موسوي در نشست هفتگي با خبرنگاران؛

حضور بیگانگان در منطقه باعث افزایش ناامنی است

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: حساب اغتشاشگران و گروه‌های خط گرفته جدا است و امیدواریم کشور‌های حمايت کننده از اغتشاشگران مسئولیت آن را بپذیرند.

سیدعباس موسوی نشست خبری هفتگي با خبرنگاران، با بیان اینکه ایران اعتراض را حق مردم می‌داند و تجمعات مسالمت‌آمیز را به رسمیت می‌شناسد، تصریح کرد: ما سال‌های گذشته نیز شاهد اعتراضات بوده‌ایم، اما حساب اغتشاشگران و گروه‌های خط گرفته جدا است.
آقای موسوی با بیان اینکه امیدواریم کشور‌هایی که از اغتشاشگران حمایت کردند مسئولیت آن را بپذیرند، گفت: تعجب می‌کنیم از کشور‌هایی که سطح سیاست خارجی آن‌ها آنقدر نازل شده که می‌خواهند فیلم آتش زدن‌ها برای آن‌ها فرستاده شود.
وی به کشور‌های حامی اغتشاشگران پیشنهاد کرد: راهپیمایی مردمی امروز را ببینند تا بدانند مردم واقعی چه کسانی هستند.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با تبریک هفته بسیج، اظهار داشت: از مناسبت‌های مهم پیش رو، سالروز شهادت شهید مدرس و روز مجلس است، دولت و وزارت خارجه همواره تعامل خوبی با مجلس داشته اند و کمتر وزیر خارجه بعد انقلاب داشته ایم که این میزان به مجلس پاسخگو باشد.
آقای موسوی در ادامه به تحولات و رایزنی‌های دیپلماتیک وزارت خارجه اشاره کرد و گفت: پیشتر دیدار‌های دیپلماتیک از جمله فرستاده نخست وزیر مالزی و فرمانده ارتش پاکستان و همچنین سفر آقای عراقچی به هلند را داشتیم، امروز هم دیدار فرستاده کره جنوبی را با مقامات کشورمان خواهیم داشت.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در خصوص درخواست آمریکا برای افزایش فشار‌ها ضد ایران، تصریح کرد: حمایت‌هایی که از اغتشاشات اخیر در ایران صورت گرفت را دخالت در امور داخلی ایران می‌دانیم و بحث‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که آن‌ها چقدر با واقعیات ایران ناآشنا هستند، جمهوری اسلامی ایران این مداخلات را از باب دوستی با ملت ایران نمی‌داند، بلکه این موضوع همان فشار بر مردم عادی ایران است.
آقای موسوی یادآور شد: اقداماتی برای مقابله با فشار‌ها اندیشیده شده که از جنس حقوقی است و اقداماتی را هم دستگاه‌های داخلی انجام خواهند داد.
وی در خصوص موضع جمهوری اسلامی ایران درباره انتقاد دبیرکل اتحادیه عرب نسبت به پذیرش سفیر یمن در تهران، خاطر نشان کرد: ما این انتقاد را رد می‌کنیم؛ دولت مستقر در صنعا دولت قانونی بوده و طرف مذاکره با سازمان ملل و کشور‌هایی اروپایی است.
آقای موسوی ادامه داد: دولت قانونی یمن برای کشور‌هایی که مایل هستند سفیر اعزام می‌کند و ایران هم سفیر آن‌ها را می‌پذیرد و با آن‌ها مانند دولت دوست رفتار می‌کند.

حضور بیگانگان در منطقه باعث افزایش ناامنی است
سخنگوی وزارت امور خارجه حضور بیگانگان در منطقه را باعث افزایش تنش و ناامنی دانست و گفت: امنیت وارداتی و خریدنی نیست بلکه مبنای آن همکاری همه کشور‌ها است و همه کشور‌ها باید در تامین امنیت منطقه سهیم باشند.

