرادی که در فرجه زمانی یک ساله حضور دارند یعنی از دبیرستان یا دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و باید تکلیف وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند، به این گروه از افراد هم اجازه داده شده قبل از اینکه وضعیت نظام وظیفه شان مشخص شود از کشور خارج شوند.

وی درخصوص سربازان علاقمند به حضور در راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی، گفت: به نیروهای مسلح ابلاغ شده با مرخصی تشویقی که در اختیار فرماندهان و مسئولان است به شرط آنکه به ماموریت های یگان خود خدشه ای وارد نشود، به این سربازان اجازه خروج از کشور داده شود.

مشمولان غایب به امید اجرای طرح و برنامه‌ای در آینده نباشند

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح به وضعیت مشمولان غایب اشاره کرد و گفت: آخرین عفو عمومی که صورت گرفته مربوط به سال 96 است بعد از آن هیچ اضافه خدمتی بخشیده نمی شود و لذا افراد غایب منتظر نمانند و خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی کنند.

سردار کمالی افزود: البته در سال 96 اختیاراتی به فرماندهان و مسئولان داده شده به نحوی که فرماندهان و مسئولان محل سرتیپی می توانند نصف اضافه خدمت، فرماندهان و مسئولان سرلشکری و بالاتر دو سوم اضافه خدمت و بالاخره در مناطق امنیتی، فرماندهان می توانند کل اضافه خدمت غایبان را ببخشند.

مقررات معافیت های ایثارگری به قوت خود باقی است

وی شایعات پیرامون حذف معافیت های ایثارگری را رد کرد و گفت: ایثارگرانی که 30 ماه و بیشتر سابقه حضور در جبهه و ایثارگری دارند همچنان می توانند به ازای هر 30 ماه یک فرزند خود را از خدمت وظیفه عمومی معاف کنند.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: جانبازان هم به ازای هر 25 درصد می توانند یک فرزند خود را از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف کنند.

سردار کمالی توضیح داد: تنها تغییری که صورت گرفت مربوط به ایثارگرانی است که 28 یا 29 ماه سابقه دارند که از امروز 31 شهریور این تسهیلات حذف و به جای آن در آینده به ازای هر ماه سابقه از 12 روز معافی برخوردار می شوند.

افزایش مدت زمان خدمت سربازی فعلا منتفی است

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه طبق ماده 4 قانون خدمت وظیفه عمومی، مدت سربازی 24 ماه تعیین شده است، گفت: ستاد کل نیروهای مسلح در مواقع لزوم می تواند مدت زمان خدمت سربازی را افزایش یا کاهش دهد.

وی افزود: هم اکنون مدت خدمت سربازی در مناطق امنیتی 18 ماه، مناطق محروم و عملیاتی 19 ماه، مناطق عادی و یگان های حفاظت 21 ماه و درخصوص ماموران دستگاه های دولتی بجز یگان های حفاظت، 24 ماه تعیین شده است.

سردار کمالی تاکید کرد: ستاد کل نیروهای مسلح فعلا برنامه ای برای افزایش و یا کاهش مدت زمان سربازی ندارد اما قانونگذار این اجازه را داده تا در صورت ضرورت نسبت به افزایش یا کاهش این مدت اقدام شود.