بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست با خبرنگاران:

حذف ارز ترجیحی تکلیف قانونی دولت است

به گزارش نویدتهران،سخنگوی دولت با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی تکلیف قانونی دولت است و دولت متعهد به اجرای قانون است، در عین حال تأکید کرد: معیشت و حفظ قدرت خرید مردم خط قرمز دولت است و رییس‌جمهور تأکید دارد بدون درنظرگرفتن راهکارهای کارآمد حمایتی اقدامی در این زمینه نشود.

علی بهادری جهرمی در چهارمین نشست خبری سخنگوی دولت، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری به مناسبت قیام تاریخی ۱۹ دی ۱۳۵۶ مردم قم گفت: بيانات رهبر معظم انقلاب براي اعضاي دولت روحيه بخش بود. قطعا حضور دولتمردان در بین مردم با قوت بيشتري ادامه خواهد داشت و رئیس جمهور محترم هم بر ارتباط مستمر اعضای کابینه با مردم و نخبگان تاکید کرده اند.

سخنگوی دولت گفت: همچنین عمل به وعده ها و استفاده از نظرات متخصصین مورد توجه دولت خواهد بود و هرکجا که عمل به وعده ها امکان پذیر نباشد صادقانه با مردم در میان خواهيم گذاشت.

بهادری جهرمی از مردم در برپايي مراسمات گراميداشت سالگرد شهادت شهيد سليماني و حضور پر شور در تشييع پيكر ۲۵۰ شهيد دوران دفاع مقدس تشکر کرد و جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و شهداي مراسم تشييع پيكر سردار سليماني در كرمان را گرامی داشت.

وی در ادامه ضمن ابراز همدردی با مردم مناطق سیل زده جنوب كشور به بیان اقدامات گزارش در این زمینه پرداخت و اظهار داشت: همانطور كه سازمان هواشناسي پيش بيني كرده بود و در چندين نوبت به مردم و مسئولان استاني، هشدار داده بود، شاهد وقوع سيل در برخي از مناطق جنوبي كشور خصوصاً استان هاي فارس، كرمان و سيستان و بلوچستان بوديم كه متأسفانه خساراتي را براي بخش هاي مسكوني، كشاورزي و دامداري مردم و همچنين زيرساخت ها از جمله راه هاي مواصلاتي، مخابراتي، شبكه برق و آب در پي داشت.

سخنگوی دولت اظهار داشت: خوشبختانه با اعلام هشدار و اقدامات پيشگيرانه و همچنين تخليه برخي مناطق روستايي از ورود خسارت گسترده، تا حد زيادي جلوگيري شد. بلافاصله وزير محترم نيرو نيز از طرف دولت به منطقه اعزام شد و پيگيري وضعيت خسارات و امدادسراني به سيل زدگان را دنبال كرد. پس از ايشان هم معاون اول رئيس جمهور، وزیر جهاد کشاورزی و وزير كشور بازدیدهای میدانی خوبی را از استان های سیل زده به عمل آوردند و همه دستگاه هاي دولتي، امدادي، بسيج و سپاه نيز به ميدان آمده اند که انشاا… اقدامات لازم برای جبران خسارات وارده با سرعت صورت گيرد.

بهادری جهرمی ادامه داد: در اين خصوص چند اقدام فوري نيز صورت گرفت. اتصال سريع برق، آب، رفع انسداد راه ها و شبكه مخابرات، تخليه سريع آب از مناطق سيل زده، اختصاص ۲۰۰ هزار ميليارد تومان تنخواه براي استان هاي سيل زده، ايجاد مراكز اسكان اضطراري، توزيع اقلام مورد نياز همچون چادر، پتو، مواد غذايي و خوراكي، سوخت و برخي لوازم ضروري زندگي، از جمله اقدامات عملياتي فوري براي رسيدگي به مردم بوده است. با اين وجود همه بخش هاي دولت و نهادهاي انقلابي و نيروهاي مردمي در كنار سيل زدگان خواهند بود و كمك به آن ها را رها نخواهند كرد. به همين منظور كمك هايي براي بازسازي تاسيسات زيربنايي، و تسهيلاتي براي بازسازي منازل تخريب شده و تامين لوازم خانگي و سرمايه اي در نظر گرفته شده است كه با اختصاص بودجه مناسب از طريق استانداري ها و بنياد مسكن انقلاب اسلامي توجه به مناطق سيل زده صورت خواهد گرفت.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: احتمالا در اوایل هفته آینده در همین مناطق مجددا باران های نسبتا سنگین خواهیم داشت که ضرورت دارد هم مردم و هم دستگاههای دولتی از هم اکنون آمادگی لازم را برای کاهش خسارات داشته باشند.

