میخائیل گورباچف:

جهان خود را برای جنگ آماده می کند

آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در مطلبی با جمع بندی وضعیت موجود در جهان عنوان داشت که وضعیت موجود نشان می دهد جهان خود را برای جنگ آماه می کند.
میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در مطلبی برای نشریه تایم با ذکر این نکته که به نظر می رسد جهان خود را برای جنگ آماده می کند، می نویسد: جهان امروز آکنده از مشکلات است و به نظر می رسد که سیاستگذران گیج و در وضعیت شکست قرار دارند. اما هیچ مشکلی شدیدتر از نظامی شدن سیاست و مسابقات تسلیحاتی جدید نیست. متوقف کردن این مسابقه ویرانگر باید اولویت نخست ما باشد.

به گزارش نوید تهران وبه نقل ازمهر،گورباچف در ادامه می نویسد: وضعیت فعلی بسیار خطرناک است. تعدا نیروها، تانک ها و افراد مسلح بیشتری وارد اروپا شده اند و نیروهای ناتو و روسیه که زمانی در فاصله زیاد از هم قرار داشتند اکنون به هم نزدیک شده اند.

آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در ادامه به مشکلات اجتماعی نیز اشاره کرده و می نویسد: در حالیکه بودجه های دولتی برای پوشش نیازهای اساسی اجتماعی مردم با مشکل مواجه هستند هزینه های نظامی افزایش می یابند. به راحتی برای تولید تسلیحات پیچیده ای که قدرت تخریب آنها با تسلیحات کشتار جمعی برابری می کند پول هزینه می شود. برای زیردریایی هایی که می توانند به تنهایی نیمی از یک قاره را نابود کنند و یا برای سیستم های موشکی که ثبات استراتژیک را زیر سوال می برند.

گورباچف همچنین خواستار تکرار نشست نوامبر سال ۱۹۸۵ بین او و «رونالد ریگان» رئیس جمهور اسبق آمریکا، در ژنو شد. نشست سال ۱۹۸۵ در ژنو این نتیجه را در پی داشت: جنگ هسته ای پیروزی ندارد و هرگز نباید وارد چنین جنگی شد.

گورباچف در رابطه با تکرار این دیدار می نویسد:‌ فکر می کنم ابتکار عمل اتخاذ چنین راه حلی باید از دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین نشات بگیرد، روسای جمهور دو کشوری که بیش از ۹۰ درصد از زرادخانه هسته ای جهان را در اختیار دارند و بدین ترتیب، مسئولیت ویژه ای در این زمینه دارند.

گورباچف در بخش پایانی مطلب خود می نویسد: زمان برای تصمیم گیری و اقدام، هم اکنون فرا رسیده است.