جلسه سران قوا برگزارشد

به گزارش نویدتهران،رئیس جمهور بی اثر کردن تحریمها و شکستن آن، لایحه بودجه ۱۴۰۰ و واکسن کرونا را سه محور گفت وگو سران سه قوه نام برد و تاکید کرد که در هر سه مورد اتفاق نظر داشتیم و نسبت به شیوه ها هم نظراتمان نزدیک به یکدیگر است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در پایان جلسه سران قوا که به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، تاکید کرد: در این روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ به مردم عزیز ایران می‌گویم که دو تا بیست در سالی که تمام می‌شود ملت ما کسب کرده است. البته دولت نتوانسته نمره بیست بیاورد ولی ملت ما هم در مقاومت و ایستادگی در برابر جنگ اقتصادی و تحریم‌های ضد بشری و ضدانسانی آمریکا و هم در برابر ویروس کرونا نمره بیست کسب کرده است و بحمدالله مردم با ایستادگی، هماهنگی و با اجرای پروتکل‌ های بهداشتی، موفقیت‌های بزرگی را به دست آوردند.

دکتر روحانی با اشاره به موضوع بی اثر کردن تحریم ها به عنوان یکی از محورهای گفت و گوها گفت: همانطوری که رهبری معظم فرمودند اولین کار ما باید بی اثر کردن تحریم های غیر انسانی و غیر بشری باشد که در این زمینه گفت و گو های خوبی داشتیم و درمورد شیوه ها و گام هایی که باید برداریم، نظرات مشابه است و اتفاق نظر داریم.

رئیس جمهور افزود: در مورد لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده نیز در مورد اینکه مجلس و دولت در چه مواردی می توانند همکاری کنند و اصلاحات احتمالی که می توانند در لایحه انجام دهند بحث کردیم و بنا شد تیم های اقتصادی دولت و مجلس در این زمینه بحث و گفت و گو کنند.

دکتر روحانی با اشاره به موضوع واکسن کرونا به عنوان سومین موضوع مطرح شده در جلسه سران قوا، گفت:  متاسفانه درمورد واکسن کرونا دو قطبی و بحث هایی در جامعه وجود دارد که سازنده، درست و مفید نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما از چند طریق بدنبال تهیه واکسن کرونا هستیم، گفت: مسیر اول تولید واکسن داخلی است که در این رابطه  دو موسسه بزرگ و یک شرکت دانش بنیان درحال فعالیت هستند و امیداریم موفقیت کامل را بدست آوردند.

دکتر روحانی مسیر دوم را  ساخت واکسن با همکاری یک کشور دیگر عنوان کرد و گفت: در تلاش هستیم با همکاری یک کشور دیگر واکسن بسازیم.

رئیس جمهور خرید واکسن از خارج را سومین اقدام دولت عنوان کرد و گفت:  برای خرید واکسن از سازمان بهداشت جهانی تحت چارچوب کوواکس اقدامات لازم انجام شده  و در عین حال با یکی دو کشور دیگر هم مذاکره برای خرید واکسن تولید آنها درحال انجام است و مردم مطمئن باشند که خرید واکسن خارجی با اطمینان کامل از کیفیت آن خواهد بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه امیدوارم واکسن داخلی هم همه مراحل تولید را طی کرده و با اطمینان کامل در دسترس مردم قرار گیرد، افزود: مردم مطمئن باشند که مسئولان کشور سلامت آنها را به عنوان مهمترین و اصلی ترین موضوع مورد توجه قرار می دهند.

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: دولت در ماه های باقیمانده تا پایان فعالیت خود، سلامت مردم، شکستن تحریم ها و معیشت مردم را با جدیت و با همکاری قوای دیگر پیگیری خواهد کرد.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

به مردم عزیز ایران می‌گویم در سال ۲۰۲۰ که تمام می‌شود، ۲ نمره ۲۰ کسب کرده‌اند البته دولت نتوانست نمره ۲۰ بیاورد ولی ملت هم در مقاومت و ایستادگی در برابر جنگ اقتصادی و تحریم‌های ضد بشری و ضدانسانی آمریکا و هم در برابر ویروس کرونا نمره بیست کسب کرد و بحمدالله مردم با ایستادگی، هماهنگی و با اجرای پروتکل‌ های بهداشتی، موفقیت‌های بزرگی به دست آوردند.

در جلسه امروز عمدتاً در ۳ موضوع با هم صحبت کردیم. موضوع اول همان که مقام معظم رهبری فرمودند که تحریم را بی‌اثر و در قدم دوم تحریم را بشکنیم و در این زمینه گفتگوی بسیار خوبی داشتیم و همه ما نسبت به این اصل اتفاق نظر داریم و نسبت به شیوه‌ها و قدم‌هایی که باید برداریم،  نظراتمان نزدیک و مشابه همدیگر است و ان‌شاء الله این بحث را در جلسات آینده سران ۳ قوه ادامه می‌دهیم.

