دبیر شورای عالی فضای مجازی خبرداد:

ثبت اطلاعات ۲۵۰۰ کانال مجازی دارای بیش از ۵ هزار عضو

فیروزآبادیدبیر شورای عالی فضای مجازی گفت:تاکنون دو هزار و ۵۰۰ کانال مجازی دارای بیش از پنج هزار عضو برای دریافت مجوز و ثبت اطلاعات خود اقدام کرده اند.
ثبت اطلاعات ۲۵۰۰ کانال مجازی دارای بیش از ۵ هزار عضو
دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی روز چهارشنبه در حاشیه همایش راهکارهای پیشگیری از سرقت علمی در جمع خبرنگاران افزود: هرچند ما ایجابی فکر می کنیم اما قانونمند کردن و شفاف شدن در فضای مجازی را مدنظر داشته که در همین رابطه، مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای ساماندهی کانال ها داشتیم.
به گزارش نوید تهران وبه نقل ازایرنا،براساس این مصوبه، کانال های فعال در فضای مجازی با بیش از ۵ هزار عضو برای ادامه فعالیت باید با ثبت نام در سامانه وزارت ارشاد مجوز بگیرند.
فیروزآبادی تصریح کرد: از نظر شورای عالی فضای مجازی، کانالهای موجود در شبکه های اجتماعی و همچنین افراد فعال در شبکه های اجتماعی که تعداد قابل توجهی فالوئر و نقش رسانه ای دارند باید شفاف باشند.
وی استقبال برای ثبت نام کانال های بالاتر از ۵ هزار عضو را نسبتا خوب ارزیابی کرد و گفت: این میزان برای شروع کار خوب بوده است، مخصوصا اینکه کانال های بزرگ در این مدت، ثبت نام کرده اند و امیدواریم روند آن سرعت بیشتری پیدا کند.

**اعمال سیاستهای تشویقی برای کانال های دارای مجوز
دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین از درنظر گرفتن سیاستهای تشویقی برای کانال های دارای مجوز در آینده نزدیک خبر داد و گفت: کانال هایی که ثبت نام کرده اند از این سیاستهای تشویقی بهره مند خواهند شد و در بستر زمان، کسانی که ثبت نام نکرده اند چون غیرقانونی هستند با معذوریت هایی روبه رو خواهند شد.
وی با بیان اینکه سیاستهای تشویقی هنوز نهایی نشده است، اظهار داشت: ممکن است تبلیغات دولتی را مجاز کنیم که به سمت فضای مجازی در کانال های دارای مجوز بروند و یا به این کانال ها پروانه خواهیم داد و پاداش های دیگری هم درنظر خواهیم گرفت.
فیروزآبادی درباره نحوه برخورد با افرادی که در خارج کشور، مدیریت کانال ها را برعهده دارند، نیز گفت: آنهایی که در فضای مجازی، جرائم مرتکب می شوند از طریق پلیس فتا در سطح بین المللی پیگیری می شود و اکنون نیز شبکه تلگرام در حوزه جرائمی که مورد قبول پلیس بین الملل هست با ما همکاری دارد.
همایش راهکارهای پیشگیری از سرقت علمی به همت پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهی از صبح امروز، ششم بهمن ماه در سالن همایش های مرکز تحقیقات مخابرات ایران درحال برگزاری است.
در این همایش یک روزه، متخصصان داخلی و خارجی به ارائه مقاله و سخنرانی های علمی در زمینه راهکارهای مقابله با سوء رفتارهای علمی خواهند پرداخت.