احمدی در نشست خبری:

ثبت نام ۲۸۷ هزار و ۴۵۲ نفر در پنجمین دوره انتخابات شوراى شهر و روستا

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: ۲۸۷ هزار و ۴۵۲ نفر در پنجمین دوره انتخابات شوراى شهر و روستا ثبت نام کردند.

علی اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست خبری با اشاره به ارائه گزارشی از ثبت‌نام داوطلبان پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و روستا اظهار داشت: در این دوره ۲۸۷ هزار و ۴۵۲ نفر مجموعا در انتخابات شوراى شهر و روستا ثبت نام کردند.

به گزارش نویدتهران،وی با اشاره به روند ثبت نام از داوطلبین پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، ادامه داد: بخشی از ثبت‌نام‌ها به صورت دستی در بخشداری‌ها انجام شد که به دلیل برخی نوسانات در سامانه اینها وارد سامانه خواهد شد.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه ساعت ۲۴ شب گذشته برای رعایت مُر قانون ثبت‌نام از داوطلبان متوقف شد، تصریح کرد: به نسبت چهار سال قبل یعنی سال ۹۲ که حدود ۲۵۶ هزار داوطلب برای انتخابات شوراها ثبت‌نام کردند در سال ۹۶ ۱۴ درصد رشد داشتیم.

احمدی افزود: از کل داوطلبین ۵۴ هزار و ۸۸۸ نفر برای شوراهای شهر هستند که ۲۰ درصد آمار را به خود اختصاص می‌دهند و ۲۳۲ هزار و ۵۳۷ نفر برای شوراهای روستاها هستند که حدود ۸۰ درصد را به خود اختصاص می‌دهند. ۱۷ هزار و ۸۸۵ خانم‌ها ثبت‌نام کرده‌اند که ۶٫۳ درصد این آمار را به خود اختصاص می‌داد و ۲۶۹ هزار و ۵۴۰ نفر آقایان ثبت‌نام انجام داده‌اند.

وی از ثبت‌نام ۳۰۰۰ نفر برای تصدی ۲۱ کرسی شورای شهر تهران خبر داد و گفت: از این تعداد ۵۲۳ نفر خانم‌ و ۲۴۷۷ نفر از آنها آقاهستند.

رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: براساس رنج سنی هم سن ۳۰ تا ۳۵ بیشترین ثبت‌نامی بوده که ۵۱ هزار و ۹۹۲ نفر بودند. بالای ۷۵ سال ۱۸۸۹ نفر ثبت‌نام کرده‌اند و کمترین سن هم ۲۵ سال بود. بالاترین سن فردی ۱۰۱ ساله بود که در یکی از روستاها با همسر خود مراجعه کرده و هر دو ثبت‌نام کرده‌اند.

احمدی با بیان اینکه از امروز(دوشنبه ۷ فروردین) هیئت‌های اجرایی در بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها کار استعلام از مراجع چهارگانه را آغاز می‌کنند، افزود: این مراجعه به مدت ۱۰ روز فرصت خواهند داشت تا پاسخ استعلام را ارائه دهند.

وی با اعلام اینکه از ۱۷ فروردین تا ۲۳ فروردین هیات‌های اجرایی کار بررسی صلاحیت‌ها را انجام می‌دهند و یک روز فرصت دارند که نتایج را به هیات‌های نظارت بخش و نظارت شهرستان‌ها اعلام کنند، ادامه داد: روز اول اردیبهشت نتایج بررسی صلاحیت‌ها اعلام و روز دوم اردیبهشت نتیجه نهایی تائید و ردصلاحیت‌ها به داوطلبان ابلاغ می‌شود. آنهایی که در این مقطع تایید صلاحیت شده‌اند نباید در مرحله بعد رد شوند و آنها که ردصلاحیت شدند چهار روز فرصت شکایت دارند.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به زمان تبلیغات کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا بیان کرد: از ۲۱ اردیبهشت به مدت ۷ روز تبلیغات آغاز و در روز ۲۸ اردیبهشت تبلیغات ممنوع است و روز ۲۹ اردیبهشت روز اخذ رای خواهد بود.

احمدی به ارائه آماری از تعداد شهرهای که در آنها انتخابات شوراها برگزار می‌شود پرداخت و گفت: براساس آمار در ۱۲۴۴ شهر انتخابات شوراها انجام می‌شود که برای این تعداد ۶۷۵۶ نفر عضو اصلی و ۲۷۵۴ نفر عضو علی‌البدل خواهند بود و در حدود ۴۰ هزار روستا انتخابات انجام می‌شود که نسبت به قبل ۵۰۰۰ روستا اضافه شده که اعضای اصلی آنها ۱۲۶ هزار نفر و اعضای علی‌البدل ۴۲ هزار و ۷۰۰ نفر خواهند بود.

وی از هیئت‌های اجرایی بخش و شهرستان‌ها نیز درخواست کرد در روند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان مُر قانون را رعایت کنند.

رئیس ستاد انتخابات کشور از افرادی که پس از ساعت ۲۴ در محل ثبت نام‌ها حضور یافته و موفق به ثبت‌نام نشده‌اند نیز عذرخواهی کرد و گفت: باید قانون اجرا می‌شد.