تشكيل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال؛ نشانه توجه دولت به كسب و كارهاي ديجيتالي

بهادری جهرمی تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال را از مصوبات اخیر هیأت وزیران عنوان کرد و پیگیری این موضوع را از اولویت‌های کاری دولت دانست و اظهار داشت: اعضای دولت با تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال مرکب از وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موافقت کردند.

وی افزود: توسعه زیرساخت های اقتصاد دیجیتال، برطرف کردن موانع و شتاب بخشی به شکل گیری زیست بوم اقتصاد دیجیتال در کشور، حمایت از پلتفرم ها و کسب و کارهای دیجیتال و فناوری پایه در کشور، بسترسازی برای توسعه اشتغال فناوری پایه در کشور، برطرف کردن موانع فعالیت پلتفرم های ایرانی در سطح بین المللی و توسعه مهارت های الزام آور اقتصاد دیجیتال، از جمله وظایف کارگروه یاد شده است.

تشکیل شورای‌عالی امور ایرانیان خارج کشور

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به تشکیل شورای‌عالی امور ایرانیان خارج کشور در دو هفته اخیر، گفت: نخستین جلسه شوراي عالي امور ايرانيان خارج كشور ۱۱ دي ماه با حضور رئيس جمهور برگزار شد و رئيس جمهور بر حمايت و رسيدگي به مسائل ايرانيان خارج از كشور از جمله مسائل كنسولي، تحصيلي و تجاري تاكيد كردند. همچنين در اين خصوص سامانه میخک وزارت خارجه بعنوان پرسمان تردد محیطی راه اندازي شده است و ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند سوالات خود را در آنجا مطرح کنند و ظرف مدت كوتاهي پاسخ آن را دريافت نمايند. به منظور تسهیل در تردد ایرانیان خارج از کشور كه مشمول خدمت سربازي هستند، فرصت دو سفر سالانه به ايران در نظر گرفته شده كه بدون مانعي بتوانند به كشور رفت و آمد كنند. برای نخستین بار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عضویت شورای عالی ایرانیان خارج از کشور درآمد. لايحه جامع ايرانيان خارج از كشور نيز به منظور حمايت از حقوق اين دسته از هموطنان در دولت در حال تدوين است.

بهادری جهرمی همچنین گفت: در راستای تسهیل در تردد کسانی که مشمول سربازی هستند و در حال حاضر در خارج از کشور حضور دارند با حمایت رهبر معظم انقلاب مجوز دو بار حضور در سال به داخل کشور صادر شده است.

کمبودی در زمینه واکسن نداریم

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست درباره اقدامات انجام شده برای مقابله با کرونا، توضیح داد: در موضوع كرونا با عنايت خدا، همراهي مردم و تلاش هاي شبانه روزي دولت، به نقطه اميدوار كننده و قابل قبولي رسيده ايم. حدود ۱۲۳ ميليون دوز واكسن تزريق شده، بيش از ۶۰ ميليون نفر دوز اول، ۵۲ ميليون نفر دوز دوم و بيش از ۱۰ ميليون نفر دوز سوم واكسن را دريافت كرده اند. آمار مبتلايان هم كاهش قابل توجهي داشته است و به زير ۲ هزار نفر و آمار فوتي ها به كمتر از ۴۰ نفر رسيده است.

وی افزود: اين در حالي است كه در ابتداي شهريورماه كه دولت مردمي شروع به كار كرد، كمتر از ۱۸ ميليون نفر دوز اول و كمتر از ۷ميليون نفر دوز دوم واكسن را دريافت كرده بودند و در زمينه آمار مبتلايان نيز حدود ۴۰ هزار نفر ابتلاي روزانه و نزديك به ۷۰۰ نفر فوتي را شاهد بوديم. در همين مدت از يك نقشه تقريبا قرمز كرونايي به يك نقشه تقريبا آبي رسيده ايم و تمام آن ۳۶۰ شهري كه قرمز بود امروز آبي يا زرد شده اند.

