وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

حج جایگاه مهمی در توسعه فضای سیاسی جهان دارد

به گزارش نویدتهران،آیین تکریم و معارفه نمایندگان پیشین و جدید ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی صبح امروز با حضور حجت الاسلام والمسلمین گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
سیدعباس صالحی در این آئین با بیان اینکه حج جایگاه مهمی در توسعه فضای سیاسی جهان دارد، به برخی ویژگی های شخصیتی و خدمات و تلاش های حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در دوران مسئولیتش اشاره کرد.

وی گفت: نقش حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در بعد معرفت افزایی و ابعاد معنوی و فرهنگی حج بر کسی پوشیده نیست، کارهای مختلف ایشان چه در دوره حضورشان به عنوان نماینده ولی فقیه و چه در دوره سرپرستی قابل توجه بوده است.

وی ادامه داد: از زمان حضور ایشان در سازمان حج و زیارت در پژوهشگاه حج و‌ زیارت به عنوان یک مکان تخصصی با صدها منشور معتبر، کتابخانه تخصصی حج و ‌زیارت، شبه شناسی و همچنین در حوزه آموزش ها و توجه به گروه مخاطبان، شاهد پیشرفت و ابعاد مختلف معرفت افزایی هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در حوزه نقش سیاسی و اجتماعی حج و ابعاد مهم زیارت در دوره های متوالی حضور آقای قاضی عسکر و همچنین تعامل با دنیای اسلام و عربستان، ارتباطات قابل توجهی بوده که به شکل طبیعی و‌ مویرگی برقرار شده است، در واقع این شخصیت فرصت های بدیعی را برای ارتباطات ایران اسلامی با دنیای اسلام فراهم کرد.

صالحی یادآور شد: ارتباط با مقامات عربستانی همراه با حفظ عزت ایرانی در دوره حضور و مسئولیت ایشان به خوبی شکل گرفت و در فضای توجه به خدمات زائر اعم از رفاهی و‌ زیارتی و همچنین در پیگیری امور حج و‌ زیارت خدمات قابل توجه داشت.

وی افزود: مساله کرامت و عزت زائر حج یک مساله جدی برای زائران بود و ایشان وقت زیادی برای این موضوع گذاشتند و به طور کلی دغدغه زائر یک موضوع روزمره برای ایشان به شمار می رفت. بی شک جایگاه ایشان در تاریخ حج و زیارت به واسطه حضور ایشان ماندگار خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به شرح برخی از ویژگی های شخصیتی حجت الاسلام والمسلمین نواب نماینده جدید ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی پرداخت و گفت: با وجود شناختی که از دیرباز از ایشان دارم خلاءهای موجود در سازمان حج و زیارت را پر خواهند کرد و گام به گام همراه با انقلابی که با رویش روبرو بوده است در فضای حج و‌ زیارت نیز رویش بیشتر را پیاده سازی خواهند کرد.

صالحی تصریح کرد: ایشان جایگاه قابل توجهی در فضای حو‌زه علمیه دارند، سرپرستی سازمان حج و زیات نیازمند یک پایگاه معتمد در میان حو‌زیان است که ایشان از این جایگاه همچون حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر برخوردا هستند.

وی در پایان گفت: سابقه ای که ایشان در این حوزه دارند در کنار حسن تعامل و ارتباطات ایشان با فضای تعاملات عمومی و تخصصی قابل توجه است.

گفتنی است در این آیین با حضور حجت الاسلام و المسلمین گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تولیت آستان شاه عبدالعظیم الحسینی، آیت الله حسینی بوشهری و جمعی از اساتید حوزه از مجموعه آثار «حج خونین» رونمایی شد.

یاد آور می شود، روز گذشته مقام معظم رهبری در حکمی حجت الاسلام سیدعبدالفتاح نواب را به نمایندگی ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرستی حجاج ایرانی منصوب کردند.