حاج حسن شایانفر گنجینه اسرار انقلاب جان به جان‌آفرین تسلیم کرد

%d8%b4%d8%a7%db%8c%d8%a7%d9%86-%d9%81%d8%b1

حاج حسن شایانفر گنجینه اسرار انقلاب، سردار گمنام عرصه جنگ نرم و مشاور فرهنگی روزنامه کیهان در آستانه اربعین حسینی(ع) جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

به گزارش نوید تهران وبه نقل ازتسنیم، حاج حسن شایانفر گنجینه اسرار انقلاب و مشاور فرهنگی روزنامه کیهان پس از چند دوره طولانی و سخت بیماری در آستانه اربعین حسینی(ع) جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

مرحوم حسن شایانفر مدیر دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان و مشاور فرهنگی حسین شریعتمداری از هفته پیش به‌دلیل خونریزی داخلی در بیمارستان بازرگان واقع در خیابان ری تهران بستری شده بود، ساعت ۲۴ شب گذشته به رحمت خدا پیوست.

وی روز پنجشنبه در حالی که صدایش جوهر نداشت و در آخرین تماس با مهدی فضائلی از همه دوستان رسانه‌ای، طلب حلالیت کرده بود.

دوستان رسانه‌ای اخیراً بنا به پیشنهاد عباس سلیمی نمین قرار بود پس از اربعین، مراسم بزرگداشتی برای وی برگزار کنند که اجل مهلت نداد این مراسم در حیات وی برگزار شود.

فرزند آقای شایانفر گفته است: دیروز عصر به من زنگ زد و گفت “بیا اینجا و فرزندت را هم بیاور تا برای آخرین بار ببینم شما را” . بعد از نماز مغرب اخبار مراسم تشییع خانم دباغ را نشان می‌داد و من گفتم خوش به حال ایشان که این ایام رفت و سعادتمند شد، اما ایشان گفت “من از ایشان سعادتمندتر می‌شوم و روز اربعین می‌روم”! ایشان قبل از فوتش به ما گفت “از اتاق بروید بیرون حضرت عزرائیل اینجاست!” فضای اتاق سنگین شده و… لحظاتی بعد به دیدار حق شتافت، رحمة الله علیه.

مرحوم شایانفر از عناصر انقلابی بود که نقش شگرفی در افشای عناصر ضدانقلاب و وابسته به استکبار جهانی داشت. ستون خواندنی نیمه پنهان در روزنامه کیهان حاصل زحمات وی و همکارانش بوده است.

مرحوم حسن شایانفر از چهره‌های برجسته فرهنگی کشور، مشاور فرهنگی و یار دیرینه حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان محسوب می‌شد، مرحوم شایانفر همواره به‌دلیل افشای ماهیت واقعی پرده‌نشینان و دستان پنهان و پیدای افراد پشت‌پرده جریان‌های معاند با انقلاب اسلامی از جمله فراماسون‌ها مورد غضب‌ فتنه‌گران داخلی و خارج‌نشین بود و تا آنجا که توانستند وی را آماج ناسزا‌ها و فحاشی‌های خود قرار دادند.

تیزهوشی و درایت حسن شایانفر در شناخت حلقه‌های پنهان جریان‌های انحرافی سیاسی و فرهنگی سبب شد تا سلسله کتب “نیمه پنهان” شکل گیرد و اکنون به‌عنوان یکی از مراجع و منابع مطالعاتی دانشجویان و پژوهشگران به‌شمار ‌آید.

شایانفر هیچ‌گاه تمایلی برای طرح نام خود در ذیل فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی که با مدیریت وی در روزنامه کیهان و محافل فکری، مطالعاتی و… انجام داده است، نداشت و همواره به‌عنوان یک سردار گمنام در عرصه جنگ نرم فعالیت می‌کرد.

شایانفر اگرچه از سال ۱۳۷۲ به جمع نویسندگان روزنامه کیهان پیوست و به‌عنوان مدیر دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان تا‌کنون مسئولیت‌های مختلفی از جمله انتشار پاورقی و کتاب‌های نیمه پنهان را به‌عهده داشته است، اما سابقه فرهنگی و مطالعاتی وی درباره محافل ضدانقلاب و فرهنگی وابسته به خارج‌نشینان بسیار طولانی است.

او ظهر روز ۱ آذر ۱۳۸۹ در پی بروز علائم یک بیماری سخت ابتدا به اورژانس بیمارستان بقیةالله(عج) انتقال یافت و در نهایت با تشخیص پزشکان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد.

‌پس از ۸۳ روز با پایان روند معالجات پزشکی بیمارستانی و مصادف با سالگرد پیروزی انقلای اسلامی (۲۲ بهمن ۱۳۸۹)، مشاور مدیرمسئول کیهان از بیمارستان ترخیص شد و به منزل آمد. در طول دوران بیماری وی، بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و مدیران مسئول روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئولان کشوری و لشکری به عیادت وی رفتند و با انتقال شایانفر به منزل، دور جدیدی از معالجات پزشکی برای بهبود وی آغاز شد.

وی اخیراً نیز در ادامه بیماری گوارشی‌ای که داشت، به‌منظور بررسی وضعیت خود به بیمارستان مراجعه کرد که پزشکان تشخیص دادند ایشان برای مدتی بستری شوند. این بستری شدن مقدمه دیدار او با خداوند متعال شد.

مجموعه کتاب‌های “نیمه پنهان” از تولیدات دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان است که از سال ۱۳۷۶ تاکنون بیش از ۳۵ جلد از آن منتشر شده است. این آثار، تا ۵ سال آینده و جلد شصت، ادامه پیدا خواهد کرد؛ کتاب‌هایی مانند “شوالیه‌های ناتوی فرهنگی”، “حزب خلق مسلمان”، “نیمه پنهان مصدق”، “سایه روشن بهائیت” و “سایه شوم” از جمله آنهاست.

پایگاه خبری تحلیلی نوید تهران ،درگذشت وی را به خانواده و همکارانش در روزنامه کیهان و جامعه رسانه‌ای کشور، تسلیت گفته و برای بازماندگانش از خداوند متعال صبر جمیل و اجر جزیل طلب می‌کند.