بهادری جهرمی در ادامه گفت: امروز البته خطر كرونا به طور كامل برطرف نشده و در معرض سويه هاي جديد نظير اميكرون كه به شدت گسترش پذير است، هستيم. اگر مي‌خواهیم محدوديت ها برنگردد، خانواده هاي بيشتري داغدار نشوند، كسب و كارها رونق يابند، درهاي مدارس، دانشگاه ها، مساجد، سينماها و ورزشگاه ها باز باشد، بايد دوز سوم واكسن را هرچه سريعتر تزريق كنيم و از رعايت شيوه نامه هاي بهداشتي مثل ماسك و رعايت فاصله اجتماعي غافل نشويم. اين خواسته دولت از مردم است و ما اميدواريم اين همراهي و اطمينان مردم به دولت در ادامه نيز استمرار داشته باشد. ادامه این روند ، نیازمند استمرار رعایت دستورالعمل های بهداشتی و تزریق دوز سوم توسط مردم عزیز است .

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص واردات واکسن گفت: برای واکسن هیچ گونه محدودیتی نداریم. ۹ میلیون نفر تا الان دوز سوم را تزریق کرده اند. تا زمانیکه نیاز داشته باشیم چه از طریق واردات چه از طریق داخلی واکسن تامین می شود.

رویکرد دولت در افزایش حقوق کارکنان عدالت محورانه است

سخنگوی دولت در خصوص افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان نیز گفت: دولت اصلی ترین مدافع متناسب سازی حقوق کارکنان شریف با محوریت عدالت است . یکی از آسیب های پرداخت حقوق بخشی نگری است. طبعا افزایش حقوق متوازن با محوریت عدالت در دستور کار دولت است.

وی افزود: در لایحه بودجه سال آینده میزان افزایش حقوق کارکنان دولت ۱۰ درصد نیست بلکه میانگین افزایش حقوق مجموع کارکنان دولت در سطح کشور ۱۰ درصد است. بر همین اساس میزان افزایش حقوق کارکنان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ با رویکرد عدالت در توزیع، ۲۹ درصد رشد برای حداقل حقوق است و حقوق تا ۵ میلیون تومان هم از مالیات معاف گردیده؛‌ و بقیه کارمندان هم به‌صورت پلکانی حقوقشان رشد دارد.

بهادری جهرمی گفت: این در حالی است که ما در سالیان گذشته شاهد یک سیکل معیوب بودیم؛ حقوق ها براساس منابع غیر پایدار ۲۰ درصد بالا می‌رفت و با استقراض از بانک مرکزی و رشد نقدینگی و تورم، بیشتر از آن به هزینه های مردم اضافه می شد؛ این روش هیچ نتیجه ای جز افزایش فاصله طبقاتی نداشت؛ کما اینکه در هشت سال گذشته ضریب جینی از مرز ۴۰ واحد عبور کرده است.

وی افزود: از طرف دیگر یکی از نکاتی که دولت در بحث افزایش حقوق مورد توجه دارد این است که افزایش مساوی و ثابت حقوق برای همه کارمندان صرفنظر از توجه به میزان حقوقی که امروز دریافت می کنند مناسب و عادلانه نیست و باید افرادی که پایه حقوق پایین تری دارند افزایش بیشتری داشته باشند و آنهایی که پایه حقوق بالاتری دارند افزایش حقوق کمتری داشته باشند و این افزایش به صورت پلکانی انجام شود، تا بتوانیم به مرحله ای برسیم که نظام جبران خدمات کارکنان دولت متوازن تر و عادلانه تر باشد.

کانادا برای برخورد با مجرمین همکاری مناسب را با ایران نداشته است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص استرداد مجرمین مالی ایرانی ساکن در کانادا و بازگشت اموال عمومی به تاراج رفته گفت: در این زمینه یک همکاری مشترک میان دولت، قوه قضائیه و پلیس اینترپل نیروی انتظامی وجود دارد و همه برای استرداد مجرمین متواری مالی همراه و جدی هستند و اثر این را در ماه های اخیر با استرداد برخی مجرمان دانه درشت به کشور ملاحظه کرده اید و مابقی تبهکاران و غارتگران اموال مردم و بیت المال نیز که به خارج از کشور فرار کرده اند قانون در تعقیب شان است.