آقای سید عباس موسوی در ادامه نشست خبری درباره ائتلاف دریایی آمریکا در منطقه خلیج فارس، ‏ تصریح کرد: ایران هرگونه ورود و نقش‌آفرینی کشور‌های بیگانه را در منطقه محکوم می‌کند و آن را باعث افزایش تنش و ناامنی در منطقه می‌داند.
آقای موسوی در خصوص طرح ایران برای تامین امنیت منطقه، ‏ افزود: بر اساس طرح ایران، همه کشور‌ها می‌توانند در این همکاری نقش داشته باشند و از همه کشور‌های منطقه خواسته‌ایم که به ندای صلح‌خواهی ایران پاسخ داده و از توهم دست بردارند.
وی تاکید کرد: حضور کشور‌های بیگانه موجب ناامنی و بی‌ثباتی است و هر کجا آن‌ها وارد شدند، بی‌ثباتی و ناامنی را وارد کرده‌اند، امیدواریم طرح ایران با واکنش مثبت کشور‌های منطقه روبرو شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص قطع اینترنت سفارت‌های خارجی در ایران و امکان اتخاذ یک سیاست برای برخورداری سفارت‌ها و عدم اخلال در روند صدور روادید، گفت: دسترسی آزاد به اطلاعات در ایران وجود دارد، اما زمانی که اتفاق امنیتی رخ می‌دهد این اتفاق طبیعی است. برای مثال زمانی که در منطقه‌ای آتش‌سوزی رخ می‌دهد گاز آن منطقه را برای عدم تسری آتش سوزی قطع می‌کنند و این به معنای قطع نعمت گاز نیست، در خصوص سفارت خانه‌ها و خبرنگاران وزارت ارشاد اقداماتی را صورت داده است تا کار‌های آن‌ها انجام شود.
آقای موسوی در خصوص نامه رئیس جمهور ایران به سران کشور‌های منطقه، گفت: تا آنجا که می‌دانیم سه کشور به صورت مکتوب پاسخ ایران را دادند و باقی کشور‌ها هم در حال بررسی هستند.
وی با بیان اینکه امیدواریم درخواست ایران برای برقراری گفتگو‌های منطقه‌ای سعودی‌ها را به توهم نیندازد، تصریح کرد: عادل الجبیر هرازگاهی سخنانی می‌گوید که خیلی با واقعیت‌ها و سیاست‌هایی که از سوی رژیم عربستان درباره ایران اتخاذ می‌شود، همخوانی ندارد و پیشتر به لفاظی‌های الجبیر پاسخ داده شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: شرط و شروط الجبیر و برخی مقام‌های کشور‌های منطقه برای ایران قانع‌کننده نیست چراکه ایران خواهان گفتگو برای ایجاد منطقه‌ای امن و باثبات است، این درخواست نباید آن‌ها را به توهم بیندازد که بخواهند هر گونه بخواهند شرط بگذارند و اظهاراتی را بیان کنند.
آقای موسوی با تاکید بر اینکه همسایگان اولویت اصلی سیاست خارجی ایران هستند، اظهار داشت: ایران در عمل نشان داد که خواهان روابطی خوب مبتنی بر حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر است، اما اگر آن‌ها با توهم، شرط و شروط و اتهام‌زنی‌های بی‌مورد این فرصت را از دست بدهند، خودشان مسئول هستند.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای برخی رسانه‌های غربی مبنی بر نقش ایران در عراق‏ تصریح کرد: اسناد اولیه مورد تائید نیست، پیدا کردن رد پای ایران در کشور همسایه که روابط عمیقی با آن دارد و دو ملت هم رابطه زیادی با یکدیگر دارند، کار سختی نیست و نیاز به سندسازی ندارد، ما چیز پنهانی در عراق نداریم.
آقای موسوی با بیان اینکه حضور ایران در عراق زمانی که داعش به این کشور حمله کرد، علنی و به درخواست دولت قانونی آن‌ها بوده است، یادآور شد: ایران براساس وظایفی که برای خود تعیین کرده این اقدامات را انجام داده است و همچنین ایران اولین کشوری بود که به درخواست عراقی‌ها پاسخ داد و کمک‌های نظامی و مستشاری به آن‌ها ارائه کرد.
وی درباره ادعای مطرح شده علیه سردار سلیمانی هم گفت: سردار سلیمانی به عنوان فرد تاثیرگذاری در مبارزه با تروریسم و داعش، طبیعی است که مورد نفرت و بغض آمریکا و غرب باشد و چنین سندسازی‌هایی علیه وی انجام دهند.
آقای موسوی درباره درباره مانور نظامی مشترک کشور‌های عربی هم گفت: این کشور‌ها مانور‌های زیادی انجام می‌دهند، ایران هم بر اساس وظایف خود در مناطقی که امنیتش به ویژه در خلیج فارس و تنگه هرمز برعهده‌اش است، مانور انجام می‌دهد و اینگونه مانور‌ها تاثیری بر ما و استراتژی‌هایمان نخواهد داشت.
سخنگوی دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در ادامه درباره توهم مقام‌های آمریکایی مبنی بر تاثیر فشار حداکثری بر تحولات اخیر ایران و اثر آن بر رایزنی‌های ایران با کشور‌های اروپایی، بیان کرد: این اتفاقات، ناخوشایند بود، اما اینکه عده‌ای خیال کنند بر اثر فشار‌ها و اقدامات آن‌ها علیه ایران، این اتفاقات رخ داده، قبول ندارم، اما سوء استفاده‌های آن‌ها از این شرایط را رد نمی‌کنم.
آقای موسوی با بیان اینکه آمریکایی‌ها خوشحال هستند که از این شرایط برای فشار به ایران استفاده کنند، یادآور شد: آقای پمپئو هم گفته است باید به مردم ایران را آنقدر فشار وارد کرد که از گرسنگی به دولتشان فشار آورند، با این وجود، ایران اقدامات لازم را انجام می‌دهد و امیدواریم این کشور دست از مداخله در امور دیگر کشور‌ها بردارد.
وی درباره دیدار سفیر ایران در کرواسی با برانکو مربی فوتبال هم گفت: من هم این اخباری که شما از آن خبر دارید، شنیده‌ام و اطلاع رسمی ندارم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص آخرین وضعیت امکان سفر زائران ایرانی به عراق، گفت: از آغاز سفر‌ها خبر ندارم، اما با توجه به شرایط عراق، توصیه مسافرتی ما پابرجا است، آژانس‌های مسافرتی می‌توانند با نمایندگی‌های وزارت خارجه با عراق در ارتباط باشند.

