سخنگوی وزارت امور خارجه:

توافق با عراق برای لغو روادید تردد‌های هوایی

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت امور خارجه از توافق ایران و عراق برای لغو روادید تردد‌های هوایی میان دو کشور خبر داد.

 

سعید خطیب زاده در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران افزود: پیش از این هیات دولت ایران لغو روادید برای اتباع عراقی را منوط به لغو روادید عراق برای اتباع ایرانی تصویب کرده بود.

وی به سفر دیروز الکاظمی نخست وزریر عراق به تهران و لغو روادید هوایی میان دو کشور اشاره کرد و گفت: ترتیبات اجرایی این موضوع طی روز‌های آینده انجام خواهد شد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با اشاره به افزایش سهمیه زائران ایرانی مراسم اربعین گفت: در سفر آقای الکاظمی نخست وزیر عراق به ایران توافق قبلی ما که در بغداد ۳۰ هزار نفر بود، به ۶۰ هزار نفر افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای سعید خطیب زاده در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران افزود: مقامات بهداشتی و اجرایی دو کشور در تلاش اند تا حداکثر زوار با رعایت مسائل بهداشتی بتوانند برای مراسم اربعین به عراق سفر کنند.

وی سفر آقای الکاظمی به ایران را در راستای تقویت روابط خوب بین دو کشور دانست و تصریح کرد: آقای الکاظمی اولین مقام عالی رتبه در این سطح است که بعد از مراسم تحلیف آقای رئیسی به ایران سفر کردند.

آقای خطیب زاده با بیان اینکه در این سفر گفتگو‌های بسیار خوبی در حوزه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی بین ایران و عراق صورت گرفت گفت: تمرکز بر مسائل تجاری و اقتصادی و پروژه‌های در دست اقدام مانند پروژه راه آهن بصره – شلمچه و همکاری‌ها در حوزه‌های انرژی از این دست اقدامات بین دو کشور است.

تبریک سخنگوی دستگاه دیپلماسی به اهالی سینما

سخنگوی وزارت امور خارجه با تبریک روز ملی سینما به اهالی هنر گفت: ایران یکی از پرچم داران سینما جهان است و هنرمندان ما همواره در این عرصه چه در ارتباط با مردم و چه خود موفق بودند.

آقای سعید خطیب زاده در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران با ابراز خرسندی از کاهش آمار ابتلا به بیماری کرونا افزود: امیدوارم در هفته آینده بتوانیم نشست خبری هفتگی خود را بصورت حضوری برگزار کنیم.

وی مطابق روال هر هفته به اعلام گاه شمار سیاسی هفته گذشته دستگاه دیپلماسی پرداخت و گفت: نخستین نشست وزیر امور خارجه با سفرا و روئسای نمایندگی خارجی مقیم تهران برگزار شد.

آقای خطیب زاده در ادامه با اشاره به پیام تبریک آقای اتمر به آقای امیر عبداللهیان افزود: روز سه شنبه هم نشست هم اندیشی وزارت امور خارجه با مسئولان اتاق بازرگانی ایران را داشتیم.

وی همچنین به نشست مشترک وزرای امور خارجه و نیرو به عنوان رئیس کمیسیون ایران و تاجیکستان اشاره و تصریح کرد: این جلسه برای هماهنگی قبل از سفر وزیر امور خارجه به تاجیکستان برای حضور در اجلاس شانگ‌های بود.