بهرام قاسمی:

جزاير سه گانه جزء تفكيک ناپذير قلمرو ايران بوده و خواهند ماند

به گزارش نویدتهران،بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بخش هایی از بیانیه نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض که ادعاها و اتهاماتی را متوجه کشورمان کرده است، ضمن ابراز تاسف از ادامه رویکرد غیرسازنده این شورا در قبال جمهوری اسلامی ایران اطهار داشت: متاسفانه به نظر می رسد شورای همکاری خلیج فارس تحت تاثیر سیاست ها و رفتارهای اشتباه و مخرب برخی اعضای آن، تبدیل به پوششی برای بیان مواضعی شده است که در راستای محاسبات و سیاست گذاری های اشتباه گذشته قرار دارد.

قاسمی افزود: شورای همکاری خلیج فارس می تواند با در پیش گرفتن رویکردی منطقی، مستقل از ظرفیت خود در مسیر رفع سوء تفاهمات و اختلافات درونی و بیرونی گام بردارد؛ ولی مشاهده می شود که نه تنها این رویکرد را در پیش نگرفته است بلکه، از سیاست های تفرقه افکنانه برخی کشورهای فرامنطقه ای به صورت شرم آوری تمجید می کند و در عمل، تبدیل به پوششی برای اعلام سیاست های چند عضو آن شده که به هزینه و نام همه اعضاء، مواضعی را بیان کند که هیچ کمکی به حرکت در مسیر صلح و ثبات منطقه ای نمی کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه از نظر جمهوری اسلامی ایران مواضع بیان شده در بیانیه پایانی نشست ریاض الزاما موضع همه اعضاء آن نیست و ناکامی عربستان سعودی در تحقق اهدافش در این نشست را می توان در تناقض بین متن بیانیه با رویکرد عملی برخی از اعضاء آن در قبال جمهوری اسلامی ایران دید گفت: برخی از اعضاء شورای همکاری خلیج فارس با اطلاع و درک درست از سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران و واقعیت های منطقه ای و الزامات همجواری، همواره برای کاهش سوء تفاهمات پیشگام بوده اند. رويكرد امير كويت طی سالهای اخير و از جمله در اجلاس رياض عمدتا خيرخواهانه و در جهت حل و كاهش اختلافات از طريق ساز و كارهای درون منطقه ای بوده است؛ اگر اين رويكرد بجای بيانيه های بی محتوای دبيرخانه شورا، مورد پذيرش و عمل همه سران شورا قرار گيرد هم هزينه كمتری به ملت های منطقه تحميل می شود و هم دستيابی به صلح و ثبات آسان تر خواهد شد.

قاسمی در پایان در خصوص موضوع جزایر سه گانه ایرانی نیز اظهار داشت: تكرار ادعاهای واهی در مورد جزاير ايرانی تغييری در واقعيت های تاريخی و جغرافیایی منطقه ايجاد نخواهد كرد. جزاير سه گانه جزء تفكيک ناپذير قلمرو ايران بوده و خواهند ماند.