سخنگوی وزارت امورخارجه:

توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی؛ از فردا


به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: آنچه بین ایران و سازمان انرژی اتمی انجام شده، در چارچوب مصوبه مجلس است و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از فردا متوقف می‌شود.

سعید خطیب زاده در نشست خبری خود با تشریح آخرین خبر‌ها در حوزه سیاست خارجی به سفر وزیر خارجه قطر به تهران در هفته گذشته و همچنین گفتگو‌های تلفنی رئیس جمهور اشاره کرد.

وی در این نشست در پاسخ به سؤالی درباره جزییات سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و توافق سه ماهه با آژانس و ادامه بازرسی‌ها و اظهارات او درباره بازرسی‌های سرزده افزود:آنچه در این سفر بین آژانس و سازمان صورت گرفت دستاورد بسیار قابل توجه دیپلماتیک و دستاوردی فنی برای سازمان انرژی اتمی است.

خطیب زاده گفت:رئیس سازمان انرژی اتمی و این سازمان تلاش کردند اولا در چارچوب قانون الزام آور مجلس حرکت کنند و همه آنچه توافق شده، نوشته شده و هیچ چیزی خارج از قانون مجلس نیست.

وی با بیان اینکه برخی توافقات برای ادامه راستی آزمایی‌ها در چارچوب پادمان صورت گرفته افزود: از جمله اینکه دوربین‌های فراپادمانی در سه ماه آینده روشن بماند، ولی هیچ فیلمی در اختیار آژانس قرار نگیرد. ابعاد فنی این موضوع هم در ضمیمه و هم در بیانیه است. چون موضوع فنی است سؤالات فنی را از سازمان انرژی اتمی بپرسید.

خطیب‌زاده درباره سفر گروسی هم تاکید کرد: اینکه گروسی به ایران سفر کرد ما فرصتی به آمریکا ندادیم. آنچه انجام شده در چارچوب مصوبه مجلس است. اجرای پروتکل الحاقی از فردا متوقف و برخی نظارت‌های آژانس در سه ماه آینده در چارچوب توافقات پادمانی حفظ می‌شود.