آیت‌الله هاشمی شاهرودی در جلسه مجمع؛

توطئه تجزیه عراق، خیانتی خطرناک برای کل منطقه است

به گزارش نویدتهران،رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تاسف شدید از تلاش برای ایجاد فتنه جدید در منطقه کردستان عراق، گفت: کاملاً روشن است که آمریکا و رژیم صهیونیستی صحنه‌گردانان این تحرّک و فتنه خطرناک در منطقه هستند.
آیت‌الله هاشمی شاهرودی در جلسه امروز با ابراز تأسف شدید از تلاش برای ایجاد فتنه جدید دیگری در منطقه کردستان عراق و توطئه تجزیه این کشور همسایه و مسلمان، گفت: کاملاً روشن است که امریکا و رژیم صهیونیستی صحنه‌گردانان این تحرّک و فتنه خطرناک در منطقه هستند و می‌خواهند اسرائیل جدیدی در منطقه ایجاد کنند.
وی افزود: این اقدام بدون شک خیانت بزرگی برای منطقه و جهان اسلام است.
آیت‌الله هاشمی شاهرودی، نقش امریکا در تحرکات منطقه را جدّی و خطرناک توصیف کرد و گفت: این کشور از یک سو تظاهر به مخالفت با طرح همه‌پرسی در کردستان عراق می‌کند، ولی در واقع حامی این طرح است و می‌خواهند بغداد را مجبور به سازش و قبول تجزیه کنند که البته دولت و مردم عراق هوشیارند و کشورهای منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران و کشور ترکیه در قبال این فتنه جدید مواضع قاطع و اصولی اتخاذ کرده‌اند.
وی با تسلیت درگذشت رئیس جمهور فقید عراق، جلال طالبانی، افزود: متأسفانه در مراسم تشییع این شخصیت مبارز به جای استفاده از پرچم عراق یکپارچه، از پرچم منطقه کردستان عراق استفاده شد که این اقدام موجب اعتراض اعضای پارلمان عراق و ترک مراسم شد و همین امر نشان می‌دهد که امریکا و رژیم صهیونیستی در پی نفوذ بیشتر در منطقه و ایجاد فتنه قومی‌گرایی خطرناک در منطقه هستند.
آیت‌الله هاشمی شاهرودی با اشاره به پیروزی‌های چشمگیر ارتش و حشدالشعبی عراق علیه تکفیری‌ها، ضرورت برخورد و اقدام قاطع دولت بغداد در برابر این دسیسه خطرناک رژیم صهیونیستی و امریکا را برای جلوگیری از تجزیه و تفرقه در عراق خواستار شد و تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران باید به صورت قاطع‌تر مواضع اصولی خود در مخالفت با این همه‌پرسی و حمایت از یکپارچگی ارضی عراق را به اطلاع مسئولان کردستان عراق برساند و با گوشزد کردن عواقب این فتنه جدید و خطرناک برای عراق، منطقه و کل جهان اسلام، به آنها به طور جدّی و قاطع هشدار دهد.
وی همراهی و منافع مشترک کشور ترکیه در این مورد با جمهوری اسلامی ایران و دولت عراق را در برخورد قاطع با تجزیه این کشور و جلوگیری از فتنه‌های آینده بسیار مهم ارزیابی کرد.
آیت‌الله هاشمی شاهرودی همچنین با اشاره به حضور گسترده و پرشور مردم سراسر کشور در مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش از این حضور حماسی و چشمگیر تشکر و قدردانی کرد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان سخنانش، درگذشت اخوی آقای احمدی‌نژاد را به وی و خانواده و بازماندگان تسلیت گفت.
در ادامه جلسه، آقای محسن رضایی، دبیر مجمع نیز سخنانی در مورد اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با فتنه‌ جدید در منطقه کردستان عراق ایراد کرد.
رضایی گزارشی از اقدامات انجام شده در اجرای تدابیر رهبر معظم انقلاب در دوره جدید به اطلاع اعضای مجمع رساند.
آقای شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملّی نیز گزارشی از آخرین تحولات در منطقه، به‌ویژه در عراق و منطقه کردستان این کشور و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در این خصوص را به اطلاع اعضا رساند.
سپس در ادامه مباحث جلسه گذشته، اعضای مجمع دیدگاه‌ها و نظرهای خود را در مورد رهنمودهای رهبری معظم انقلاب به اعضای مجمع در حکم جدید و پیوست مربوط و انتظاراتی که معظم‌له از اعضا در دوره جدید مجمع دارند، بیان کردند.
آیت‌الله هاشمی شاهرودی پس از استماع نظرهای اعضای مجمع درخصوص احکام رهبری و پیوست‌های مربوط، بر ضرورت توجه جدّی اعضای این دوره مجمع به اجرای منویات رهبری در ابعاد نظارت، شفاف‌سازی امور، حُسن اجرای دقیق سیاست‌های کلی نظام و مشارکت فعال اعضا در کمیسیون‌ها و صحن مجمع تأکید کرد و افزود: رهبری از این دوره از مجمع تشخیص انتظارات جدّی مؤثری دارند که باید مسئولان به‌ویژه اعضای مجمع و دبیرخانه در جهت تحقق آنها اقدام کنند.