موضوع دومی که بحث کردیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ است که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و نمایندگان محترم مشغول بررسی هستند. ما پیرامون این موضوع که در چه مواردی مجلس و دولت با هم همکاری کنند، بحث کردیم.

راجع به اصلاحات احتمالی که در تنظیم نهایی بودجه باید با هم انجام دهیم، اتفاق نظر داشتیم و راجع به شیوه و موارد، بنا شد تیم اقتصادی دولت با نمایندگان محترم کمیسیون تلفیق و سایر نمایندگان در این زمینه بحث و بررسی کنند.

نکته سومی که در پایان جلسه راجع به آن بحث شد، واکسن کرونا بود. یک دو قطبی و بحث‌هایی در جامعه بوجود آمده که این بحث‌ها سازنده، درست و مفید نیست.

مردم توجه داشته باشند ما از چند طریق دنبال تهیه واکسن هستیم. اولین آن واکسن داخلی است که تقریباً ۳ مرکز و البته مراکز دیگر کار می‌کنند و عمدتاً ۲ مؤسسه بزرگ و یک شرکت دانش‌بنیان در مسیر تهیه واکسن هستند که کمک‌های لازم به اینها انجام می‌گیرد و امیدواریم موفقیت کامل به دست بیاورند که این مسیر اول ما است.

مسیر دوم ساخت واکسن با یک کشور دیگر است که همکاری‌ها را با یکدیگر شروع کردیم و انجام می‌دهیم و این واکسن ساخت دو کشور خواهد بود که در نهایت به نتیجه برسد و این مسیر دوم است و مسیر سوم خرید واکسن از خارج است که یکی از طریق سازمان بهداشت جهانی است و همان بحث کوواکس است که برای تأمین مالی‌ این واکسن و اینکه به حساب لازم، واریز کنیم، اقدامات لازم را انجام دادیم.

 در عین حال با یک تا دو کشور دیگر در حال مذاکره هستیم تا مقداری واکسن از آنها هم خریداری کنیم و مردم ما اطمینان داشته باشند اگر واکسنی از خارج خریداری کنیم، با اطمینان کامل این کار را خواهیم کرد و در واکسن داخلی هم زمانی مجوز استفاده واکسیناسیون داده خواهد شد که به اطمینان نهایی برسیم و همه مراحل طی شود و امیدوارم مردم همانطور که با آرامش و اجرای پروتکل مسیر را به خوبی طی کردند، در مقابله با این ویروس هم همین مسیر را طی کنند چراکه سلامت مردم برای مسئولین جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوعی است که مورد توجه دولت و همه مسئولین خواهد بود.

سلامت و معیشت مردم و شکستن تحریم، مواردی است که برای ما در باقیمانده ماه‌های پایانی دولت دوازدهم مهم است و ان‌شاء الله هر سه موضوع را با همکاری و هماهنگی کامل دو قوه دیگر انجام می‌دهیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 

 

قالیباف در تشریح نشست مشترک سران قوا:مجلس در هماهنگی با دولت بودجه‌ای با اولویت معیشت مردم و حمایت از تولید تنظیم می کند/ برای خرید یا تولید واکسن کرونا اعتبار لازم تامین می شود
رئیس مجلس شورای اسلامی اولویت‌های کاری قوای سه‌گانه در سال آینده را تشریح و تأکید گرد:بحث رفع تحریم با محوریت خنثی‌سازی تحریم ها در دستور کار قرار دارد. وی همچنین گفت که مجلس تلاش می کند در هماهنگی با دولت بودجه ای را تنظیم کند که تورم زا نباشد و اولویت آن معیشت مردم، رسیدگی به محرومین و توجه جدی به بخش تولید باشد.

دکتر محمدباقر قالیباف پس از اتمام نشست مشترک سران قوا که به میزبانی مجلس برگزار شده بود، در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: ایام شهادت و روز شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) را به همه مردم عزیز و محبین اهل بیت تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این اولین جلسه سران قوا در مجلس یازدهم است، بیان کرد: توفیقی است که در این روز میزبان رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه هستیم. این حضور را خوش آمد می‌گوییم و همان طور که مقام معظم رهبری تأکید داشتند تداوم چنین گفت‌وگوهایی می‌تواند مشکلات را حل کند.

موضوع تحریم با محوریت خنثی‌سازی تحریم در اولویت کار است

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در نشست مشترک سران قوا اظهار داشت: موضوع تحریم با محوریت خنثی‌سازی تحریم در اولویت کار است و مبنای این کار برای رفع تحریم هم می‌تواند موثر باشد.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور ادامه داد: اکنون در ایام بودجه هستیم و دولت بودجه را تقدیم مجلس کرده است، همین اکنون که ما در نشست سران قوا هستیم اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در حال بررسی این لایحه هستند. بودجه سند مالی سالانه است ولی واقعیت این است این سند مالی در واقع سند حکمرانی است که در سیاست های مالی هزینه و درآمد دولت را تعیین می‌کند و در سیاست پولی زندگی مردم را رقم می زند.