بهادری جهرمی افزود: در دولت نیز وزارت دادگستری به‏‌عنوان دستگاه مسئول در حوزه انعقاد موافقت‏‌نامه‏ های دوجانبه حقوقی و قضایی با سایر کشورها همواره انعقاد موافقت‏‌نامه استرداد مجرمان را در اولویت قرار داده است و تاکنون تعداد ۲۸موافقت‏‌نامه در زمینه استرداد مجرمان با سایر کشورها منعقد گردیده است.

وی تصریح کرد: اما كانادا همواره در طول ۱۰ سال گذشته محدوديتهاي زيادي براي ايرانيان جهت نقل و انتقالات پولي، حتي در مواردي براي پرداخت قبوض آب و برق مربوط به اماكن ديپلماتيك ايران اعمال كرده است، کانادا همکاری مناسب برای برخورد با مجرمین را با ایران نداشته است.

سخنگوی دولت افزود: ما همواره خواستار استرداد اين مجرمين به كشور و بازگشت اموال غارت شده بوده ايم. در اين رابطه از مسيرهاي ديپلماتيك مثل ديدارهاي مستقيم با مقامات كانادايي يا از طريق حفاظت منافع و يا اينترپل موضوع را به آنها منعكس كرده و خواستار اقدام آنها شده ايم. پليس بين الملل ايران در ديدارهايي كه با طرف كانادايي داشته اين موضوع را خواستار شده ولي طرف كانادايي در اين زمينه هيچ اراده اي براي همكاري از خود نشان نداده است.

سخنگوی دولت گفت: در مورد مجرمین اقتصادی علاوه بر استرداد خود مجرم، استرداد اموال مجرمین در دستور قرار دارد. لذا دولت از هیچ راهکار قانونی برای صیانت از حقوق مردم و متضررین از جرائم فروگذار نخواهد کرد.

خط قرمز دولت معیشت مردم است

سخنگوی دولت در خصوص حذف ارز ترجیحی گفت: حذف ارز ترجیحی قانون مجلس شورای اسلامی است و دولت مکلف به اجرای قانون است. خط قرمز دولت معیشت مردم است. نکته مهم این است که در قانون مجلس، راهکار جبران حذف ارز ترجیحی پیش بینی نشده است .

بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: اولویت دولت حفظ قدرت خرید و بهبود معیشت مردم است و رئیس جمهور تأکید دارد بدون در نظر گرفتن راهکارهای کارآمد حمایتی، تغییری در اجرا صورت نگیرد.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه ۱۴۰۰، سقفی برای ارز ترجیحی در نظر گرفته بود که تقریبا تمام این منابع تا پیش از شروع به کار دولت جدید هزینه شده بود و دولت سیزدهم برای پرداخت های مربوط به چندماه باقیمانده تا پایان سال نیاز به اخذ مجوز جدید از مجلس داشت که برای این منظور یک لایحه دوفوریتی به مجلس محترم ارسال کرد که فوریت آن مورد تصویب قرار نگرفت. لذا دولت عملا مکلف شد سیاست اصلاح نظام پرداخت یارانه ها را با سرعت بیشتری در پیش بگیرد.

بهادری جهرمی افزود: خوشبختانه الان یک وفاق و وحدت نظری برای چاره جویی این مسئله با در نظر گرفتن بهبود معیشت مردم و حذف رانت و فساد از ارز ترجیحی در مجلس و دولت وجود دارد و همه برای اصلاح امور بر مبنای یک سیاست اقتصادی پایدار و موثر هم نظرند.

وی در ادامه اظهار داشت: علت اینکه دولت آن لایحه را در آبان ماه با قید دو فوریت به مجلس محترم ارائه نمود فوریت و اهمیت تعیین تکلیف ارز ترجیحی و راهکار جایگزین آن بود تا خارج از نوبت رسیدگی و در دستور کار مجلس محترم قرار گیرد.

سخنگوی دولت گفت: مساله دو فوریت جلوگیری از فوت فرصت و اولویت موضوع نسبت به سایر موارد در دستور است که این لایحه هم طبیعتا از موارد مهم و ضروری جامعه است که باید تکلیف آن روشن می شد.

