مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران عنوان کرد:

حرکت تهران به سمت هوش مصنوعی در شبکه آب

به گزارش نویدتهران،مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: سالانه 20 میلیون متر مکعب پساب تصفیه‌شده به پالایشگاه نفت تهران تحویل می‌شود.
محمد پرورش مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه سالانه 20 میلیون متر مکعب پساب تصفیه‌شده برابر با استاندارد مصوب سازمان محیط زیست کشور به پالایشگاه نفت تهران تحویل می‌شود، افزود: این کار بر اساس قرارداد سال 94 به مدت 30 سال از زمان آغاز بهره‌برداری با دبی متوسط حدود 600 لیتر بر ثانیه خواهد بود.
وی در ادامه بیان داشت: حدود 3500 متر خط انتقال پساب نیز با قطر 800 میلی‌متر از محل کانال خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران به پالایشگاه طراحی شده است و در بخش ساخت ایستگاه پمپاژ نیز ساختمان اپراتور ایستگاه، تاسیسات برق و یک دستگاه سانتریفیوژ نصب و عملیاتی شده و ایستگاه پمپاژ نیز به زودی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
پرورش با اشاره به اینکه با اجرای کامل این پروژه به میزان 60 درصد از آب شرب شهری مصرفی در پالایشگاه به شبکه آب شهری بازمی‌گردد و همچنین بخشی از پساب این تصفیه‌خانه به شرکت آب منطقه‌ای فروخته می‌شود تا در اختیار کشاورزان مناطق پایین‌دست قرار گیرد، تصریح کرد: حجم این تحویل نیز بستگی به میزان دبی روزانه تصفیه‌خانه داشته و متغیر است، اما به‌طور میانگین 345 هزار متر مکعب در روز خواهد بود.

*24 درصد ميزان آب بدون درآمد تهران
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران میزان آب بدون درآمد آبفای استان تهران را 24 درصد ذکر کرد و یاد آورشد: از این میزان حدود 11 درصد هدررفت ظاهری آب است که در محاسبات ما وارد نشده یا شامل انشعاب‌های غیرمجاز، آبیاری فضای سبز و … است.
وی ادامه داد: حدود 2.5 تا 3 درصد نیز صرف فرآیند تصفیه آب، شامل شست‌وشوی تصفیه‌خانه‌ها و غیره می‌شود و در نهایت، هدررفت واقعی آب 10 درصد در طول 18 هزار کیلومتر شبکه آب است.
پرورش با اشاره به این مطلب که در سال‌های گذشته به ازای هر سال، نیم‌درصد کاهش هدررفت آب داشته‌ایم که روند موفقیت آمیزی بوده است، افزود: برای هر یک‌درصد کاهش هدررفت آب معادل 250 تا 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز است و از آنجا که آب و فاضلاب استان تهران برای این امر اعتبار دولتی دریافت نمی‌کند، انجام این روند بسیار دشوار بوده و همین امر سبب می‌شود که موضوع اقتصاد آب، از اهمیت بیشتری برخوردار باشد.

*اقتصاد آب مهم‌ترین چالش آبفای کشور
وی مهم‌ترین چالش صنعت آب و فاضلاب کشور را اقتصاد آب دانست و با بیان اینکه، برای یک متر مکعب آب که معادل 1000 لیتر است کمتر از هزینه یک بطری آب معدنی نیم‌لیتری از مشترکان هزینه دریافت می‌شود گفت: این موضوع سبب می‌شود تا دخل با خرج شرکت آب و فاضلاب با هم متناسب نباشد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار داشت: باید برای نجات صنعت آب و فاضلاب از وضعیت کنونی و به‌روزکردن تاسیساتش توجه ویژه‌ای به اقتصاد آب داشت، لذا منطقی نیست که در طرح جمع‌آوری فاضلاب برای هر مترمکعب بیش از 800 تومان هزینه شود اما تنها 300 تومان از مشترک فاضلاب دریافت شود.

*اجرای طرح اسکادا در آبفای استان تهران
وی در خصوص اجرای طرح اسکادا با بیان این مطلب که،‌ در سطح جهان تنها 6 پایتخت وجود دارد که به سمت هوش مصنوعی حرکت کرده‌اند که خوشبختانه در تهران نیز این هوشمندسازی در قالب پروژه اسکادا در حال اجرا است، افزود: در همین خصوص پیشنهادی به معاون اول رئیس‌جمهوری در قالب طرح اسکادا ارائه داده‌ایم که بر اساس آن، تهران به سمت هوش مصنوعی حرکت خواهد کرد که این طرح در قالب فایناس ۱۰۰ میلیون یورویی و با مشارکت ۱۱ شرکت خارجی، قرار است اطلاعات مکانی لوله‌های آب را در اختیار شهرداری قرار دهد.
محمد پرورش ادامه داد: یکی از ویژگی‌های طرح اسکادا این است که تاسیسات سایر دستگاه‌های خدمات‌رسان به تاسیسات و لوله‌های آب آسیبی وارد نکنند و بلعکس، تاسیسات آبرسانی نیز به سایر دستگاه‌های خدمات رسان صدمه نزند.
وی با بیان اینکه هم اکنون حدود ۱۶۰ میلیارد تومان از سازمان‌های دولتی و نظامی طلبکار هستیم گفت: در صورتیکه این مطالبات وصول شود می‌توانیم پروژه‌های عمرانی و خدماتی بیشتری را در تهران انجام داده و خدمات بهتری به مشترکان ارائه دهیم.