توصیه رئیس پلیس راه ناجا به شهروندان برای سفر در تعطیلات عیدسعیدفطر

به گزارش نویدتهران، رئیس پلیس راه راهور ناجا با اشاره به آغاز طرح تابستانه و نیز همزمانی آن با تعطیلات عید سعید فطر، از هموطنان خواست ضمن برنامه ریزی و مدیریت سفر به توصیه های پلیس، توجه کنند.
سردار حمیدی در تشریح این خبر، با اشاره به تقارن عید سعید فطر و آغاز تعطیلات تابستانی، اظهارداشت: تا 10 روز آینده، با افزایش حجم ترافیک در محورهای شمالی، جاده های استان تهران و البرز به سمت شمال کشور مواجه خواهیم بود بنابراین به هموطنانی که قصد سفر دارند، توصیه می کنیم، سفرشان را به زمان پیک سفرهای عید فطر موکول نکنند.
وی با اشاره به اینکه محورهای هراز، چالوس و فیروزکوه ظرفیت بالایی برای تردد ندارند، گفت: در صورت اشباع، شاهد کندی شدید حرکت خواهیم بود و در زمان پیک ترافیک بهتر است، مسافران این مسیرها را برای تردد انتخاب نکنند.
این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: همکاران پلیس راهور، برای تسهیل تردد در جاده ها، محدودیت هایی را ایجاد کرده اند و احتمالا در دو مرحله جاده چالوس به سمت شمال یک طرفه خواهد شد اما این محدودیت کفایت نمی کند؛ تجربه سال های گذشته نشان داده مسافران نباید زمان برگشت خود را به روزهای پایانی تعطیلات موکول کنند.
خروج از جاده به علت خستگی، 40 درصد تصادفات تابستانی
رئیس پلیس راه راهور ناجا با بیان اینکه طبق آمار، 40 درصد از تصادفات تابستانی مربوط به خروج خودروها از جاده و واژگونی آنها بوده است، گفت: در بعضی استان ها مانند خراسان رضوی، اصفهان، سمنان، فارس، کرمان، یزد، خراسان جنوبی به دلیل صاف و کفی بودن جاده ها، یکنواخت بودن مسیرها و نیز گرمای تابستان، درصد واژگونی خودروها بیشتر از سایر مسیرهاست؛ 70 درصد واژگونی خودروها در مسیرهای این استان ها رخ می دهد.
وی افزود: به هموطنان توصیه می کنم قبل از تردد در این مسیرها استراحت کافی داشته باشند و در توقفگاه های مناسب در طول سفر حتما توقف کرده و استراحت کنند تا شاهد واژگونی کمتر خودروها باشیم.
سردار حمیدی از هموطنان خواست هنگام تردد از جاده های کوهستانی صبر و تحمل بیشتری به خرج دهند و زمان بیشتری را برای سفر خود در این ایام در نظر بگیرند.
چه روزی سفر کنیم؟
رئیس پلیس راه راهور ناجا با بیان اینکه دو روز مانده به عید فطر و یک روز بعد از عید فطر زمان مناسب تری برای شروع و اتمام سفرهاست، خاطرنشان کرد: روز عید فطر و یک روز قبل از آن،معمولا پرترافیک ترین روزها برای محورهای هراز و چالوس و قزوین به سمت رشت است.
وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر ترافیک در کدام محورها بیشتر است، گفت: هنوز حجم ترافیک در جاده ها بالا نیست، برای مثال محور چالوس، پرحجم اما روان است.
سردار حمیدی در پاسخ به این سوال هموطنانی که قصد داشته باشند بعد از نماز عید فطر به سمت محورهای شمالی سفر کنند، کدام مسیرها را باید برای برنامه ریزی شان انتخاب کنند، گفت: اگر در این زمان بخواهند از جاده چالوس و هراز تردد کنند قطعا با کندی حرکت مواجه می شوند.