بهادری جهرمی تاکید داشت: تا زمان تصمیم گیری نهایی در خصوص اصلاح تغییر شیوه پرداخت یارانه ها، هیچ تغییری در تامین ارز ترجیحی صورت نمی گیرد و منابع لازم در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

محور سفر رییس جمهور به روسیه اقتصادی و تجاری است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص سفر رییس جمهور به روسیه نیز گفت: رئیس جمهور به دعوت آقای پوتین سفری به مسکو خواهند داشت. محوریت سفر اقتصادی و تجاری است و سیاست ما نگاه متوازن است.

وی افزود: پیش از این هم شاهد سفر رئیس جمهور به سایر کشورهای منطقه بوده اید.

عمده موارد خواسته شده AFC محقق شد

سخنگوی دولت در خصوص حذف سه تیم ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا اظهار داشت: اعتقاد دولت اداره مردمی باشگاه های ورزشی بویژه باشگاه های مردمی استقلال و پرسپولیس است.

وی ادامه داد: این موضوع از سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۴) مطرح بوده و متاسفانه در داخل به طور جدی به موضوع توجه نشده است. همانطور که اهالی فوتبال می دانند “ای اف سی” استاندارهای خاص خود را برای حضور باشگاه ها در لیگ قهرمانان آسیا دارد و امسال علاوه بر حذف دو تیم ایرانی، شاهد حذف برخی از تیم های مطرح عربستان، امارات، ژاپن، و کره جنوبی از لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۲ هستیم.

وی ادامه داد: البته ظاهراً عمده موارد خواسته شده AFC محقق شد اما متاسفانه مشکلات متعددی از گذشته باقی مانده و الان همه بخش های دولت در کنار مدیران هردو باشگاه و مسئولان فدراسیون در حل مسائل باقیمانده فعال و دغدغه مند و پای کار هستند و امیدواریم مدیران هر دو تیم و مسئولان فدراسیون فوتبال نیز با انجام وظایف و پیگیری های خود بتوانند در جهت حل مشکل و حضور تیم های پرطرفدار ما در لیگ قهرمانان آسیا قدم بردارند.

بهادری جهرمی خاطر نشان کرد: البته طبق گزارشی که به من داده اند، ظاهراً در این مورد هنوز فرصت استیناف خواهی را داریم و اقدامات اصلی ساختاری هم به همت وزارت ورزش و جوانان و همراهی وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس انجام شده است.

آزادسازی بدهی های انباشته شده کره جنوبی به ایران، ارتباطی به مذاکرات وین ندارد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص حضور نماینده کره جنوبی در وین نیز گفت: موضوع آزادسازی بدهی های انباشته شده کره جنوبی به ایران، ارتباطی به مذاکرات وین ندارد و کره جنوبی که تاکنون برخلاف مناسبات بین المللی، دارائی های جمهوری اسلامی ایران را بلوکه کرده است، باید مطابق موازین حقوقی در اسرع وقت نسبت به آزادسازی همه پول های ایران – و نه فقط بخشی از آنها – اقدام نماید.

وی افزود: البته سفر معاون وزیر خارجه کره به ابتکار خودشان بوده و بدیهی است که معاون محترم سیاسی وزیر خارجه از هر فرصتی برای مطالبه درست این حق ملت ایران استفاده خواهد کرد و مسئولیت حقوقی و سیاسی دولت کره جنوبی را به آنها یادآور خواهد شد.

سخنگوی دولت درباره حضور نمایندگان دیگر کشورها در وین، این سفرها تصمیم مستقل کشورها و مربوط به روابط دوجانبه آن‌هاست و انجام چنین رایزنی‌هایی، مربوط به خودشان است و فضای مذاکرات را تحت تأثیر قرار نخواهد داد. طبیعی است که هیأت ایرانی در چنین دیدارهایی دخالتی ندارد و بنای اظهار نظر در این مورد را هم نداشته و ندارد.

همه تصمیمات اقتصادی دولت با همدلی و همکاری تیم اقتصادی اتخاذ می شود

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالاتی در خصوص شایعه تغییر و ترمیم کابینه گفت: خواهش می کنم از انعکاس هرگونه شایعه به ویژه در حوزه هایی که دغدغه مردم هست و با معیشت مردم سر و کار دارد پرهیز شود رابطه دولت با مردم شفاف است و هر تصمیم که بخواهد اتخاذ شود اول با مردم در میان گذاشته می شود. همه تصمیمات اقتصادی دولت با همدلی و همکاری تیم اقتصادی اتخاذ می شود.