نشست کمیسیون مشترک برجام ۱۵ آذر در وین
سخنگوی وزارت امور خارجه از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ ۱۵ آذر در وین خبر داد.

آقای سید عباس موسوی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، تصریح کرد: ششم دسامبر (۱۵ آذر) نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر امور خارجه ایران و گروه ۱+۴ به احتمال قوی در وین برگزار می‌شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اقدامات برخی شبکه‌های معاند در رابطه با ناآرامی‌های اخیر در کشور هم، گفت: ما شاهد حمایت‌های امنیتی و تبلیغاتی برخی رسانه‌ها از اغتشاشگران بودیم که برنامه‌های عادی خود را قطع کرده و با برنامه‌های ویژه درصدد تشویق اغتشاشگران بودند که شکایتی از سوی سفارت ایران در انگلیس به آفکام ارائه شد و اقدامات حقوقی نیز ادامه دارد.
آقای موسوی همچنین در خصوص سفر نماینده ویژه کره جنوبی به تهران و محور مذاکرات وی، گفت: پس از اتفاقاتی که در خصوص بدهی‌های کره جنوبی به ایران رخ داد، سفر‌هایی را شاهد بودیم، رئیس بانک مرکزی به سئول رفت تا از بدهی‌ها برای خرید برخی اقلام استفاده شود، اما پس از تحریم‌ها از توافقات صورت گرفته جا زدند که با واکنش ایران مواجه شد، آن‌ها سپس خواستار ارسال فرستاده ویژه شدند و امیدواریم در این مذاکرات موانع بر سر راه برداشته شود و آن‌ها به تعهدات خود عمل کنند.
سخنگوی وزارت امورخارجه درباره رای قاضی فدرال آمریکا مبنی بر پرداخت غرامت به جیسون رضائیان هم گفت: آقای رضائیان براساس اسناد و اعترافات، متهم امنیتی بود و ایران هم در همان زمان که اشد مجازات برای وی صادر شده بود حکم را به حبس تغییر داد، اما سپس از سوی شورای عالی امنیت ملی و طی توافقاتی، آزاد شد و حالا اینکه وی شکایت کند و دستگاه‌ها، حکم پرداخت غرامت دهند، مردود است. آقای موسوی همچنین گفت: ایران می‌توانست رضائیان را مجازات کند و حالا وی از شرایط سوءاستفاده می‌کند، اگر بحث صدور حکم باشد کار‌های مشابه نیز می‌تواند انجام شود.
سخنگوی وزارت امورخارجه در خصوص کشته شدن یک ایرانی در استانبول و اینکه وی مدیر یک کانال تلگرامی معاند بوده، گفت: منتظر گزارش نهاد‌های امنیتی ترکیه هستیم، اما در خصوص علت نمی‌توان اظهار نظر کرد.