قالیباف گفت: بودجه برنامه سالانه‌ای است که در راستای برنامه ۵ ساله عمل می‌کند، سعی ما این است که بودجه با هماهنگی دولت، وزارتخانه‌های اقتصادی و کارشناسان با همکاری و همفکری تهیه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست قبلی سران قوا در ریاست جمهوری بیان کرد: در آن جلسه بر روی مباحث بودجه مفصل گفت‌وگو کردیم و روی مباحثی توافق شد و مقرر شد با وزرا و سازمان برنامه و بودجه، بودجه‌ای ببندیم که کاهش تورم، معیشت، سلامت، رسیدگی به محرومین و مستضعفین و محرومیت‌زدایی در اولویت و مورد توجه باشد. همچنین به بحث مهم تولید تأکید شد و به دنبال آن هستیم صادرات را بر واردات غلبه دهیم تا تراز عملیاتی رشد کند.

وی در این باره توضیح داد: به دنبال روش هایی هستیم که ضمن حفظ سیاست‌ها، کسری تراز عملیاتی را کاهش دهد چرا که هر چقدر کسری تراز عملیاتی بالا رود فشار بیشتری به مردم وارد خواهد شد.

قالیباف با اشاره به اینکه بحث بعدی جلسه مشترک سران قوا موضوع سلامت بوده است، تأکید کرد: اولویت ما تهیه واکسن و حمایت از آسیب‌دیدگان کرونا است که می‌خواهیم در بودجه سال آینده این موارد را مد نظر قرار دهیم به طوری که اعتبار لازم برای خرید یا تولید واکسن در نظر گرفته شود.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور تأکید کرد: در این جلسه هماهنگی‌های خوبی صورت گرفت و جمع‌بندی شد که بودجه‌ای با حداقل تورم، درآمد واقعی و پایدار برای پیشرفت و رشد اقتصادی سال آینده داشته باشیم.

 

 

رئیسی در توضیح نشست مشترک سران قوا:رفع مشکلات؛ با همکاری دولت و مجلس در زمینه بودجه ۱۴۰۰
رئیس قوه قضائیه گفت: با همکاری دولت ومجلس بودجه ۱۴۰۰ بررسی خواهد شد و همچنین با همکاری های لازم، تمام مشکلات رفع می شود.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی پس از پایان نشست مشترک سران قوا در جمع خبرنگاران ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن شهادت حضرت صدیقه طاهره (س)، گفت: مردم ما از فاطمه اطهر (س) درس بصیرت آموختند و حقیقتا در ۹ دی امتحان خوبی را پس دادند و در لبیک به پیام مقتدای بصیرت آفرین با حضورشان در صحنه، امنیت کشور را تضمین کردند و از انقلاب اسلامی و نظام در مقابل تخریب گران صیانت کردند که این روز را باید گرامی داشت و آنچه مردم در مقابل فتنه از خود در دشمن ستیزی و دشمن شناسی نشان دادند، همچنین باید حرکت انقلابی و حضور مردم در روز بصیرت و میثاق با ولایت را گرامی بداریم.

رئیس قوه قضائیه افزود: این مردم عزیز با ایستادگی و مقاومت انتظارشان هماهنگی و همراهی همه مسئولان است، امروزه وحدت و انسجام بین قوا و نهادهای حاکمیتی یک ضرورت و یک راهبرد اساسی است. امروزه مردم با مشکلات معیشتی و کرونا روبرو هستند و باید همه دستگاه ها با این دو مشکل مقابله کنند، یقین داریم که می توانیم و این «ما می توانیم» را از شهید قاسم سلیمانی و شهدا آموخته ایم.

رئیسی تاکید کرد: کشور با امکانات مادی و معنوی بسیاری که دارد، قادر است با نیروی متراکم جوانی بر مشکلات فائق آید و در یک کلمه راهبرد اساسی خنثی سازی تحریم ها را با قدرت دنبال کند. ما این را نه در سخن، بلکه در عمل، شهدا و مجاهدان این میدان نشان دادند و ابتکارات و خلاقیت ها در حوزه های مختلف نیز نشان داده شده که امکان فائق آمدن بر همه مشکلات و خنثی سازی تحریم ها وجود دارد و این راهبرد را باید دنبال کرد.

رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: سخنانی که در جلسه مطرح شد نشان از این بود که باید همکاری بین سه قوا در جهت اجرای منویات رهبری حکیم فرزانه انقلاب اسلامی باشد که حقیقتا راه را برای همه ما روشن کردند. امروز انسجام و وحدت قوا باید در جهت خواست مردم، اعتمادآفرینی و رضایت مردم و اجرای منویات رهبری باشد.

رئیس قوه قضائیه در پایان گفت: یقین داریم که بودجه ۱۴۰۰ هم با همکاری دولت و مجلس دنبال خواهد شد و تمامی آن مسائلی که در جلسه بیان شد، با همکاری و مساعدت ها، این مشکلات رفع خواهند شد.