سخنگوي وزارت بهداشت:

تورم سلامت کمتر از تورم عمومی در کشور است

به گزارش نویدتهران،سخنگوي وزارت بهداشت، گفت: تورم در بخش سلامت، مختص کشور ما نیست و با شدت کمتر و بیشتری در کشورهای دیگر هم، وجود دارد.

دکتر ایرج حریرچی، سخنگوي وزارت بهداشت در نشست خبري هفتگی با اصحاب رسانه درخصوص تورم در حوزه سلامت، اظهار داشت: در سال جاری برای اولین بار در طی چندین سال گذشته، تورم ماهانه حوزه سلامت در چهارماه فروردین تا تیرماه از تورم عمومی جامعه کمتر بوده است و در حالی که در فروردین تورم عمومی ماهانه ۰٫۸ درصد بوده، تورم سلامت ۰٫۴ درصد، در اردیبهشت تورم عمومی ماهانه ۱٫۶ درصد و تورم سلامت ۰٫۶ درصد، در خرداد تورم عمومی ۴٫۳ درصد و تورم سلامت ۲٫۷ درصد و در تیرماه تورم عمومی ۳٫۴ درصد و تورم سلامت ۲٫۵ درصد بوده است.

وی در ادامه افزود: بررسی تورم بخش سلامت در دو دهه گذشته نشان می دهد که مقدار این شاخص غالبا از تورم عمومی کشور بالاتر بوده است. همچنین تحلیل شاخص های ۲۵ سال گذشته نشان می دهد که تورم بخش سلامت به طور متوسط ۴۰ درصد بیشتر از تورم کل کشور بوده است.

دکنر حریرچی با اشاره به اینکه تورم در بخش سلامت، مختص کشور ما نیست و با شدت کمتر و بیشتری در کشورهای دیگر هم، وجود دارد، تصریح کرد: تغییرات سریع فناوری های سلامت، ظهور تکنولوژی های پیچیده و گرانقیمت و همچنین متنوع شدن خدمات درمانی و همچنین ضعف در سیاستگذاری و نظارت در بعضی از کشورها از جمله دلایل بالا بودن نرخ تورم در حوزه سلامت عنوان می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در سال ۹۶ اختلاف بین تورم سلامت و تورم عمومی کشور به شدت کاهش پیدا کرده، گفت: با همکاری گروه های مختلف جامعه پزشکی و ارائه کنندگان و تامین کنندگان خدمات و کالا حوزه سلامت و سیاستگذاری و برنامه ریزی و نیز نظارت مناسب در این حوزه، نسبت تورم سلامت به تورم عمومی بسیار کاهش پیدا کرده و فقط شامل اختلاف ۵ درصدی بوده است.

وی به روند تورم ماهانه در سال های گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: بررسی روند تورم ماهانه در سال های گذشته نشان می دهد که عمده افزایش قیمت ها و تورم ماهانه در حوزه سلامت در نیمه اول سال خصوصا در ماه های خرداد و تیر رخ می دهد، در حالی که افزایش تورم عمومی ماهانه کشور در طی سال، روند نسبتا متقارن و توزیع شده تری دارد. همچنین همان طور که روشن است برخلاف روال میانگین ۴۰ درصد بالاتری تورم سلامت به تورم عمومی در سال های گذشته در کشور، در چند ماه گذشته به طور مشهود، تورم سلامت کمتر از تورم عمومی بوده است. ممکن است گفته شود که این موضوع به دلیل افزایش شدید تورم در سایر حوزه ها و تورم معمول در حوزه سلامت پدید آمده است.

دکتر حریرچی به بیان علت وقوع این پدیده پرداخت و تصریح کرد: برای تحلیل علت وقوع این پدیده باید بیان کرد که جامعه پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، پیراپزشکی و نیز تامین کنندگان ملزومات مصرفی و تجهیزات پزشکی با درک صحیح و تحلیل درست از توان مالی مردم و بیمه ها و دولت در مقطع کنونی با سیاست ها و برنامه های دولت و وزارت بهداشت و بیمه ها برای کنترل هزینه ها از جمله عدم افزایش تعرفه جراحی در سال ۹۷ و افزایش جزئی حق ویزیت و افزایش ۹ درصدی سبد دارو و تجهیزات در سال، همکاری صمیمانه و بسیار موثری داشته اند و علی رغم تاخیر قابل توجه در دریافت های حوزه سلامت در مقطعی که با کاهش قدرت خرید پول مواجه هستیم، با متانت و همدلی به ارائه خدمت به هم وطنان خود با تعرفه های قانونی مشغول بوده اند.

وی به نمایندگی از وزارت بهداشت و بیمه ها و نیز از طرف دریافت کنندگان خدمات بهداشتی درمانی، از این همکاری وسیع و موثر ارائه کنندگان خدمات سلامت و تامین کنندگان دارو، ملزومات مصرفی و تجهیزات پزشکی در کنترل قیمت ها و تورم، قدردانی کرد.