رفتار متناقض اروپایی‌ها برای ما قابل قبول نیست
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ادامه مواضع و رفتار‌های متناقض و دوگانه اروپایی‌ها در خصوص مذاکره با ایران، برای جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیست.

آقاي سید عباس موسوی در ادامه نشست خبری خود درباره اظهارات وزیر دفاع فرانسه مبنی بر ادامه مذاکره با تهران و البته ایستادن در کنار متحدانش از جمله آمریکا افزود: این موضع دائمی و همیشگی کشور‌هایی اروپایی است که در حرف اظهاراتی مطرح می‌کنند، اما در عمل کار دیگری انجام می‌دهند، این رفتار اروپایی‌ها برای ما قابل قبول نیست.
آقای موسوی تصریح کرد: وزیر دفاع فرانسه اظهارات بی‌ربط دیگری نیز داشته که آمریکا را به نقش آفرینی علیه ایران تشویق کرده که این مواضع محکوم و در تناقض با صحبت‌های سایر مقام‌های فرانسه است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سفر مایک پنس به کردستان عراق و امکان ایجاد ائتلاف میان اقلیم کردستان و آمریکا گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران با دولت عراق و منطقه اقلیم کردستان بسیار قوی است، چنانچه ایران در مواقع سختی به دولت عراق و اقلیم کردستان کمک کرده است.
وی همچنین گفت: این بدسلیقگی آقای مایک پنس بود که سفری مستقل به اقلیم انجام داد که البته با واکنش دولت مرکزی عراق مواجه شد.
آقای موسوی درباره محور‌های رایزنی ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در تهران، تصریح کرد:‌در سفر مهم ژنرال باجوا به ایران، طیف مختلفی از مسائل مانند دو جانبه، مرزی، سربازان ایرانی گروگان گرفته شده از سوی گروهک تروریستی و مسائل منطقه‌ای مطرح شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: پاکستان از جمله کشور‌هایی است که همواره روابط خوبی با ایران داشته و خواهان کاهش تنش در منطقه و بین کشور‌های اسلامی است و ایران هم از حسن نیت این کشور استقبال می‌کند.
آقای موسوی در خصوص بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص دیپلماسی اقتصادی هم گفت: بیانات رهبر انقلاب بسیار به جا بود و معاونت دیپلماسی اقتصادی هم بسیار فعال است و البته می‌دانید که وزارت خارجه تصدی‌گری نمی‌کند و وظیفه تسهیل دارد و ما در وزارت خارجه کار خود را ادامه می‌دهیم.
وی با بیان اینکه نتیجه این سیاست‌ها بستگی به عملکرد ارگان‌های دیگر دارد، افزود: اینکه می‌گوییم درب دیپلماسی باز است به معنای آن نیست که امید به خارج بسته‌ایم و کار‌ها را تعطیل کرده‌ایم.
آقای موسوی در خصوص لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا و اظهارات رئیس موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: مقام‌های آمریکایی را در سطحی نمی‌بینیم که بخواهند در مورد تعهدات ما در برجام اظهار نظر کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: همکاری ایران با آژانس ادامه دارد و گزارش‌های آژانس هم مبین همین همکاری است، امیدواریم در دوره جدید هم آژانس بی‌طرفی خود را حفظ کند.

دخالت بيگانگان در امور داخلی ایران محکوم است
سخنگوی وزارت امور خارجه، دخالت مقامات و برخی از کشور‌های بیگانه در امور داخلی ایران را محکوم کرد.

آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود با اشاره به اتفاق ناخوشایند هفته گذشته در کشور، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران دخالت کشور‌ها و شخصیت‌های بیگانه را در امور داخلی خود محکوم می‌کند.
آقای موسوی افزود: جمهوری اسلامی ایران اعتراضات مسالمت آمیز را حق مردم می‌داند، چراکه در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است و در چارچوب قانون همه می‌توانند حرف خود را بیان کنند، اما حساب اغتشاشگران از مردم جدا است.