مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت مطرح کرد؛

توصیه های تغذیه ای برای پیشگیری از بیماری های تنفسی و کرونا

به گزارش نویدتهران،مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سوء تغذیه و نداشتن تغذیه صحیح همچون سایرعوامل زمینه ای مثل بیماری دیابت و بیماری های ریوی می تواند عامل ابتلا یا پیشگیری از ابتلای افراد به کروناویروس باشد.

دکتر زهرا عبداللهی با بیان این مطلب، گفت: عملکرد سیستم ایمنی بدن نقشی مهمی در پیشگیری از بیماریهای تنفسی ازجمله بیماری ویروس کرونا دارد. عامل ابتلا یا پیشگیری از ابتلا به این ویروس بیماریهای زمینه ای مثل دیابت و بیماریهای ریوی، می تواند سوء تغذیه و نداشتن تغذیه صحیح باشد.

وی افزود: کمبود دریافت ویتامین هایی مثل ویتامین C و A با تضعیف سیستم ایمنی بدن احتمال ابتلا به بیماریها را افزایش می دهد. کمبود آهن و کم خونی و کمبود ویتامین د هم موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود.

دکتر عبداللهی ادامه داد: با مصرف روزانه منابع غذایی ویتامین C مثل مصرف سبزی و سالاد، میوه های حاوی ویتامین C مثل پرتقال، نارنگی، لیموترش و لیموشیرین، کیوی و سبزیهای دارای ویتامین C مثل انواع کلم، گل کلم، شلغم، انواع فلفل، ویتامین C بدن را تأمین می کند.

مدیر دفتر بهبود تغذیه بیان کرد: به عنوان مثال روزانه یک عدد پرتقال یا ۲ عدد نارنگی ویتامین C مورد نیاز روزانه بدن را تأمین می کند. هویج و کدوحلوایی هم منابع خوب ویتامین A هستند.

دکتر عبداللهی ادامه داد: این روزها همه افراد از کودکان زیر۵ سال تا مادران باردار و سالمندان و بیمارانی که کورتن مصرف می کنند باید هر روز سبزی یا سالاد همراه با آب لیمو یا آب نارنج تازه استفاده کنند.

وی افزود: از هویج و کدوحلوایی در غذاهای روزانه استفاده شود. مصرف پیاز خام به دلیل داشتن ویتامین C همراه با غذا توصیه می شود. مصرف سوسیس و کالباس و سایر فست فودها اجتناب شود.

مدیر دفتر بهبود تغذیه استفاده از منابع پروتئین در غذای روزانه مثل حبوبات یا تخم مرغ را حائز اهمیت دانست و گفت: کمبود ریز مغذی هایی مثل آهن و روی هم سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. از منابع غذایی این ۲ ریز مغذی مثل حبوبات، شیر و لبنیات وسبزی های برگ سبز و انواع خشکبار بیشتر استفاده کنید.

وی تصریح کرد: استرس و فشارهای عصبی هم سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. به خاطر داشته باشید رعایت تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه، و حصول اطمینان از دریافت کافی ریز مغذیها و پروتئین نقش مهمی در پیشگیری و ابتلا به بیماری ویروس کرونا دارد.