رشد شاخص توسعه انسانی در ایران
دکتر حریرچی در ادامه اظهار داشت: شاخص توسعه انسانی توسط سازمان ملل متحد برای همه کشورها اندازه گیری می شود، این شاخص برای ایران در سال ۲۰۱۷ به ۰٫۷۹۸ و مرز ۰٫۸ از یک رسیده است. این شاخص، ۲۷ سال پیش یعنی در سال ۱۹۹۰ در کشور ۰٫۵۷۷ بوده است و بنابر گزارش سازمان ملل، جمهوری اسلامی ایران با رشد ۳۸٫۳ درصدی یکی از سریع ترین کشورها در افزایش شاخص توسعه انسانی است. همچنین در این مدت ۲۷ سال، متوسط امید به زندگی ایرانیان ۱۲٫۴ سال افزایش یافته و متوسط سال های تحصیل ایرانیان ۵٫۶ سال بیشتر شده و سرانه در آمد ناخالص هر ایرانی در طی ۲۷ سال ۶۷٫۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه طی ۲۷ سال گذشته بنا به گزارش سازمان ملل، امید به زندگی ایرانیان از ۶۳٫۸ به ۷۶٫۲ سال رسیده است، گفت: میانگین سال های تحصیل همه ایرانیان از ۴٫۲ به ۹٫۶ سال (یعنی بیش از دو برابر) و سرانه درآمد ناخالص ملی ایرانیان براساس دلار بین المللی (یعنی دلار بر مبنای برابری قدرت خرید و نه دلار آزاد امریکا) از ۱۱۴۲۰ دلار به ۱۹۱۳۰ دلار رسیده است.

وی افزود: به اين ترتیب ایران با کسب شاخص ۰٫۷۹۸ جزو کشورهای با شاخص توسعه انسانی بالا قرار گرفته است، متوسط شاخص توسعه انسانی در کشورهای جنوب آسیا ۰٫۶۳۸ و در کشورهای با شاخص توسعه انسانی بالا، ۰٫۷۵۷ است. براساس گزارش سازمان ملل، اگر این شاخص براساس توزیع نابرابری تعدیل شود، شاخص ایران برابر ۰٫۷۰۷ می شود و به عبارت دیگر ۱۱٫۴ درصد کاهش پیدا می کند.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: این کاهش براساس توزیع نابرابری برای کشورهای جنوب آسیا ۲۶٫۱ درصد و برای کشورهای با شاخص توسعه انسانی بالا، ۱۶ درصد است. بر همین اساس، شاخص توسعه انسانی براساس توزیع نابرابری جنوب آسیا و کشورهای با شاخص توسعه بالا به ترتیب ۰٫۴۷۱ و ۰٫۶۳۶ است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه این نشست درخصوص ادعای کمبود داروی بیهوشی در کشور، اظهار داشت: رسانه ها باید دقت کنند و حواس جمع تری داشته باشند که در مورد موضوعات حساس با چه کسی مصاحبه می کنند.

وی افزود: برخی کشورها با این هدف که کشورهای دیگر به خصوص کشورهایی که با پدیده تحریم مواجه هستند را تحت فشار قرار دهند، اقداماتی انجام می دهند تا برای مردم این کشورها درد ایجاد کنند و مردم اثر تحریم ها را حس کنند، بخشی از این درد، واقعی و بخشی از آن نیز درد روانی و ایجاد اضطراب و ناامیدی در جامعه است.

دکتر حریرچی همچنین گفت: در این راستا، برخی رسانه‌ های مخالف که عمدتا با نظام جمهوری اسلامی ایران سر ناسازگاری دارند و به دلایل مختلف شروع به انتقاد از کشور می کنند، در مواقعی مانند تحریم، نگران مردم ایران شده اند و دلسوزی می کنند و از کانال ها و سایت ها در فضای مجازی سعی دارند که کمبودهای فعلی را اعلام کنند

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برخی از خبرگزاری های داخلی نیز به دلایل مختلف که اختلافی ایجاد می شود، شروع به بزرگنمایی کرده و اخباری را منتشر می کنند که با واقعیت فاصله دارد. برای مثال، یکی از خبرگزاری های داخلی که حیطه کاری تخصصی مشخصی دارد، اخیرا در مورد حوزه سلامت، مطالب انتقادی بسیاری ارائه داده و خبر منفی منتشر می کند، لذا از انجمن‌ های علمی پزشکی انتظار می ‌رود که به این موارد دقت کنند. گفتگو با وزارت بهداشت از طریق رسانه ها نیست.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در تیرماه امسال، ۴۵۴ هزار و ۶۱۵ عمل جراحی ‏در بیمارستان‌های کشور انجام شده است، قاعدتا این بیماران با جادو بیهوش نشدند و این کار با داروی بیهوشی انجام شده است، در خصوص جزییات این آمار اضافه کرد: ۲۵۸ هزار و ۸۹۹ عمل جراحی در بیمارستان های دولتی، ۹۸ هزار و ۷۹۷ عمل جراحی در بیمارستان های خصوصی، ۵۲ هزار و ۶۶۲ عمل جراحی در بیمارستان های تامین اجتماعی، ۱۴ هزار و ۹۵۴ عمل جراحی در بیمارستان های سپاه و ۵۳۱۹ عمل نیز در بیمارستان های ارتش انجام شده است.

وی تاکید کرد: آمار عفونت‌های بیمارستانی ثبت می‌ شود و باید پرسید آیا نسبت به روند سال‌های گذشته، یک درصد افزایش ‏بیماری‌های عفونی در بیمارستان‌ها داشتیم یا خیر، این در شرایطی است که افراد با سابقه و شریف در این زمینه صحبت می ‌کنند، اما ‏برخی از این صحبت‌ ها مبنای کارشناسی ندارد و مردم را دچار کم اعتمادی می ‌کند، در شرایطی هستیم که به آرامش نیاز داریم و ‏ممکن است مردم از هر اتفاقی نگران شوند.