در پی تشدید آلودگی هوا صورت گرفت؛

توصیه های رییس سازمان اورژانس کشور در شرایط آلودگی هوا

به گزارش نویدتهران،رییس سازمان اورژانس کشور با توجه به آلودگی هوای در برخی از شهرهای کشور، توصیه هایی برای شهروندان ارائه داد.

دکتر پیرحسین کولیوند گفت: بر اساس اطلاعیه شماره ۳ و ۴ ویژه آلودگی هوا که در تاریخ ۳ و ۷ آذرماه از سوی سازمان هواشناسی مبنی بر کاهش کیفیت هوا در استان های تهران، البرز، قزوین، مرکزی و اصفهان دریافت شد؛ ضمن ارسال هشدار به مراکز eoc و mcmc دانشگاه های درگیروضعیت ۱E به این مراکز اعلام شد.

رییس سازمان اورژانس کشور در ادامه با اشاره به این که با توجه به آلودگی هوا (از سوم تا هشتم آذر ماه)؛ در تهران، ۵۸۴۵ مورد با مشکل قلبی و تنفسی به مراکز اورژانس مراجعه کردند، افزود:  در شهرستان البرز نیز ۸۱۲ مورد با همین مشکل به مراکز اورژانس مراجعه کردند و تحت خدمات اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی قرار گرفتند.

دکتر کولیوند اهم اقدامات مرکز هدایت و عملیات بحران وزارت بهداشت در خصوص آلودگی هوا را به شرح زیراعلام کرد:

۱- ارسال هشدار هواشناسی به مراکز هدایت و عملیات بحران دانشگاه های درگیر

۲- اعلام آماده باش به مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس پیش بیمارستانی در افزایش مراجعات بیماران تنفسی و قبلی

۳- توصیه به استقرار اتوبوس آمبولانس و آمبولانس اورژانس در میادین و خیابان های اصلی شهر ها درگیر

۴- رصد و پایش لحظه ای سایت های هواشناسی معتبر داخلی و خارجی

۵- رصد و پایش لحظه ای شاخص های آلودگی هوا (کنترل کیفیت هوا شهرداری تهران و سازمان محیط زیست کشور)

۶- رصد و پایش لحظه ای مراجعات تنفسی و قلبی با کمک سامانه MCMC

رییس سازمان اورژانس کشورهمچنین درخصوص ارائه توصیه های بهداشتی به شهروندان درشرایط آلودگی هوا گفت: شهروندان از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود؛ خودداری کنند و  تا حد امکان از خروج غیر ضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری کرده و سفرهای غیر ضروری در سطح شهر را حذف نمایند .

وی در ادامه به بیماران قلبی و تنفسی و مبتلایان به آسم، توصیه کرد: در فضاهای باز فعالیت ننمایند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری کرده و در منزل استراحت نمایند .

دکتر کولیوند همچنین با بیان این که ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می دهد، به شهروندان تاکید کرد: حتی المقدور کودکان را در منزل نگه داشته و درها و پنجره ها را بسته نگاه دارند .

رییس سازمان اورژانس کشور در ادامه افزود: کلیه ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده روی و سایر فعالیت های ورزشی هوازی، به ویژه در اوایل صبح خودداری نمایند .

وی در بخش دیگری از توصیه های خود  با اشاره به این که به اندازه کافی آب بنوشید تا با شست و شوی دستگاه گوارش و رفع عطش و خشکی دهان اثرات ناشی از آلودگی هوا کاهش یابد، افزود:  توصیه می شود از شیر، میوه جات و سبزیجات بیشتراستفاده شود و مصرف تنقلات کم ارزش مثل چیپس و پفک و نوشابه های گازدار، را کاملا حذف نمایند .

دکتر کولیوند در ادامه تاکید کرد: افرادی که در فضاهای باز مجبور به فعالیت هستند باید قبل از خوردن غذا دست ها و دهان خود را به طور کامل شست و شو دهند و پس از برگشت به منزل حتما دوش بگیرند .

رییس سازمان اورژانس کشور در پایان به شهروندان گفت: در صورت بروز هر مشکل و نیاز به وفوریت های پزشکی با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.