بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی؛

توافق آژانس با ایران برای جایگزینی دوربین‌ها در تاسیسات کرج

به گزارش نویدتهران،آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد بر اساس توافق صورت گرفته بین ایران و آژانس، دوربین‌های این نهاد در مجتمع تسا کرج طی روز‌های آینده نصب خواهد شد.

در بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است: طبق توافق بین رافائل گروسی مدیرکل آژانس و محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، آژانس اتمی به زودی دوربین‌های نظارتی جدیدی را در کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ در کرج نصب خواهد کرد.
بر اساس این بیانیه، دوربین‌هایی که قرار است در روز‌های آینده نصب شوند، جایگزین دوربین‌هایی خواهند شد که اوایل امسال از تاسیسات کرج خارج شده بودند. علاوه بر این، آژانس و ایران به کار بر روی موضوعات پادمانی باقی‌مانده با هدف حل و فصل آن‌ها ادامه خواهند داد.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این بیانیه اعلام کرده است: توافق با ایران برای جایگزینی دوربین‌های نظارتی در تاسیسات کرج، تحول مهمی برای راستی‌آزمایی و فعالیت‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران است. این توافق به ما این امکان را می‌دهد که به صورت مستمر در جریان (فعالیت‌ها) در این مرکز باشیم.
گروسی افزود: امیدوارم که بتوانیم به گفتگو‌های سازنده خود برای رسیدگی و حل و فصل همه مسائل پادمانی باقی مانده در ایران ادامه دهیم.
در ادامه این بیانیه، به مفاد این توافق اشاره شده و آمده است:آژانس و ایران به کار بر روی موضوعات پادمانی باقی‌مانده با هدف حل و فصل آن‌ها ادامه خواهند داد. برای این منظور، ایران و آژانس مجموعه‌ای از تبادل اطلاعات و ارزیابی‌ها از جمله از طریق نشست‌های کارشناسی را انجام می‌دهند.
آژانس ۱۹ دسامبر ۲۰۲۱ یک دوربین نمونه و اطلاعات فنی مرتبط را برای تجزیه و تحلیل توسط مقامات امنیتی و قضایی ایران با حضور بازرسان آژانس، در اختیار ایران قرار خواهد داد.
آژانس تا قبل از پایان دسامبر ۲۰۲۱ و در تاریخ توافق شده بین آژانس و ایران، دوربین‌هایی را برای جایگزینی دوربین‌های حذف شده از مجتمع کرج، مجدداً نصب می‌کند و سایر فعالیت‌های فنی مرتبط را انجام می‌دهد.