یوکیا آمانو:

توافق هسته ای ایران و قدرت های جهان کاملا رعایت می شود

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس انرژی اتمی سازمان ملل تصریح کرد که توافق هسته ای ایران و قدرت های بزرگ جهان، به رغم برخی گزارش ها، همچنان به قوت خود باقی است و رعایت می شود.
آمانو روز سه شنبه در مصاحبه با آسوشیتدپرس تاکید کرد که ذخایر اورانیوم با غنای پایین ایران همچنان با سطحی که در توافق هسته ای قید شده است، مطابقت دارد.
وی اضافه کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی مانند گوش و چشم جامعه بین المللی بر توافق مذکور نظارت دارد.
به گزارش نوید تهران وبه نقل ازایرنا،مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که برای شرکت در نشست سران دولت های جهان در دبی به سر می برد، افزود: ما همواره نظارت کرده ایم و اگر نشانه خاصی (دال بر نقض موارد) وجود داشته باشد، فورا آن را تشخیص می دهیم.
به گفته آمانو، دولت دونالد ترامپ ، با وجود طرح برخی انتقادها، تاکنون در زمینه توافق هسته ای ایران با وی یا دیگر مقام های مربوطه تماسی نداشته است.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد که نهاد متبوع وی به طور منظم با دولت آمریکا در تماس است اما تاکنون درباره نگرانی های دولت جدید درباره برنامه هسته ای ایران چیزی از آن ها نشنیده است.
رئیس جمهوری جدید امریکا در کارزار انتخاباتی خود مدعی شد توافق هسته ای جمهوری اسلامی با قدرت های جهان را مورد بازبینی قرار خواهد داد.
ترامپ در اظهاراتش به شدت از توافق هسته ایران و قدرت های بزرگ جهان انتقاد کرده و مدعی شده است که رویکردی سختگیرانه تر از اوباما در پیش خواهد گرفت.
وی همچنین شهروندان ایرانی را در فهرست ممنوعیت ورود به خاک آمریکا قرار داده است.
آمانو همچنین در سخنانش به سفرش در ماه دسامبر به تهران اشاره کرد و به صورت ضمنی از دیدار دوباره با مقام های ایرانی در آینده ای نزدیک سخن گفت.
وی اضافه کرد که ایران به رغم تماس دائم با آژانس، هنوز درباره نگرانی های احتمالی اش در زمینه اقدامات و موضع گیری های دولت ترامپ با وی یا مسئولان این نهاد بین المللی گفت و گویی نکرده است.