وی ادامه داد: دستاوردهای خوب اقتصادی دولت مانند کنترل بازار ارز و تصمیمات خوبی که برای تثبیت بازار سرمایه اتخاذ شد تصمیماتی است که در جلسات مستمر ستاد هماهنگی اقتصادی با حضور تیم اقتصادی دولت و با همدلی وهمکاری مشترک همیشگی انجام می شود و موضوعات بخشی نیست لذا همه تصمیمات اقتصادی در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به صورت مشترک تحت مدیریت معاون اول رئیس جمهور اتخاذ می شود. به گواه بسیاری از افرادی که در دولت های مختلف حضور داشته اند، همدلی ، هماهنگی و همکاری موجود در بین اعضای اقتصادی دولت کم نظیر است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه اصلاح نظام اقتصادی کار میان مدت و بلندمدتی است گفت: تورم امروز به دلیل اقدامات دیروز است.

بهادری جهرمی ادامه داد: ثبات حوزه ارز حاصل همکاری های مشترک تیم اقتصادی دولت است.

تنها نماینده رسمی ایران در مذاکرات آقای دکتر علی باقری هستند

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسی نیز گفت: تنها نماینده رسمی ایران در مذاکرات آقای دکتر علی باقری هستند. هیچ شخص و کشور دیگری نماینده ایران نیست. طبیعی است کشورهای دیگر در چارچوب اقدامات دیپلماتیک کشور خودشان اقدام می کنند‌. برخی حضور رسانه ای بیشتری دارند. بنابراین هیچ کشور و مقام دیگری نمایندگی از دولت ایران در مذاکرات ندارد همچنین جایگاه مقامات سابق کشور نیز محترم است و به روش های دیپلماتیک حمایت می شوند.

ستاد ملی کرونا فعلا برنامه ای برای اعمال محدودیت ندارد.

سخنگوی دولت در خصوص برنامه دولت برای محدودیتهای کرونایی گفت: ستاد ملی کرونا فعلا برنامه ای برای اعمال محدودیت ندارد. اگر مردم عزیز به تزریق دوز سوم واکسن و رعایت شیوه های بهداشتی (ماسک و فاصله گذاری اجتماعی) اهتمام و توجه داشته باشند و خطری سلامتی مردم را تهدید نکند، شاهد محدودیت خاصی نخواهیم بود. تصمیمات به همکاری همگانی ارتباط دارد.

آغاز جشنواره خرید شفاف از ۲۵ دی

بهادری جهرمی در خصوص برنامه دولت برای عرضه مستقیم کالاها در پایان سال گفت: دو اقدام مهم در ماه های پایانی دولت در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت است. اقدام نخست راه اندازی جشنواره “خرید شفاف” است که به منظور شفاف‌سازی نظام توزیع، نظارت کامل بر قیمت‌ها، حذف واسطه‌های زاید و کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده، از ۲۵ دی به مدت یک ماه در قالب اصناف منتخب، فروشگاه‌های مجازی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه‌وتره‌بار برگزار می‌شود.

وی افزود: اقدام دوم نیز تامین مالی زنجیره ای است که به جای شیوه سنتی دریافت تسهیلات مستقیم، فرآیند تأمین مالی بنگاه‌ها به صورت پیوسته و در طول زنجیره‌های تأمین و مبتنی بر جریان واقعی کالا و خدمات صورت می‌گیرد که در همین راستا تفاهم‌نامه ای میان وزارت صمت و ۷ بانک عامل امضا شد که نشان دهنده هماهنگی تیم اقتصادی دولت است. در این روش به جای تسهیلات نقدی می‌توان از ابزار‌های اعتباری مانند اوراق و برات و همچنین فاینانس استفاده کرد که علاوه بر کاهش نیاز به نقدینگی بنگاه‌ها منابع بانکی نیز به سمت فعالیت‌های مولد و تولیدی هدایت می‌شود.

بهادری جهرمی ادامه داد: با تحقق تامین مالی زنجیره‌ای منابع سرگردان نداریم، انحراف از منابع رخ نمی دهد و تسهیلات راکد نمی ماند. همچنین زنجیره های صنعتی که برای تامین زنجیره ای انتخاب شدند، زنجیره هایی بالغ، هدفمند و‌ نظام مند هستند. این موضوع یکی از اقدامات حلقه‌های زنجیره مقاوم شدن اقتصاد و تاب‌آوری تولیدگران، فعالان اقتصادی و صنعتگران در شرایط کنونی است.

