محمدجواد ظریف:

توسعه همه جانبه با تمام کشورها را با جدیت دنبال خواهیم کرد

به گزارش نویدتهران،وزیر امور خارجه با تاکید بر این که توسعه همه جانبه با تمام کشورهای جهان را با جدیت دنبال خواهیم کرد، گفت: کمتر از ۲۰ درصد سفرهای بنده در دولت یازدهم به قاره اروپا اختصاص داشت.

محمدجواد ظریف روز سه شنبه در حاشیه پانزدهمین دوره اجلاس سالیانه و جشنواره برترین های پارک فناوری پردیس که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و جمعی از اعضا هیات امنا و مدیران عامل واحدهای فناوری عضو پارک فناوری پردیس برگزار شد در جمع خبرنگاران در پاسخ به برخی شبهات مبنی برعلاقه دستگاه دیپلماسی ایران به گسترش روابط با اروپا افزود: این در حالی است که حدود ۵۵ درصد از سفرهای خارجی بنده به کشورهای همسایه و آسیایی بوده است.
وی یادآور شد: طبق دستورات رهبر معظم انقلاب، همواره تلاش کرده ایم سیاست خارجی کشور، یک سیاست جهانی باشد و تنها متمرکز بر یک قاره نباشیم.
وزیر امور خارجه با بیان این که آمریکای لاتین و آفریقا در مجموع نزدیک به ۲۰ درصد سفرهای خارجی بنده را اختصاص داشت، اظهار امیدواری کرد که با توجه به دستورات رهبر معظم انقلاب، تمرکز وزارت امور خارجه بر توسعه روابط با کشورهای تمام قاره ها افزایش یابد.
وی افزود: همانطور که رهبری در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دکتر روحانی فرمودند، ما باید توسعه همه جانبه با تمام کشورهای جهان داشته باشیم و این سیاست را با جدیت دنبال خواهیم کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با بیان این که تحولات شکل گرفته در حوزه علم و فناوری و همچنین شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر یکی از افتخارات کشور محسوب می شود، تصریح کرد: بحث دیپلماسی اقتصادی و اقتصاد دانش بنیان به طور حتم یکی از حوزه های مهم کاری وزارت امور خارجه در دولت دوازدهم خواهد بود.
ظریف خاطرنشان کرد: در سفرهای خارجی در دولت یازدهم، همواره نمایندگانی از شرکت های دانش بنیان را همراهی می کردند که توفیقات خوبی در عرضه توانمندی های کشور به خارج از کشور و همچنین جذب بازار برای محصولات دانش بنیان حاصل شد.
وی همچنین گفت: به طور حتم، حضور نمایندگان شرکت های دانش بنیان به همراه عرضه محصولات تولیدی جدا از بعد اقتصادی، یک اتفاق غرور انگیز و نشان دهنده پیشرفت های علمی و فناوری کشور است.
وزیر امور خارجه ضمن تقدیر از زحمات معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و دیگر همکاران در این معاونت اظهار امیدواری کرد که با همکاری نزدیک تر وزارت امور خارجه و این معاونت ریاست جمهوری، بحث اقتصاد دانش بنیان به منظور حضور در بازارهای جهانی و به عنوان یکی از حوزه های کمک به امنیت کشور تثبیت شود.