معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو:

تولید ماسک سه لایه در کشور از ۱۵۰ هزار عدد در روز به سه میلیون رسید

به گزارش نویدتهران،معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو گفت: در حال حاضر بحران ناشی از کمبود اقلام محافظتی برای نیروهای بهداشتی و درمانی را پشت سر گذاشته ایم و امروز می توانیم امیدوار باشیم که علاوه بر تامین نیازهای کشور، در زمینه صادرات نیز فعال باشیم.

دکتر محمد رضا شانه ساز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به صورت ویدیوکنفرانس در کمیته اطلاع رسانی قرارگاه مقابله با کرونا در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: تا قبل از شیوع کرونا، تولید ماسک در کشور پایین و در حد تولید ۱۵۰ هزار ماسک سه لایه در روز بود اما امروز به حدود سه میلیون عدد در روز افزایش یافته است.

وی افزود: تولید ماسک های N95 یا فیلتردار مخصوص که مورد استفاده نیروهای درمانی باید قرار گیرد، کمتر از ۵ هزار عدد در روز بود اما امروز تولید این نمونه ماسک در کشور به روزانه ۱۷۰ هزار عدد افزایش یافته است. همچنین در زمینه تولید الکل و ژل ها و محلول های ضدعفونی کننده، ظرفیت تولید در کشور بسیار محدود و روزانه حدود ۱۸۰ هزار لیتر بود اما امروز روزانه بیش از ۴۰۰ هزار لیتر الکل استحصال می شود و در زمینه تولید محلول و ژل های ضدعفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو گفت: خوشبختانه در زمینه تولید محلول و ژل های ضدعفونی کننده در کشور، مشکل و کمبودی نداریم بلکه بسیاری از صنایع و کارخانه ها، این محصولات را به مقدار کافی تولید و ذخیره کرده اند و برخی از آنها مجوز صادرات می خواهند که تا این لحظه موافقت نکرده ایم و منتظر هستیم تا به مقدار کافی در کشور ذخیره شود.

دکتر شانه ساز خاطرنشان کرد: در مورد لباس های ایزوله که در بخش های ویژه بیمارستانی مورد استفاده قرار می گیرد، ظرفیت تولید ما در شرایط معمول، کمتر از دو هزار عدد در روز بود و پارچه مورد نیاز آن نیز وارداتی بود اما در این زمینه با همکاری وزارت صمت، صنایع، بسیج اصناف به نقطه ای رسیده ایم که قادر هستیم روزانه ۱۰۰ هزار متر پارچه و ۴۰ هزار دست لباس های ایزوله را تولید کنیم و کیفیت پارچه مورد استفاده در این لباس ها، به مراتب بهتر از نمونه های وارداتی از کشورهای صاحب نام است که قیمت آن یک چهارم تا یک پنجم، نمونه های وارداتی است.

وی افزود: خوشبختانه همکاری های بین بخشی در شرایط مقابله با کرونا، بسیار تقویت شده و هر روز با همکاران مان در وزارت صمت، سازمان حمایت، تعزیرات جکومتی، قوه قضاییه، صدا و سیما جلسات بسیار خوبی داریم. همچنین فرایندهای صدور مجوز، کنترل و سایر فرایندها از جمله واردات که در دوران گذشته، چندین ماه به طول می انجامید، در کمتر از ۲۴ ساعت انجام می شود و به معاونت های غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی کشور تفویض اختیار کردیم که برای تولید محصولات مختلف، اختیار صدور مجوز به واحدهای تولیدی را داشته باشند.

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: سازمان غذا و دارو و وزارت صمت از ابتدای شیوع کرونا تا امروز، هر روز فعالیت داشته اند و هر روز شاهد صدور مجوز برای بخش های مختلف هستیم. در زمینه تولید لباس های محافظتی برای کادر درمانی، قرارداد ساخت و دوخت ۶۰۰ هزار دست لباس را منعقد کرده ایم و به دنبال ذخیره سه میلیون عددی لباس محافظتی در کشور هستیم.

دکتر شانه ساز خاطرنشان کرد: یکی از برنامه ها و سیاست های اصلی سازمان غذا و دارو در سال گذشته و امسال، توجه و تاکید بر رونق تولید است و در حالیکه خیلی از کشورها سرگرم تحریم ایران بودند و تصور می کردند که می توانستند برای کشور ما مشکل ایجاد کنند، امروز شاهد هستند که با تکیه بر مردم و تولید کنندگان داخلی، نیازهای کشور را برطرف کرده ایم.

وی یادآور شد: در حال حاضر هنوز هیچ دارویی در دنیا تولید نشده که برای درمان قطعی بیماری کووید۱۹ مورد استفاده قرار گرفته باشد اما همه داروهایی که کاندیدای اثربخشی درمانی هستند، در ایران تولید می شوند و از این بابت، نگرانی نداریم.

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو در خصوص تاثیرگذاری داروی “رم دسیویر” برای درمان بیماران کووید۱۹، گفت: این دارو یکی از کاندیداهایی است که احتمال می دهند می تواند در درمان بیماران کووید۱۹ موثر باشد و خوشبختانه در خصوص این دارو صرف نظر از اثربخشی یا عدم اثربخشی آن، بخشی از طریق واردات تامین شده و در مرحله مطالعات بالینی قرار گرفته است.

دکتر شانه ساز اظهار داشت: یکی از شرکت های تولید کننده دانش بنیان در کشور برای تولید این دارو، اعلام آمادگی کرده و عنوان کرده که اگر دارو از ما پیش خرید شود، می توانیم ظرف یکی دو ماه، دارو را تحویل می دهد اما منتظر هستیم تا کمیته علمی کرونا، اثربخشی و ایمنی این دارو را پس از انجام مطالعات بالینی، تایید کند.

وی در خصوص تاییدیه سازمان غذا و دارو برای برخی تجهیزات و ویروس یاب که در روزهای اخیر رونمایی شد، گفت: در این زمینه، مدارک و اطلاعاتی به ما ارائه شده اما باید بررسی کنیم و با توجه به مستندات و نتایج آزمایشگاهی و مطالعات بالینی که انجام می شود، اگر مورد تایید باشد، مجوزهای لازم را صادر خواهیم کرد.