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده نفتکش سانچی

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده نفتکش سانچی گفت: پرونده سانحه کشتی نفتکش سانچی از نظر حقوقی بین مالکان دو کشتی و شرکتهای بیمه گر کشتی ها و به عنوان پرداخت کننده خسارتها، علیه یکدیگر در جریان است. علاوه بر این، دعوای برخی کشورها در زمینه آلودگی دریایی، هزینه های عملیات نجات کشتی و اطفای حریق نیز علیه مالکان دو کشتی و شرکت های بیمه در جریان است.

وی ادامه داد: دعوایی برای تعیین مسئولین و میزان تقصیر هر کدام از کشتی ها مطرح است که در دادگاه هایی در چین و هنگ کنگ در حال رسیدگی است که هنوز منجر به صدور رای قطعی، نشده است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: در بحث خانواده جانباختگان عزیز نیز، شرکت ملی نفتکش ایران بلافاصله بعد از حادثه و قبل از آنکه شرکت بیمه بین المللی بخواهد، اقدامی انجام دهد در جهت تسهیل ارائه خدمات به این خانواده ها، پرداخت غرامت، گواهی فوت خدمه کشتی سانچی صادر و غرامت بیمه بین المللی ۲۱ خانواده پس از مراحل قانونی به آنها پرداخت شد.

منابع ارزی در حال برگشت است

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه دریافت مطالبات ایران از دیگر کشورها گفت: باتوجه به شرایط تحریم قاعدتا مشکلاتی وجود دارد اما مانع تامین ارزهای مورد نیاز کشور نیست و در حال حاضر با ابتکارات دولت سیزدهم، منابع ارزی در حال برگشت است و راهکارها متناسب با هر کشور تفاوت دارد. طبیعتا در دوران جنگ اقتصادی، راهکارهایی که برای رفع و خنثی سازی تحریم ها به کار گرفته می شود قابل بیان نیست اما اين اطمينان را به مردم و فعالان اقتصادي مي دهيم كه در اين زمينه دولت در حال تلاش مستمر و استفاده از همه ابزارهاي اقتصادي و ديپلماتيك است.

وی با بیان اینکه گزارش های آقای اوجی، وزیر نفت غرور آفرین و شادی آفرین است اظهار داشت: از تلاشهای ایشان و سایر ارگان های مرتبط در این حوزه تشکر می کنم.

دولت سیزدهم دولت وعده های صادق است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اعلام برخی آمارها گفت: قاعدتا اعضای دولت در چارچوب وظایف و برنامه ها ، وعده هایی که می دهند طبق دستور رییس جمهور محترم باید وعده های واقع بیانه و صادقانه باشد. طبق فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری هم، دولت خودش را مکلف به تحقق دستورات معظم له می داند و در اعلام وعده ها و پیگیری ها صادقانه عمل می کند. لذا دولت خودش را ملتزم به دادن وعده صادق می داند و اگر تحقق نیابد مقام مسئول مکلف به اعلام دلایل آن است.

بهادری جهرمی اظهار داشت: پایش عملکرد جزئی مهم از هر فرایندی اجرایی و نظارتی است. طبیعتا عملکردها هم توسط بخش های مختلفی در ریاست جمهوری بطور مستمر در حال پایش و ارزیابی هستند. همانطور که رییس جمهور محترم بارها تاکید کرده اند، دولت سیزدهم دولت وعده های صادق است و نظارت بر تحقق این مسئله بصورت کلی توسط شخص رئیس جمهور و معاون اول صورت میگیرد. از جهت حرکت در مسیر برنامه ریزی و بودجه سالیانه نیز سازمان برنامه و بودجه برای عدم انحراف وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی از خط مشی دولت نظارت خواهد کرد.

