نهاوندیان:

حراست از آزادی بیان مهم‌ترین وظیفه دولت است

%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%88%d9%86%d8%af%db%8c%d8%a7%d9%86رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه اخلاق باید معیار پیشرفت رسانه‌ها باشد گفت: مطبوعات ما باید کمک کنند فضای رشد و شکوفایی اقتصادی در جامعه ایجاد شود و در این مسیر مهم‌ترین وظیفه دولت در قبال رسانه حراست از آزادی بیان است.
محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهور در آیین اختتامیه بیست‌و‌دومین نمایشگاه مطبوعات که عصر جمعه ۲۱ آبان‌ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: مطبوعات چشم و آینه جامعه است.

به گزارش نوید تهران وبه نقل از ایکنا،وی افزود: مطبوعات چشم بیدار مردم برای دیدن زوایایی است که مردم می‌خواهند ببینند و آینه جامعه است. اعتلای مطبوعات اعتلای جامعه است. اگر در مطبوعات اخلاق، فضائل و آگاهی ببینیم این موارد تجلی آگاهی در جامعه و افزایش آن است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه مطبوعات وظیفه روشنگری دارند، اضافه کرد: شعار نمایشگاه که شفافیت و صداقت بود بسیار هوشمندانه انتخاب شد. شفافیت نیاز رشد جامعه است چراکه در پنهان‌کاری و ناآگاهی نمی‌توان رشد کرد.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه شفافیت لازمه رشد پایدار است، تصریح کرد: شفافیت باعث رشد مشارکت مردم و مسئولان می‌شود، لذا باید در تمامی موضوعات این شفافیت حفظ شود. در شفافیت باید بر عمق و گستردگی آن تاکید و تمام حقیقت را به صورت کامل بیان کنیم.

وی با بیان اینکه شفافیت باعث تبیین مسائل در جامعه می‌شود، گفت: در کشور روزنامه‌های عمیق‌تر، تیترهای درشت‌تر انتخاب نمی‌کنند چراکه می‌خواهند مخاطب خود، تیترش را انتخاب کند، اما در روزنامه‌هایی که تیتر‌های درشت انتخاب می‌کنند به ذائقه مخاطب توجهی نمی‌کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: برخورد دوگانه شفافیت به روشنگری جامعه کمک نمی‌کند. در شفافیت رسانه داستان یک طرفه خیلی برد ندارد و در قواعد مطبوعاتی اینطور است که اگر از کسی نام بردید به دیگری هم تریبون بدهید حتی در حدی که بگوید این سخن راست است یا دورغ.

نهاوندیان گفت: نمی‌شود از دروغ و افترا برای پیشبرد اهداف سیاسی استفاده کرد و روزنامه‌نگار حرفه‌ای باید سخن دو طرف را منعکس کند. صداقت، یک مفهوم اخلاقی است و لازمه صداقت این است که اصول اخلاقی را در اطلاع‌رسانی و تحلیل‌ها رعایت کنیم.

وی با بیان اینکه اخلاق باید معیار پیشرفت رسانه‌ها باشد، افزود: امیرالمومنین در خصال می‌فرمایند که از سه دسته انسان باید پرهیز کرد. دسته اول کسی است که قرآن می‌خواند و اثر آن را می‌‌بیند، و همین حالت او باعث ایجاد خودشیفتگی می‌شود و او را متهم به کفر، بی‌دینی و شرک می‌کند.

نهاوندیان با بیان اینکه نباید با انگیزه دینی دیگران را متهم کنیم، گفت: ما پیرو دینی هستیم که به ما دستور آزادی بیان و دفاع داده است. دین به ما دستور داده است که حتی اگر با کسی دشمنی داریم، حق نداریم خلاف عدل سخن بگوییم.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: اگر می‌خواهیم عدالت در جامعه برقرار شود مسیر آن جز حرکت در راه عدالت و عمل به آن نیست. حیات مطبوعات هم جز حیات جامعه نیست.

وی بیان کرد: حراست از آزادی بیان مهم‌ترین وظیفه دولت در قبال رسانه هاست. مطبوعات ما باید کمک کنند فضای رشد و شکوفایی اقتصادی در جامعه ایجاد شود. با پراکندگی یأس، رونق اقتصادی محقق نمی‎شود.

نهاوندیان با اشاره به اینکه حمایت از توسعه رسانه‌ها و توانمندسازی آنها وظیفه دولت است، گفت: در همین خصوص تخصیص ۱۰۰ درصدی یارانه مطبوعات محقق شده و تا چند روز آینده پرداخت می‎شود.