حاجی‌بابایی با اشاره به توافق سه‌جانبه برای اجرای برنامه‌ملی اشتغال:

توافق سه‌جانبه مسیر میانبری برای فضای جدید اشتغال است

به گزارش نویدتهران،عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که اگر بر نحوه اجرای ۲ برنامه اشتغال نظارت کامل و دقیقی صورت نگیرد، به انحراف کشیده خواهد شد.
حمیدرضا حاجی بابایی با اشاره به توافق سه جانبه برای تامین مالی ۲ برنامه ملی اشتغال اظهار داشت: برنامه ریزی برای اشتغال با هر عنوانی کار مثبت، انقلابی و مردمی است و باید از اقدام سه جانبه بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون استقبال کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با اشاره به یکی از مصوبات دستگاه قانونگذاری کشور در زمینه اشتغال، گفت: به دنبال مصوبه مجلس ۱٫۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای بحث اشتغال تخصیص داده می شود و از طرف دیگر برنامه ششم توسعه کل کشور تکلیف بزرگی برای اشتغال و سرمایه گذاری بر دوش بانک ها و دولت گذاشته است ، که براساس آن بانک ها باید سالانه ۱۹۰ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال سرمایه گذاری کنند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به توافق سه جانبه اخیر برای اشتغال، توضیح داد: بنابراین تخصیص ۲۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال فراگیر از طریق بانک ها از برنامه ششم توسعه است تا منبع ۳۰ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در کشور اختصاص یابد که حرکات مثبت و برنامه ای است.

نگرانی از انحراف وام اشتغال در بانک ها

این نماینده مجلس با ابراز نگرانی از عدم نظارت کامل بر اجرای این دو برنامه، بیان داشت: البته باید این تخصیص های مالی کاملا بر اساس ضوابط و اصول برنامه ریزی و سرمایه گذاری در کشور انجام شود و از نظارت کامل سازمان مدیریت برنامه‌ریزی و کمیسیون های تخصصی مجلس برخوردار باشد.

حاجی بابایی با اشاره به تجربه های شکست خورده در دولت های سابق، عنوان کرد: سابقه کار می گوید اگر مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان در اختیار بانک ها قرار بگیرد و نظارت کامل صورتت نگیرد به طرق گوناگون مسیر سرمایه گذاری تغییر می و جابجا می شود.

وی در خصوص احتمال جابجایی سرمایه ها گفت: یا ممکن است این وام با وام هایی که در اختیار روستایی ها قرار گرفته که مشکل زا هم بوده اشتباه شود یا جایگزین وام هایی که در اختیار افراد قرار می گیرد، شود حتی این نگرانی وجوددارد که وام به اندازه کافی به اشتغال اختصاص پیدا نکند.

توافق سه جانبه مسیر میانبر برای فضای جدید در اشتغال است

حاجی بابایی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید براینکه توافق سه جانبه بانک مرکزی، سازمان برنامه و وزارت تعاون مسیری میانبر و کاملا برنامه ریزی شده است، گفت: این کار می تواند فضای جدیدی در بحث اشتغال ایجاد کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز امیدواری از موفقیت برنامه های اشتغال در کشور تاکید کرد: باید نظارت کامل بر نحوه اجرای برنامه های اشتغال وجود داشته باشد و حتما کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان یکی از نهادهای نظارتی موضوع را دنبال می کند تا اشتغالزایی در کشور روند خوبی پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، توافق سه جانبه بین بانک مرکزی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه برای تامین مالی ۳۰ هزار میلیارد تومان جهت اجرای ۲ برنامه ملی اشتغال صورت گرفته است.دراین بین ۲۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده که از طریق بانک ها تامین می شود و ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی و عشایری لحاظ خواهد شد./