تضعیف و یا تقویت اعتماد مردم در گرو عملکرد دولت است نه در گرو شعارها

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص راهکار دولت برای بازگرداندن اعتماد اجتماعی گفت: اصلی ترین راهکار برای تقویت اعتماد مردم، عملکرد درست دولت است. دولت اعتقاد دارد تضعیف و یا تقویت اعتماد مردم در گرو عملکرد دولت است نه در گرو شعارها ، گفتار درمانی چاره درد مردم نیست به همین دلیل اصلی ترین راهکار برای تقویت اعتماد مردم عملکرد درست دولت و خدمت رسانی صادقانه و جلوگیری از اعلام وعده هایی است که محقق نشدنی هستند.

وی افزود: دولت با اولویت بندی مسائل مختلف، حل مشکلات کشور را در دستور کار قرار داد و به عنوان نمونه اقدام جهادی در دوره کرونا برای کاهش تلفات از همین نمونه است.

بهادری جهرمی با بیان اینکه شنیدن صدای مردم، مردمی بودن و حذف فاصله ها با مردم ، خدمت صادقانه و گفت و گوی صادقانه با مردم در دستور کار دولت قرار دارد اظهار داشت: دولت، مردم را محرم ترین و نزدیکترین افراد به خود می داند و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، هرجا که عمل به وعده ای با مشکل مواجهه شود حتما با مردم در میان می گذارد.

احیای عملکردهای جهاد سازندگی

سخنگوی دولت در خصوص احیای جهادسازندگی نیز گفت: موضوع احیای عملکردهای جهاد سازندگی یک موضوع جدی در دولت است که رییس جمهور هم بر آن تاکید دارند. در این زمینه ایشان دستوراتی داده اند و در حوزه معاون اول طرح ها و سازوکارهایی برای احیا این موضوع آماده و بر اساس آن تشکیل شورای عالی جهاد سازندگی به ریاست رییس جمهور و به منظور حمایت از همه گروه های جهادی و بسیج سازندگی به تصویب شورای عالی اداری رسیده است. دبیرخانه این شورا به زودی شکل گرفته و با تشکیل جلسه اقدامات لازم در این خصوص عملیاتی خواهد شد.

تعاملات با کشورها بر اساس اولویت های سیاسی و اقتصادی است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه های سفر رییس جمهور به کشورهای منطقه گفت: دولت سیزدهم به دنبال توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با همه کشورهای دنیا خصوصاً کشورهای منطقه و همسایگان است. در این خصوص بر اساس اولویت های سیاسی و اقتصادی و غیره، این تعاملات دنبال می شود و چنانچه ضرورتی به سفر ریاست محترم جمهوری باشد مقدمات و دستور کار آن از سوی وزارت امور خارجه و معاونت سیاسی دفتر رئیس جمهوری بر اساس اولویت ها تنظیم و انجام خواهد شد.

تغییر مقررات و پروتکل‌های قرنطینه‌ای دلیل استرداد برخی محصولات کشاورزی

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص استرداد محصولات کشاورزی نیز گفت: بازگشت محموله‌های صادراتی کشاورزی از برخی کشورها به‌دلیل تغییر مقررات و پروتکل‌های قرنطینه‌ای در کشورهای مقصد صادراتی بوده است. این کشورها اعلام می‌کنند باید محصولات صادراتی براساس مقررات و قوانین جدید این کشورها عرضه شود. به عنوان مثال، روسیه اعلام می‌کند‌ برای واردات باید بداند تولید‌کننده چه‌کسی است، در کجا و چه نوع محصولی را تولید و چه‌کسی آن را فرآوری و صادر کرده است. برای رفع این مشکل، وزارت جهاد کشاورزی، سامانه «سماک» (سامانه مجوزهای الکترونیک کشاورزی) را تاسیس کرده است. این سامانه باید از سال‌ها قبل ایجاد می‌شد .

وی افزود: لذا علت برگشت خوردن برخی محصولات کشاورزی اصلا موضوع باقیمانده سموم نبوده چراکه تولید‌کننده‌ای که محصول کشاورزی را‌ به‌منظور صادرات‌ تولید می‌کند، با دقت میزان استفاده از سموم را بررسی و مطابق آن تولید می‌کند. تولید‌کنندگان با استفاده بی‌رویه از سموم یا سموم بی‌کیفیت، اعتبار خود را در کشورهای مقصد خراب نمی‌کنند. ولی مقررات و دستورالعمل‌های کشورهای مقصد به‌طور مداوم تغییر می‌کند در نتیجه ما نیز باید محصولات صادراتی را مطابق این مقررات تولید و صادر کنیم.